5. 12. 2004 Vojtěch Gibiš

Třetí pražské derby proběhne v Sazka Areně

Úterní večer přinese hokejovou lahůdku. Pražské derby je vždy lákavé menu, ovšem letos je doplněno o další chody v podobě přítomnosti výborně hrajících hráčů NHL na obou stranách. Proto by si hokejový gurmán neměl nechat tuto lahůdku proklouznout mezi prsty.
O soupeři ...
Finalista loňského ročníku Slavia má letos nejvyšší ambice. Momentálně se sice nachází až na čtvrtém místě extraligy, ale na třetí místo jí chybí pouhé dva body. Nejvyšším ambicím podřídila Slavia i předsezónní nákupy. Již tak silný kádr totiž posílil navrátilec Radek Duda. Největší posílení ale přišlo v podobě slovenského ofenzivního dua Pálffy – Stümpel, jenž působí ve Slavii po dobu výluky NHL. Dalšími dvěma posilami pro případ výluky NHL se stali útočník Josef Vašíček a obránce Tomáš Klouček. Tím ale Slavia nákupy neskončila. V průběhu sezóny přišel z Ruska reprezentační útočník Tomáš Vlasák. Náhradu za obránce Františka Kučeru jenž ukončil kariéru našlo vedení Slavie taktéž v Rusku. Tomáš Žižka měl sice původně zamířit do Vítkovic, ale Vladimíru Růžičkovi se ho podařilo přivést právě do Slavie. Slavie neprožila podařený víkend. nejdříve v pátek Plzeň otočila z 1:2 na 3:2, a podobný kousek se povedl i v neděli doma Vsetínu. Vsetín sice vedl po 10 minutách 2:0, ale Slavie důrazným výkonem otočila na 2:3, ale ani to jí na výhru nestačilo. Vsetín přitlačil na pilu ve třetí třetině a vyhrál 4:3.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
V kádru druhého pražského “S“ se momentálně nejvíc daří Jozefu Stümpelovi jenž zaznamenal v 28 zápasech 22 bodů. Nejlepším střelcem Slavie je Michal Sup, který zatížil soupeřova konta 10 góly. V obraně nejvíce září produktivní Jan Novák s 19 body. Dobrou defenzívu předvádí tradičně Petr Kadlec, jenž má 11 plusových bodů. Ve Slavii hraje také jedna bývalá sparťanská ikona – Patrik Martinec. Ten zatím nedostává na ledě příliš příležitostí, o čemž svědčí i jeho chabá produktivita – 5 kanadských bodů za 22 zápasů.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Obě pražská “S“ se spolu v letošním ročníku utkala již dvakrát. Poprvé 19. září kdy Holešovičtí zavítali poprvé do Sazka Areny. Skóre tehdy otevřel z úniku Tomica. V oslabení pak další gól Slavie přidal aktivní Vašíček. Jedinou branku Spartu zaznamenal v závěru první třetiny v přesilové hře David Výborný. Ve druhé třetině se prosadila slovenská posila Stümpel. Sparta ještě pokoušela štěstí při power play, ovšem s výsledkem dalšího gólu v síti Sparty. To si zavzpomínal na své střelecké roky David Hruška. utkání skončilo celkově 4:1 ve prospěch Slavie. Odvetu za tento nepovedený zápas sehrála Sparta 24. října v T-Mobile Areně. Slavia šla opět do rychlého dvoubrankového vedení Supem a Vlasákem. Spartě se podařilo Netíkem odpovědět až v závěru druhé třetiny. Ovšem ve třetí třetině Sparta ukázala kdo tuto část hry zvládá nejlépe v lize. Velký obrat nastartoval Chabada, vítězný gól vstřelil Petr Nedvěd. Stejný hráč pak ještě přidal čtvrtou branku do prázdné slávistické klece v power play. Více než 12000 diváků tak vidělo výhru Sparty 4:2.
Sparta se před několika týdny usadila na prvním místě tabulky a nevypadá to, že by ho chtěla opustit. V pátek zavítali Sparťané do Znojma a předvedli tamním Orlům lekci z produktivity. Přes to, že je Znojmo výrazně přestřílelo vyhráli svěřenci trenéra Slavomíra Lenera 4:2. O den později nastoupila Sparta doma před televizními kamerami do souboje s druhým Zlínem. Utkání se však pro ní nevyvíjelo dobře. Pověst nejlepšího kanonýra ligy v přesilovce potvrdil Balaštík a bylo to 0:1. Výborného Altrichtera překonal Chabada až v 45. minutě. V prodloužení ujel a o bodu navíc rozhodl Roman Hamrlík. Zlín se tak o bod přiblížil Spartě, ale rozdíl je stále čtyřbodový. Spartě bude v úterý chybět brankář Petr Bříza, obránci Josef Melichar a Martin Richter. V útoku se pak neobjeví Michal Sivek.
Ve Spartě nejvíce září:
Tři branky za dva dny přinesly Martinu Chabadovi pozici nejlepšího střelce Sparty. V 29 zápasech si totiž připsal již 14 branek. Nejproduktivnějším hráčem je David Výborný s 28 body za 7 branek a 21 asistencí. Martin Chabada je s Petrem Tonem nejlepším hráčem v hodnocení plus / minus celé ligy. Oba mají neuvěřitelných +18 bodů. Z početné sparťanské obrany nejvíce výkony vyčnívá dvojice Pilař – Hanzlík. Zejména obránci Toronta Karlu Pilařovi se ve Spartě daří. O tom svědčí nejen 14 kanadských bodů za 7 branek a stejný počet asistencí, ale zároveň 17 plusových bodů.
Zápas začíná v úterý 7.12.2004 v 19:00 v Sazka Areně. Vy jej můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách.