29. 9. 2008 Pavel Hrdina

Duba: Přístě bychom měli začínat aktivněji

Tomáš Duba si v nové sezoně musí zvykat na novou situaci v brankářské sestavě Sparty. Loni byl jasnou jedničkou, letos zatím kryje záda svému kolegovi, Tomáši Pöpperlemu. V zápase s Mountfieldem odchytal poslední třetinu a neinkasoval ani jednou. „Čisté konto potěší, s výsledkem to už bohužel nic nenadělalo,“ povzdechl si po prohraném utkání.
Duba nastoupil do extraligového utkání teprve podruhé v sezoně, v obou případech to bylo do třetí třetiny, na ledě soupeře a za nepříznivého stavu pro Spartu. „Samozřejmě není příjemné, když se prohrává o tři góly. Snažili jsme se s tím ještě něco udělat ve třetí třetině, ale domácí hráli velmi dobře,“ pochválil brankář soupeře, který podruhé za sebou před vlastními diváky s přehledem zvítězil.

Že by byl zápas při jeho nástupu na led už rozhodnutý, však mladý brankář popírá: „Chtěli jsme samozřejmě s tím zápasem ještě něco udělat, třeba i vyrovnat a zkusit si odvézt nějaký bod. Hraje se přece 60 minut a ne 40,“ připomněl snahu týmu bojovat až do konce. Opticky se síly opravdu trochu vyrovnaly, skóre už se ale neměnilo ani na jedné straně. „Ke konci jsme potřebovali trochu hru uklidnit a mít z toho lepší pocit než z prvních dvou třetin,“ dodal ještě k průběhu třetí třetiny.

Tým trápila nedisciplinovanost. Sparta hrála často v oslabení, několikrát musela dokonce bránit jenom ve třech a to jí stálo spoustu sil i naději na bodový zisk. Kde vězí příčiny častých vyloučení, si současná sparťanská dvojka vysvětlovala následovně: „Někdy je takový den, že z každého střetu vyjde nějaký faul. Dnes, bohužel, byly navíc kumulované k sobě, takže to bylo dvakrát nebo třikrát 5 na 3. Prostě jsme několikrát udělali dvakrát za sebou zbytečný faul.“

Kromě toho útočníci Českých Budějovic často ujížděli do přečíslení a ostře doráželi na osamoceného strážce sparťanské klece. Chyby v obraně se pak podepsali na vývoji utkání, který měli celou dobu v rukou domácí. „V rámci snahy vyrovnat se občas stane, že rozehrávka se snaží být hodně rychlá a pak je nepřesná. Hráči, kteří jenom brání, pak můžou hrát na brejky. Tyhle situace se pak stávají často,“ vyjádřil se o jednom z rozhodujících faktorů zápasu sparťanský odchovanec.

Průběh prvních dvou třetin sledoval Tomáš Duba jen ze střídačky. Nelíbilo se mu, že Holešovičtí od začátku tahala za kratší provaz. „Už poněkolikáté jsme od začátku dotahovali, takže bychom měli příště změnit přístup a začít trochu aktivněji. Hlavně se snažit dát první gól,“ hledal ponaučení do dalších zápasů.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat