24. 11. 2007 Vojtěch Gibiš

Spartu čeká souboj v Třinci

Sparťané se v této sezoně už podruhé představí v Třinci. Jejich cílem bude napravit dojem z prvního zápasu s Oceláři, kdy prohráli 0:2. Pomoci by jim v tom měl i herní výpadek Třince, který naplno nebodoval už šest zápasů, navíc doma prohrál podruhé za sebou. Mistr v Třinci uzavře víkend, během během kterého tým zůstal celou dobu na Moravě.
O soupeři ...

Nákup Romana Čechmánka před koncem loňského ročníku extraligy se ukázal pro Třinec správným tahem. Oceláří v čele s Čechmánkem ve čtvrtfinále důkladně potrápili libereckého favorita, ale nakonec přeci jen vypadli. Čechmánek se poté podíval i na MS, během kterého se dohodl s Oceláři na další spolupráci. Třinečtí se naopak rozloučili s obránci Frolem a Tesaříkem a útočníky Haškem a Pavelkem. Do Třince zamířili ze Vsetína Květoň s Andersonsem, ze Švédska pak velezkušený zadák Ľubomír Sekeráš. Největší posilu získali Oceláři ze Zlína, když podepsali slovenského forvarda Róberta Tomíka. Po pár zápasech se však brankářská jednička Čechmánek zranila a tak musel nastoupit Martin Vojtek. Věčný třinecký náhradník se chopil své příležitosti a hlavně díky jemu jsou Oceláři sedmí, jen dva body za Spartou.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
I v šestatřiceti letech je hlavním ofenzivním tahounem Ocelářů Jan Peterek. Havířovský rodák si v české extralize zahrál jen ve třech severomoravských týmech - Havířově, Vítkovicích a Třinci. Zkušenosti však také sbíral ve finském Ässätu Pori a ruské Jaroslavli. Během sezony 2004/2005 zamířil vysoký útočník z Vítkovic do Třince, kde tradičně patří k nejútočnějším hráčům. V této sezoně je Peterek zatím nejproduktivnějším Ocelářem, vstřelil pět branek, na třináct jich přihrál svým spoluhráčům. Velezkušený brankář Roman Čechmánek je sice třineckou jedničkou, ale při jeho zranění září náhradník Martin Vojtek. Dvaatřicetiletý brankář se dosud objevil v osmnácti zápasech zápasech, v kterých inkasoval devětadvacet branek. S percentuální úspěšností zákroků 95,21 je Vojtek nejúspěšnějším brankářem O2 extraligy.
Vzájemný zápas v letošní sezóně:
Jako mávnutím kouzelného proutku byl zapomenut loňský zápas Sparty v Třinci, v kterém Pražané nasázeli devět branek. V třinecké brance se totiž tentokrát představil skvěle chytající Vojtek. Skóre zápasu načal v desáté minutě Martynek, který tečoval Semanovu střelu od modré. Pak dlouho dominovali oba brankáři, Duba inkasoval podruhé až v osmapadesáté minutě, kdy Sekeráš vystřelil prudkou ránu, která našla skulinku mezi betony sparťanského brankáře. Mistr prohrál v Třinci 0:2.
O Spartě:
Tento týden Sparta rozhoduje zápasy jen na samostatné nájezdy. V úterý proti Karlovým Varům v nich mistr prohrál. Dojem Holešovičtí napravili v pátek ve Znojmě, kdy po nich vyhráli 2:1. Ze Znojma se sparťané nevydali do Prahy, ale rovnou do Třince. Místo dlouhého cestování tak trenéři dali přednost důkladné týmové přípravě. Ve Znojmě Pražanům scházeli útočníci Dragoun, Sivek a Švagrovský. První letošní příležitost zahrát si v áčku tak dostal mladý forvard Pavel Mrńa. V obraně se představili další dva nadějní mladící - Matěj Cunik a Tomáš Protivný.
Ve Spartě nejvíce září:
"Možná by pro štěstí týmu bylo lepší, aby příště jel někdo jiný. Ve Vítkovicích jsem jednu penaltu dal, druhou ne. Nezříkám se žádné odpovědnosti, ale máme tu spoustu kvalitních hokejistů, kterým to teď na tréninku jde lépe než mně. Když mě trenéři na nájezd pošlou, tak půjdu, ale mé procento úspěšnosti už není tak vysoké," prohlásil po neúspěšném nájezdu v úterý Petr Ton. Ve Znojmě Ton vstřeil gól v základní hrací době, objevil se i při samostatném nájezdu. Museli ho však vyslat trenéři. Těm tento tah vyšel, Ton Trvaje střelou překonal a rozhodl o bodu navíc. Čtyřiatřicetiletý útočník si tím potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče mistra. Ve čtyřiadvaceti utkáních Ton dal třináct branek, na sedm jich přihrál. Po zranění Tomáše Duby chytá ve velké formě brankář Martin Štefl. Vsetínský odchovanec zatím pustil do branky nově příchozího Martina Altrichtera jen v jednom případě. Štefl se totiž chopil nabídnuté příležitosti a zápas od zápasu si dokonce vylepšuje statistiky. Momentálně se pyšní úspěšností zákroků 94,82%, průměr inkasovaných branek stlačil pak na 1,85 na zápas.
O zápase:
Utkání pětadvacátého kola O2 extraligy mezi třineckými Oceláři a Spartou uvidí stadión v Třinci 25. listopadu od 17:00. Pro ty, kteří se na Moravu nechystají Pražany podpořit, bude na našich stránkách připraven tradiční online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Štefl - Černošek, Jan Hanzlík, Vykoukal, Cunik, J. Nedvěd, Tabaček, Jerofejevs, Protivný - Netík, P. Nedvěd, Melichárek - Ton, Langhammer, Štrba - Hromas, Havel, Podlešák - Zelenka, Vaic, Mrňa. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Čechmánek (41. Vojtek) - Sekeráš, Pácal, D. Seman, Malec, Kroupa, Výtisk, Andersons - Tomík, Zálešák, Tomas - D. Květoň, Peterek, Skořepa - Korhoň, Štefanka, Kolusz - Pánik, Steber, Opatovský. Trenéři: Marek, Juřík a A. Mach.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 1 - 0 - 3 2:4 2:4 5:1 1:2