15. 10. 2013 Lucie Štěrbová

Další zápas je tady: Ve středu proti Zlínu

Desáté místo a doposud jen tři výhry za tři body. Tým ze Zlína, loňský finalista, se rozjíždí zatím jen velmi pomalu. K posunu v tabulce směrem vzhůru zatím nepomáhají ani výkony v útoku. Jan Švrček ale čeká těžký zápas s nepříjemným soupeřem. Duel 12. kola Tipsport extraligy HC Sparta Praha - PSG Zlín začíná ve středu 16. října v 18:30. Uhájí Sparta své teritorium?

Loňský finalista extraligy zatím v úvodu sezony tápe

Zlín loni ztratil v 97. minutě sedmého zápasu extraligový titul a přes letní pauzu několik výrazných postav kádru. Kariéru ukončil Martin Hamrlík, gólman Jakub Sedláček odešel do ruské KHL a chytá v týmu Dinamo Riga, Tomáš Linhart zamířil do Třince a tým opustili i další hráči.

V dosavadních 11 kolech ale Zlínští spíše herně tápou. Aktuálně jim patří desátá pozice a zlínský útok je druhý nejhorší v celé extralize. Zlín navíc v jedenácti kolech absolvoval rovnou čtyřikrát penaltový rozstřel, když zápas nenašel vítěze ani po šedesáti minutách, ani po prodloužení. Zlín sice ve třech ze čtyř případů v penaltách uspěl, ale dlouhá utkání mu berou síly.

Aktuální forma Zlína také není nijak oslnivá, ač se blýská na lepší časy. V pěti posledních kolech bral Zlín všechny tři body jen jedinkrát – nicméně bylo to v utkání posledního kola proti silné Plzni.

Reprízu loňského finále pro sebe Zlín „urval“ už v prvních sedmi minutách zápasu. Branky Veselého a Melenovského vyhnaly Mensatora z branky už ve druhé minutě utkání a když v sedmé minutě přidal třetí branku Leška, bylo de facto hotovo. Druhý trenér Zlína Juraj Jurík pak po zápase v rozhovoru pro zlínský web přiznal, že ve třetí části se vše soustředilo na obranu: „Šli jsme do třetí části za stavu 3:1 a v závěru jsme se zaměřili na obranu. Plzeň musela tvořit, zatímco my jsme hráli na brejky. Nakonec jsme dali šťastný gól v power play, nicméně za celý průběh zápasu jsme si zasloužili vyhrát."

ZLÍNSKÉ PŘESTUPY PŘED TOUTO SEZONOU

PŘÍCHODY ODCHODY
Jiří MARUŠÁK (hostování z Pardubic) Martin HAMRLÍK (konec kariéry)
Libor KAŠÍK (návrat z hostování v Olomouci) Jakub SEDLÁČEK (Dinamo Riga)
Tomáš VALENTA (návrat z hostování v Olomouci) Tomáš LINHART (Třinec)
Vojtěch ZADRAŽIL (střídavé starty z Jihlavy) Jakub ŠLAHAŘ (Havířov)
Tomáš SÝKORA (návrat z hostování v Ústí n.L.) Pavel SEDLÁČEK (Třebíč, hostování)
Tomáš FOŘT (Třebíč, hostování)
Oldřich KOTVAN (Jihlava, hostování)
Michal DŮRAS (Jihlava, hostování)
Kevin ROZUM (Prostějov, hostování)

Jan Švrček: Zlín bude betonovat střední pásmo

Jan Švrček

Obránce Jan Švrček odehrál v letech 2009 až 2011 za Zlín přes stovku zápasů, pak ale odešel do brněnské Komety a před letošní sezonou přestoupil do Sparty. A zápasy proti bývalému klubu už nijak významněji neprožívá. „Už jsou to přeci jen tři roky, co jsem tam hrál, a tým se tam dost proměnil. Jsou tam jiní hráči, kádr se dost protočil a je tam teď spousta mladých kluků, které vůbec neznám. Takže už tam opravdu není žádný nějak významný motivační prvek,“ prozradil v krátkém rozhovoru.

Zlín nicméně považuje za těžkého soupeře, i přesto, že je až ve spodní polovině extraligové tabulky. „Zlín je opravdu nepříjemný soupeř. Oni výborně brání a je opravdu těžké se přes ně prosazovat. Betonují ve středním pásmu a tím se pak hodně špatně prochází,“ přibližuje taktiku středečního soupeře.

„To je hra, která jim dlouhodobě vychází a funguje. Navíc měli ze začátku problémy s gólmany, ale teď se jim jejich první gólman vrátil před zápasem s Plzní. Přijedou s taktikou výborně bránit a zkoušet hrát na brejky. To je věc, na kterou si musíme dát pozor, nesmíme je do nich pouštět, protože z brejků oni dávají góly.“

Zlín sice v posledním kole porazil Plzeň vysoko 4:1, Sparta ale ovládla derby poměrem 6:0. „Jsme v herní pohodě a věřím, že zopakujeme podobný výkon jako v pátek proti Slavii. A pokud se nám to povede, pak věřím, že v zápase proti Zlínu budeme úspěšní,“ uzavřel Švrček.

Vzájemné zápasy se Zlínem v minulé sezoně:

8. kolo,  2. 10. 2012: SPARTA – Zlín 1:4
21. kolo, 16. 11. 2012: Zlín - SPARTA 2:3
34. kolo, 28. 12. 2012: SPARTA – Zlín 1:2sn
47. kolo,  13. 2. 2013: ZLÍN - Sparta 2:1pp

Zajímavosti zápasu:

Souboj nejsilnějšího s téměř nejslabším útokem. Leška, Čajánek, Balaštík, ani tato jména zlínskému týmu zatím v tabulce vstřelených branek nezajistila lepší než předposlední pozici za střelecky nejslabším Litvínovem. Zlín dal prozatím v 11 zápasech pouhých pětadvacet branek, Sparta naopak vstřelila doposud 49 gólů a je nejproduktivnějším týmem celé extraligy.

Zlín nepatří k oblíbeným soupeřům Sparty – minimálně z pohledu dlouhodobých statistik. V posledních deseti utkáních Sparta dokázala vyhrát (ať už v základní hrací době, v prodloužení, nebo nájezdech) jen třikrát, Zlín bral naopak výhru v sedmi případech. V loňské sezoně brala Sparta jedinou výhru.

Sestavy z posledního utkání:

HC Sparta Praha: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.

PSG Zlín: Horčička - Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Čajánek, Melenovský - Honejsek, Holík, F. Čech. Trenér: Rostislav Vlach.