23. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

V úterý na Kladně středočeské derby

Sparťanští hokejisté neprožili dobrý víkend. Po zápase v Litvínově, který prohráli fotbalovým výsledkem 1:2, nezvládli ani divoké pražské derby, které skončilo 5:4 pro Slavii. Díky dvěma porážkám spadli Holešovičtí na 6. místo v tabulce. Chuť si budou chtít Pražané spravit v úterý na Kladně, které je momentálně předposlední.
O soupeři ...
Kádr kladenského Rabatu se přes léto příliš nezměnil. Odešel velezkušený veterán Josef Zajíc, hostování skončilo Lukáši Musilovi a Janu Besserovi. Z týmu také odešel zadák Jaroslav Špelda. Všechny hlavní opory v čele s Procházkou, Paterou, Orctem či reprezentačním obráncem Ševcem však zůstaly. Kladenští střídali v první třetině ligy dobré výsledky se špatnými. Doma se jim poměrně dařilo, když dokázali vysoko rozstřílet Zlín či Znojmo, ale na kluzištích soupeře už to tak slavné není, o čemž svědčí poslední dva výsledky Rabatu venku - v Litvínově (4:7), resp. Pardubicích (0:7). Spartě se však proti Kladnu v posledních letech moc nedaří, proto slibuje středočeské derby velmi zajímavý zápas. Kladno se bude moci spolehnout v úterý na služby svého odchovance Petra Tatíčka, který se vrací do svého klubu po neúspěšném působení v zámoří.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Velkým překvapením, nejen pro kladenské fanoušky, jsou výkony mladého útočníka Vítězoslava Bílka. Kladenský odchovanec střílí branky, nahrává, sbírá plus body a jen málokdy se nechá vyloučit. Třiadvacetiletý forvard je druhý nejproduktivnějším hráčem Kladna, mezi extraligovými kanonýry se s devíti brankami dělí o třetí příčku s několika hráči. Do velké herní pohody se dostává velezkušený forvard Martin Procházka. Ten se v prvních zápasech letošního extraligového ročníku moc neprosazoval, ale nyní se rozjíždí jak dobře namazaná mašina. Procházka, který byl na přelomu tisíciletí prakticky u všech úspěchů českého národního týmu, se dostal dokonce do čela klubové produktivity. V sedmnácti zápasech nasbíral osm branek, na dalších šest nahrál. V bilanci +/- má však čtyřiatřicetiletý hráč zápornou bilanci, s -4 patří v kladenském týmu k nejhorším.
Vzájemný zápas v letošní sezóně:
Spartě se domácí zápas proti Rabatu vůbec nepovedl. Salfického překvapil jž v osmé minutě ranou z dálky Gardoń. Na začátku druhé třetiny dostal prostor exsparťan Libor Procházka, který ranou k tyči navýšil náskok hostů. Další branky přidali po kombinaci Horna a z přesilovky Zeman, Kladno tak vedlo už 4:0. Odpověd Sparty přišla až v poslední minutě druhé třetiny, kdy se v přesilovce trefil Hlinka. Ve třetí třetině oba týmy přidaly po jedné brance a Sparta tak odešla poprvé doma poražena bez bodu, když jí Kladno přehrálo výsledkem 5:2.
Po předminulém týdnu, kdy sparťané ztratili jedïný bod z devíti možných, přišly dvě neštastné prohry. V Litvínově nedokázali Pražané přelstít mladého brankáře Hübla víc než jednou a proto odjeli ze severních Čech bez bodů po prohře 1:2. V neděli v Sazka Areně zas Sparta doplatila na vyloučení, když Slavia dokázala využít 50% nabízených šanci a pohodlně skórovala ve čtyřech přesilových hrách. Po první třetině byl stav již 0:3, ale Holešovičtí se nevzdali a dotáhli zápas až do stavu 4:5, vyrovnat se jim však již nepodařilo. Sparťanské trenéry tak může těšit aspoň to, že jim chybí už jen vysoký útočník Martin Podlešák, který bude ještě nějaký ten týden laborovat s poraněným ramenem.
Ve Spartě nejvíce září:
Martin Štrba přišel loni do Sparty jako jedna z posil, počítalo se s ním ve třetím útoku. Štrba však vytvořil spolu s Janem Markem a Petrem Tonem kompaktní útok, který ničil obrany extraligových soupeřů. Štrbu však potkalo v semifinále zranění, když si pochroumal koleno a musel na operaci. Důrazný útočník tak neodehrál v létě jediné přípravné utkání a do extraligy naskočil až na konci září. Od té doby odehrál devět zápasů, v kterých si drží průměr bod na utkání. Šestkrát se trefil sám, třikrát nahrál svým spoluhráčům. Jedním z těch, kdo těžil ze Štrbových nahrávek je i Ondřej Kratěna. Ten nastoupil zatím ke třinácti utkáním, v kterých si připsal čtyři branky a pět nahrávek. Kratěna byl vždy velmi slušným hráčem, což dokazuje i v sezoně, kdy jsou pravidla zpřísněna, na trestné lavici byl zatím jen dvakrát. Kratěna se může chlubit jedenácti kladnými body v tabulce účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách. V této statistice je Kratěna nejlepší z celé extraligy!
Zápas 18. kola O2 extraligy startuje na Kladně v úterý 24. října v 17:30. Pro ty z vás, kdo se nepojedou na Kladno podívat osobně, připravíme náš obvyklý online přenos.