11. 4. 2007 Tomáš Kubánek

Bratranec je geniální hráč, chválí Miro Hlinka

Už uplynulo hodně vody v řekách od dob, kdy spolu se svým bratrancem válel Miroslav Hlinka ve sparťanských barvách. Nyní však stojí v čele pardubického Moelleru, který se snaží Pražanům znemožnit obhajobu mistrovského titulu. K tomu udělal o velikonočním pondělí důležitý krok. Stále mu však chybí další tři, zatímco Spartě už jen jeden.
"Spadnul nám velký kámen ze srdce," oddechl si Hlinka. "Prohrávali jsme 3:0 na zápasy, pod takovým tlakem se nehraje dobře. Ale to je hokej. Série naštěstí nekončí. Kdo chce vyhrát titul, musí vyhrát čtyřikrát, ale to se stále ani jednomu mužstvu nepodařilo. My budeme dělat vše pro to, abychom se zde ještě vrátili."

Po zápase převládalo v pardubických myslích uvolnění, před střetnutím však museli mít hráči Moelleru všelijaké myšlenky. "Každý si to musí v hlavě srovnat sám. Ale hrát finále se pro některé už nemusí opakovat. Musí se k tomu přistupovat jako k životní šanci a hrát zápas od zápasu," nabádá Hlinka.

Jeho spoluhráč Čaloun po předchozím zápase upozorňoval, že se Východočeši už nemohou nechat vtáhnout do otevřené hry nahoru-dolů, ale více vycházet z defenzívy. To tentokrát Pardubičtí splnili a také zlepšili koncovku. "Podařilo se nám hrát ze zabezpečené obrany a dát první góly, které byly pro vývoj zápasu strašně důležité a od nichž jsme se odrazili. Sparta pak jezdila do plných a nehrálo se jí dobře. Diváci ji sice tlačili, ale ono to pak přináší spíše opačný efekt."

Série se tak znovu stěhuje do města perníku, kde se asi budou muset domácí do útoku tlačit přece jen více. Základ taktiky však podle Hlinky bude stejný jako v úspěšném čtvrtém utkání. "Víme, že se Spartou nemůžeme hrát nahoru dolů, protože mají hodně brejkových hráčů, kteří umí zakončit. Musíme vycházet z toho, co nám přineslo úspěch."

Pardubické řady vede Miroslav Hlinka coby kapitán. Stejnou funkci má v dresu Holešovických jeho bratranec Jaroslav, a tak finále nepostrádá velmi netradiční pikantní náboj. "Při zápase se na to nedá myslet. Ale jinak Jardu vnímám jako fantastického hráče. Nechci přehánět, ale je to opravdu geniální hokejista, což mnohokrát dokázal i v této sérii," nešetří superlativy na adresu svého příbuzného.