4. 3. 2005 Vojtěch Gibiš, Lucie Vítková

Čtvrtfinále s Vítkovicemi od 19:00!

Zveme všechny sparťanské příznivce na rozhodující část sezóny - play off. V prvním kole se Sparta střetne s hráči Vítkovic, stejně jako tomu bylo v loňském roce. Neváhejte přijít povzbudit sparťany a pomoci jim v nelehkém boji o semifinále!
O soupeři ...
Vítkovice jsou tradičním účastníkem nejvyšší domácí soutěže. Každý rok vyhlašují jako minimální cíl play off. Loni tomu nebylo jinak, ale Severomoravané nepřešli ani přes první kolo. V něm totiž narazili na Spartu, a po dramatické sérii se z postupu do semifinále radovala Sparta. Letos si kladou Vítkovice stejné cíle. A začátek ligy jim vyšel. Po několika výhrách se Vítkovice pohybovaly v horních patrech tabulky. Pak ale přišla herní a výsledková krize. Tým se začal tabulkou propadat dolů. Po osmi zápasech bez vítězství rezignovala trenérská dvojice Ladislav Svozil - Aleš Tomášek. Mužstvo pár zápasů dočasně vedl trenér vítkovické juniorky Mojmír Trličík. Na začátku listopadu podepsal ve Vítkovicích kontrakt Vladimír Vůjtek starší, a za svého asistenta si vybral Miloše Holaně. Od té doby začaly Vítkovice víceméně pravidelně sbírat body. Na začátku prosince navíc oživily Vítkovice kádr výměnou Davida Moravce do Plzně. Opačným směrem putoval Petr Míka. Těžký boj o osmičku nakonec Vítkovice zvládly a po základní části obsadily sedmé místo s 80 body.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Vítězem kanadského bodování a nejlepším střelcem se ve Vítkovicích stal překvapivě čtyřiadvacetiletý Zbyněk Irgl, který si připsal v 50 zápasech 31 bodů za 21 branek a 10 asistencí. Nechal za sebou v kanadském bodování taková jména jako Jiří Burger či Václav Varaďa. Na šesté příčce vítkovické produktivity skončil Roman Šimíček. Ten v loňském roce vedl Spartu jako kapitán. Letos tedy prožije čtvrtfinále na opačné straně barikády. Šimíček si připsal v 45 zápasech 8 gólu a 18 asistencí. Nejlepším ve Vítkovicích v hodnocení plus / minus je osmadvacetiletý obránce Radek Philipp s 15 plusovými body.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První letošní vzájemný zápas se uskutečnil v pátém kole v holešovické T-Mobile Areně. Sparta se rychle ujala vedení, a po třinácti minutách vyhnala Pruska z branky góly Chabady, Kratěny a Výborného. Vítkovice však nehodily flintu do žita, a pozvolna srovnaly krok. Krátce po tom co se v hostující brance objevil Pinc totiž dokázal skórovat Juraj Štefanka. Stejný hráč se prosadil i ve druhé třetině. V padesáté třetí minutě vyrovnal Martin Tomášek. O minutu později však zakombinoval David Výborný se střelcem Petrem Nedvědem a bylo 4:3 pro Spartu. V power play už Vítkovičtí nic nevymysleli. Druhý souboj se odehrál rovněž v nepříliš zaplněné T-Mobile Areně. Už ve druhé minutě se zpoza rohu prosadil výjezdem obránce Michal Dobroň. Krátce po začátku 2. třetiny se prosadil další obránce, tentokrát vítkovický obr Marek Malík. Pak se dlouho skóre neměnilo. Až v 59. minutě si dobře najel Karel Pilař a střelou nad Pincovo rameno stanovil skóre na 2:1. Jenže v power play nepokryli sparťané dobře hrajícího Jiřího Burgera a ten uzavřel skóre zápasu na konečných 2:2. Třetí duel začala v ČEZ Aréně lépe Sparta. V závěru první třetiny totiž dal gól z dorážky Netík a o půl minuty později se trefil Marek. Vítkovice vyrovnaly v polovině utkání dvěma slepenými góly z holí Štefanky a Míky. Míka se prosadil i v začátku třetí třetiny a strhl vedení na stranu ostravských. Navíc v 49. minutě zvýšil Irgl. Sparta zápas zdramatizovala v závěru, když stačil ještě snížit obránce Robert Schnábel. Ale ani power play už změnu nepřinesla a Sparta prohrála 3:4. Čtvrté klání se odehrálo opět v ČEZ Aréně za asistencí televizních kamer. Skóre otevřel v 9. minutě v přesilovce kapitán Sparty Martin Chabada. Krátce po polovině utkání překonal výtečného Pöpperleho Hudec a vyrovnal. O několik minut později se řítili Nedvěd s Hlaváčem sami na jednoho obránce Vítkovic a Hlaváč prokázal, že góly dávat pořád umí. Třetí třetina již proběhla bez branek. Celkově utkání skončilo 2:1 pro Spartu.

