5. 1. 2009 Lucie Strouhová

Bývalým sparťanům v zahraničí kraluje Jan Marek

Zanechali stopu v srdcích sparťanských příznivců, když působili v hlavním městě. Všichni vědí, co je to hrát prim v nejvyšší české soutěži, okusili rovněž reprezentační dres. Nyní bojují v klubech v hokejové Evropě a dávají o sobě nadále znát. Podívejme se podrobněji, jak se daří bývalým hvězdám rudého dresu.

Jan Marek

Metallurg Magnitogorsk – 34 zápasů (23 branek + 24 asistencí)
Mezi nejzářivější hvězdy v Kontinentální hokejové lize patří hbitý útočník Jan Marek. Kdysi centr pražské Sparty, jehož spolupráce s Petrem Tonem patřila k ozdobám extraligy. Oba hokejisté patřili mezi pilíře týmu, jenž v roce 2005/06 vybojoval mistrovský titul. Marek nyní baví diváky v Magnitogorsku, kde působí třetím rokem. V současné chvíli patří na čtvrtou příčku všech hokejistů KLH, lépe jsou na tom pouze tři reprezentanti Sborné. Velkou měrou pomáhá svému celku rovněž v Lize mistrů. V ní přispěl ve čtyřech utkáních šesti body.

Karel Pilař

Matallurg Magnitogorsk – 21 (1+4)
Stejně jako Marek hájí barvy ruského celku také Karel Pilař. Obránce, jehož poslední roky zužují zdravotní problémy nakonec své místo v předním klubu Ruska našel. Na začátku sezóny však žil v nejistotě, Metallurg jej nejdřív vyřadil z kádru, následně jej zařadil na listinu zraněných a posléze vzal zpět na soupisku. Pilař důvěru pomalu splácí, vstřelil branku a připsal si čtyři asistence. Rovněž okusil Ligu mistrů. Na Pilaře sparťanští fanoušci také vzpomínají s unikátem, když v sezóně 2006/07 stihl odehrát za Pražany jediné utkání, po kterém ihned oslavil mistrovský titul.

Josef Straka

Severstal Čerepovec – 34 (9+11)
Subtilní forvard Josef Straka po titulu se Spartou zamířil na rok do Finska, poté se upsal v nejbohatší lize světa. Druhým rokem působí v Čerepovci, který patří k horším týmům KLH. V současnosti okupuje patnáctou příčku. V slabším týmu ale Straka nezaostává, nasbíral již dvacet bodů. Jeho statistické kolonky hatí pouze část s plus/mínus body, kde nastřádal nelichotivých -11 bodů. Co do počtu kanadských bodů patří ale Straka mezi špičku svého týmu, když stejný počet jich nasbírali ještě dva spoluhráči. Straka je také druhým nejlepším střelcem Severstalu.

Jaroslav Hlinka

Linköpings HC – 35 (8+30)
Kanadské bodování švédské Elisterien vede někdejší hvězda pražské Sparty Jaroslav Hlinka. Šikovný útočník vybojoval v rudém dresu dva mistrovské tituly a po ročním angažmá v NHL odešel udivit svými nevídanými přihrávkami švédskou soutěž. A daří se mu více než znamenitě, doposud nastřídal asistencí již třicet a právem patří mezi největší hvězdy švédské ligy. Jeho celek navíc trůní na první příčce tabulky.

Jan Hlaváč

Linköpings HC – 35 (13+11)
Dvorním spoluhráčem chytrého Hlinky nemůže být nikdo jiný než Jan Hlaváč. Střelec od přírody těží z pasů výše jmenovaného a nastřílel už třináct branek. Na českou spolupráci Hlaváč + Hlinka v Linköpingu hodně spoléhají. Hlaváčovi v bodování soutěže patří dvacáté místo. Zatímco na Hlinku trenéři české reprezentace nezapomínají, Hlaváč zůstává opomíjen.

Martin Chabada

Luleå HF – 32 (3+13)
Švédskou Elisterien hraje rovněž dlouholetý sparťanský kapitán Martin Chabada, jemuž se dle představ nedaří. Přestože Luleå HF okupuje čtvrtou příčku v soutěži, někdejší neústupný bojovník Sparty vyniká zejména v trestných minutách. Ve dvaatřiceti zápasech nastřádal devadesát trestných minut. Doposud zamířil do černého třikrát, přidal třináct asistencí.

Radek Hamr

Kloten Flyers – 34 (9+19)
Vzrůstem malý bek Radek Hamr působil s přestávkami ve Spartě čtyři sezóny. Přesto s ní stihl vybojovat vítěze extraligy a ukázat svůj přehled a cit pro hru. Své kvality převážnou část své kariéry ale prokazuje v zahraničí, poslední tři roky konkrétně ve švýcarském Klotenu. Jeho tým okupuje první příčku v tabulce a Hamr dobře naladěnému celku vydatně pomáhá. Je nejlépe střílejícím zadákem švýcarské ligy a s osmadvaceti body mu patří dvaatřicáté místo mezi všemi hokejisty nejvyšší soutěže v zemi helvetského kříže.