24. 1. 2007 Vojtěch Gibiš

Vykoukal: Něco je hodně špatně

Smutným hrdinou utkání na Kladně byl obránce Jiří Vykoukal. Pětatřicetiletý zadák dvě branky vstřelil, při jeho dvou vyloučeních však Kladno dvakrát rychle skórovalo. Ve třetí třetině se pak Vykoukal rozčílil a od sudího Smetáka vyfasoval desetiminutový trest.
Sparta z prvních třech vzájemných měření sil v této sezoně s Kladnem vybojovala jen bod. Do čtvrtého zápasu na Kladně vstoupili Holešovičtí velmi dobře, ubránili kladenské přesilovky, sami dvakrát v početních výhodách skórovali. V sedmadvacáté minutě zvýšil Vykoukal na 3:0 a vše vypadalo růžově. Jenže pak přišlo sedm minut hrůzy, v kterých hráči úřadujícího mistra čtyřikrát inkasovali. “Za sebe musím říct, že je to neomluvitelné. Vést dvakrát během pár dní 3:0 a náskok ztratit se nám nesmí stávat. I kdybychom hráli celý zápas ve třech nebo ve čtyřech, tak musíme takovýhle zápas vyhrát. Prohráli jsme kvůli špatnému výkonu a přístupu nás všech. Za výkon v Litvínově a na Kladně se nikdo z nás nemůže podívat do zrcadla,“ zlobil se nejproduktivnější extraligový obránce.

Sparťané pomohli Kladnu k nastartování sami, krátce po Vykoukalově trefě nahrál Bělohlavovi na hokejku Ladislav Benýšek. “Připadá mi, že dostaneme jeden gól a přestaneme hrát. Místo abychom hráli důrazněji, začneme zmatkovat. A to by se mužstvu, které chce udělat nějaký úspěch v play-off, nemělo stávat.“ Pražané dostali z posledních tří zápasů hrozivých patnáct branek. Na srovnatelný počet branek přitom sparťané předtím na pomezí prosince a ledna “potřebovali“ osm zápasů. “Musíme zapracovat na naší obranné hře. Když dvakrát ztratíme tříbrankový náskok, tak je něco hodně špatně. Možná je dobře, že nás tohle potkalo teď a ne v play-off,“ přiznal dvojnásobný mistr světa.

Kladno má v současné době jednu smrtící zbraň a to jsou přesilovky. Technika v podobě Patery s Procházkou doplněná střelcem Kallou, zkušeným Bělohlavem a zadákem Ševcem už zničila nejednoho soupeře. Holešovičtí to pocítili hned čtyřikrát. “V první třetině jsme kladenské přesilovky výborně ubránili. Já osobně jsem byl dvakrát vyloučený a Kladno obě přesilovky rychle využilo. Jednou jsem byl zbytečně vyloučen, k tomu druhému se nemohu po zápase vyjadřovat. Řeknu jen, že by se u nás v lize mohli rozdávat i nějaké tresty za filmování. Ze čtyř minut jsem si odseděl asi jen dvacet sekund, což je tragédie,“ komentoval Vykoukal sparťanská oslabení.

Pražané se také v přesilovkách třikrát prosadili, jednou si však Kladno dalo vlastní gól, jeden gól byl z tří a půl minutové dvojnásobné početní výhody. “V přesilovkách si stále přihráváme, naši hráči nechodí do branky. Slavia a Kladno nám ukázali, jak přesilovky hrát. Máme nyní dvě možnosti. Buď bekům soupeře při přesilovkách nedovolit vystřelit, nebo být důrazní před brankou a šance tam likvidovat,“ hledal obránce Sparty recept na zlepšení přesilových her.

Na začátku šestačtyřicáté minuty Kladno zvýšilo na 6:4 a Jiří Vykoukal putoval potřetí na trestnou lavici, tentokrát s osobním desetiminutovým trestem. “Ujely mi nervy. Musím se příště koncentrovat, bylo to zbytečné. Občas se to ale člověku stane, že vypění,“ povzdechl si olomoucký rodák. Sparťané v závěru nesložili zbraně, Langhammer snížil, další šance se však už v gól přetavit nepodařilo. “Měl jsem před koncem také šanci, jel jsem z boku a střílel Orctovi mezi nohy, on však stačil puk vykopnout. Pak Jarda Hlinka nastřelil tyčku,“ zalitoval hráč, který je v extralize druhý v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat

Šrek: Mladíci musí dostávat šanci v áčku