Pražanům nevyšel v zápase s Vítkovicemi vstup do vyřazovacích bojů, když v pátek podlehli ostravskému celku 1:5. Nevydařených bylo především prvních deset minut úvodní třetiny, kdy Pöpperle v brance Sparty inkasoval třikrát a přenechal své místo staršímu kolegovi Břízovi. Ten ale naděje Sparty nespasil a jen smutně přihlížel nevýrazné hře svých spoluhráčů.

Závěr základní části odehrála Sparta trochu lehkovážně. V 50. kole se na domácím ledě střetla s Karlovými Vary a prohrála, když vítězný gól vstřelil dlouholetý hráč Sparty, nyní kapitán Karlových Varů František Ptáček. O dva dny později zavítala Sparta na led kladenského Rabatu. Ani ve středočeském derby však Sparta na body nedosáhla. Po úvodních dvanácti minutách totiž prohrávala 0:3! Sparta sice ve zbytku zápasu zlepšila výkon, ale přesto se jí podařilo snížit pouze na 2:3. Ani závěrečné 52.kolo a souboj s Třincem se pro Spartu nevyvíjel dobře. Po 40 minutách byl stav 3:2 pro Třinec. Ve třetí třetině ovšem Sparta zabrala a změnila zbytek utkání ve svojí exhibici. Celkově utkání skončilo 7:3 ve prospěch Sparty. Nyní je již konec zápasům v nichž již prakticky o nic nejde, tak jak tomu bylo v závěrečné fázi extraligy. Spartu čeká po roce opět náročné čtvrtfinále s Vítkovicemi. “ Ve Vítkovicích zůstalo jádro hráčů, jenž loňskou sérii hráli. Budou to těžké zápasy. Podle jmen mají Vítkovice velmi silný kádr. Vítkovice mají velké hráče, takže budeme muset hodně bruslit. Navíc musíme hrát i tvrdě. Musíme využít naší rychlosti bruslení, jinak nám budou jejich obránci dělat potíže,“ řekl o čtvrtfinále Jan Marek. Sparta může zřejmě počítat se všemi hráči základní sestavy. Z marodky se totiž vrací Tomáš Netík a Pavel Kašpařík. Velkou neznámou prozatím zůstává kdo se postaví do branky Sparty.
Ve Spartě nejvíce září:
Nejproduktivnějším sparťanem základní části se dle očekávání stal David Výborný. Ten vedl tabulku produktivity po celou sezónu, pouze několikrát narušil jeho hegemonii Petr Ton. Výborný nasbíral 12 branek a 34 přihrávek v 51 zápasech. Třicetiletý útočník David Výborný potvrdil i pověst slušného hráče, když získal pouhých deset trestných minut. Po vydařených Švédských hokejových hrách se rozehrál útočník Jan Hlaváč. Po většinu sezóny pouze nahrávač začal také střílet branky. Nakonec skončil na druhém místě kanadského bodování. V 48 zápasech zatížil branky soupeřů 10 góly, k tomu zaznamenal 28 asistencí. Nejlepším hráčem Sparty v hodnocení plus / minus je obránce Martin Richter s 18 kladnými body. „Železnými muži“ Sparty se stali obránci Jan Hanzlík a Karel Pilař, kteří jako jediní odehráli všech 52 kol základní části.
Zápas začíná v holešovické T-Mobile Areně v sobotu 5.3.2005 v 19:00. V předprodeji či na pokladnách haly si můžete zakoupit vstupenky v ceně 90 - 160 Kč. Taktéž lze využít prodejní síť Ticketpro či Tipsport.