19. 1. 2007 Vojtěch Gibiš

Další bitva o Prahu je tady!

Pražané zažijí další hokejový svátek. V sobotu 20. ledna v 17:30 vypukne další díl hokejové bitvy o hlavní město. Čtvrté letošní derby hostí holešovická T-Mobila Aréna, zápas budou také přenášet kamery České televize. Sparťané, přijďte povzbudit svůj tým v boji o co nejlepší umístění před play-off!
O soupeři ...
Hokejisté Slavie měli tragický vstup do soutěže. V první čtvrtině dokázali vyhrát pouze třikrát a krčili se na posledním místě tabulky. Mužstvem otřásaly změny v kádru, rezignaci zvažoval také kouč Růžička. Výsledky ovšem přišly až s novicem mezi tyčemi. Nespolehlivého Fraňka vystřídal Adam Svoboda z Pardubic a brzy si získal slávistické fanoušky. Jenže efekt "Svoboda" fungoval jen několik zápasů. Brankář, který působil krátce i v pražské Spartě byl dokonce několikrát střídán a tak se Slavia stále napevno neuchytila v horních patrech tabulky. Předsezonní prodej klubu deseti fyzickým osobám se projevuje i na rozpočtu. V průběhu prosince se totiž vedení městského rivala rozhodlo ulevit rozpočtu a do zahraničí uvolnilo reprezentačního útočníka Tomáše Vlasáka. Momentálně jsou sešívaní na šestém místě tabulky, nevyšel jim ani poslední zápas v kterém doma podlehli Zlínu 0:4.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Po špatném úvodu do sezony, kdy se k herní marnosti Slavie přidal i Jaroslav Bednář, zlepšuje bývalý sparťanský útočník své výkony a momentálně je dokonce jejím nejproduktivnějším hráčem. Forvard s bohatými zkušenostmi ze zahraničních angažmá začal v posledních dvou měsících potvrzovat pověst střelce, nastřílel již devatenáct branek. Třicetiletý Bednář si připsal také stejný počet asistencí. Trápit jej mohou jen dva mínusové body v +/-. Během jediného roku si dres obou pražských "S" vyzkoušel obránce Martin Hlavačka. Ofenzivní zadák přišel do Sparty předloni v létě, ale po pár zápasech putoval Hlavačka výměnou za Nikolova do Liberce. Na začátku letošní sezony však jednatřicetiletý obránce moc nehrál a proto přivítal přestup do Slavie. V jejich řadách potvrzuje, že umí střílet branky. Nasbíral jich zatím sedm, na dalších sedm nahrál svým spoluhráčům.
Vzájemné zápasy v této sezoně:
Jednoznačná záležitost! Sparťané ovládli první derby v nové sezoně. V pražské Sazka Areně si Holešovičtí s chutí zastříleli, ve 25. minutě dokonce vyhnali Petra Fraňka ze slávistické branky. Nejvíce se zaskvěl kanonýr Petr Ton, jenž během pěti minut vstřelil tři branky a zajistil Spartě rozhodující náskok. Vysoké vítězství 6:2 nad rivalem katapultovalo tehdy sparťany na páté místo tabulky.

Zprvu jednoznačný vývoj druhého derby pražských S se postupem času změnil v nervydrásající drama, které nakonec lépe zvládli domácí slávisté. Ztrátu 3:0 z první třetiny sparťané urputně dotahovali, jenže vždy se přiblížili maximálně na jednobrankový rozdíl. Vyrovnat se jim nepodařilo ani v závěrečné power-play. Prohra 5:4 znamenala další porážku na hřišti soupeře, kde se Holešovickým ve druhé čtvrtině vůbec nedařilo.

Na počátku prosince se poprvé oba soupeři setkali v T-Mobile Aréně. Diváci viděli atraktivní hokej, ale osmadvacet minut se hrálo bez branek. První gól zápasu zaznamenal Hlaváč až krátce před polovinou zápasu. O pár minut později Svobodovo sebevědomí nalomil Stehlík, a brankář Slavie inkasoval do konce třetiny ještě dvakrát. Hosté tak díky dvánacti podařeným minutám Sparty prohrávali o čtyři branky. Ve třetí třetině se v brance Slavie objevil Hronek a červenobílí začali také střílet branky. V oslabení se prosadil syn sparťanského trenéra juniorky Jiří Doležal, v jednapadesáté minutě stanovil konečnou podobu výsledku Josef Beránek, který upravil na 4:2 z pohledu Sparty.

Po nepovedeném petrohradském turnaji si Sparta spravila chuť proti Vsetínu. Proti poslednímu celku tabulky stříleli Pražané branky jen v první třetině, náskok 4:0 byl však rozhodující. Vsetínský kapitán Luboš Rob odjížděl ze Sparty jako hráč valašského týmu, ale je možné, že se brzy na Spartu vrátí. Vedení holešovického týmu totiž jedná o příchodu zkušeného útočníka do konce sezony. V pátek v Litvínově se také Pražané dostali brzy do vedení, ale Litvínovu se ve druhé třetině podařilo tříbrankový náskok vyrovnat. Holešovičtí ale uspěli aspoň v samostnatných nájezdech a díky výhře Českých Budějovic nad Libercem jsou Pražané jen dva body od prvního místa. V případě výhry nad Slavii se tak Sparta minimálně do neděle usadí na prvním místě. Proti Slavii bude Holešovickým chybět dvojice útočníků - Štrba a Hlaváč.
Ve Spartě nejvíce září:
Nejzkušenější hráč Sparty Jiří Vykoukal byl jedním z těch, kterým turnaj Super Six příliš nevyšel. Ale jeho výkony v extralize jsou o něčem jiném. Pětatřicetiletý obránce o sobě dává řádně vědět, podporuje ofenzivní hru Sparty. Již několik kol vévodí Vykoukal produktivitě extraligových obránců s dvaadvaceti body. Dvojnásobný mistr světa řídí na modré čáře přesilovky, když buď přesně nahrává lépe postaveným spoluhráčům, nebo sám tvrdě pálí na branku. Se sedmnácti kladnými body je také Vykoukal druhým nejlepším hráčem v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách. Před ním je jen jeho spoluhráč Ondřej Kratěna. Tomu v kolonce +/- svítí neuvěřitelné číslo +23! Kratěna je vidět i v útoku, v Litvínově jeden gól dal, při samostatných nájezdech pak ve druhé sérii bez problémů potvrdil výhru Sparty.
Utkání 43. kola O2 extraligy začíná v T-Mobile Aréně v sobotu v 17:30. Pro všechny příznivce bude na stránkách znovu připraven online přenos, zápas můžete shléhdnout také na ČT2. V lepším případě můžete přijít své hráče povzbudit přímo do Arény. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji i v sobotu od 9 hodin, pro dospělé od 40 KČ, děti mají vstup zdarma. Své ratolesti můžete také během zápasu umístit do dětského koutku GLOBAL EXPRESS.