Od policistů k německému gigantovi
Lední hokej v Berlíně odstartoval svůj vzestup po druhé světové válce, a to díky policejní sportovní asociaci. Místní SV DV Berlín odehrála první oficiální utkání 9. června 1951, čímž nastartovala počátky hokeje v hlavním německém městě. První účast mezi elitou však skončila sestupem a přejmenováním na SG Dynamo Berlín, který však vlivem politického tlaku vydržel pouhou sezonu, než byl rozpuštěn!
V hlavním německém městě záhy vzniklo Dynamo Berlín, které tak začalo psát počátky nynějšího klubu. V tehdejší NDR byla nejvyšší soutěží Oberliga, do které se berlínský klub prokousal po dvou letech v nižší lize. Dynamu stačily na rozkoukání tři ročníky, po kterých zkompletoval v letech 1965 až 1968 zlatý hattrick.
PRVNÍ MISTROVSKÝ TÝM TEHDEJŠÍHO DYNAMA BERLÍN Z ROKU 1966
Bizarní vládce „nejmenší ligy světa“
Tehdejší doba však přinášela řadu smutných až komických politických rozhodnutí nejen v Československu, ale také ve východní části Německa. V září 1970 totiž vláda NDR rozpustila všechny hokejové kluby s výjimkou Weisswasseru a právě Berlína. Ostatní celky se staly pouze hobby kluby a nesměly hrát ligové soutěže. Oficiálním důvodem byly vysoké finance na provoz hokeje a slabá infrastruktura, která by nedovolila vychovávat kvalitní hokejisty.
V NDR se tak do roku 1990 odehrálo dvacet sezon "nejmenší ligy světa", ve které hrálo jen Dynamo Berlín a SG Dynamo Weisswasser. Berlínské Dynamo nakonec po pěti stříbrech vyhrálo dvanáct titulů ve třinácti sezonách! Převrat v Německu posunul oba kluby do celostátní sféry, načež se klub v roce 1992 přejmenoval na nynější Eisbären Berlín.
Romantiku za tím nehledejte, hlavním důvodem nebyl roztomilý medvěd z berlínské zoo, ale majitelům klubu šlo hlavně o to, aby tehdejší název Dynamo z doby NDR neodradil potenciální sponzory. O dva roky později už klub naskočil do nově zrozené DEL, a to s kapitánem Jiřím Dopitou a sparťanskou legendou Richardem Žemličkou (poslední dva vpravo v prostřední řadě).
PRVNÍ TÝM EISBÄREN BERLÍN V HISTORII DEL, VČETNĚ JIŘÍHO DOPITY A RICHARDA ŽEMLIČKY
Šance pro mladíky a počátek úspěšné éry
Zpočátku nehrozil sestup, proto měl Eisbären prostor zabudovat své čerstvé juniorské šampiony z předešlých dvou let. První dvě sezony skončily očekávaným neúspěchem, ale čtvrté místo a následné semifinále v sezoně 1996/1997 nastartovalo světlé zítřky. O šest let později Eisbären poprvé vyhrál základní část, což zopakoval také o rok později, kdy poprvé došel do finále. A právě tímto úspěchem v podstatě odstartovala aktuální úspěšná éra Eisbärena coby nejúspěšnějšího německého celku.
Od roku 2004 se zařadil mezi německou špičku, načež na jaře získal jubilejní desátý titul za dvacet let! V roce 2010 dokonce vyhrál první ročník European Trophy, čímž rozšířil klubovou sbírku úspěchů. Aktuálně pod stropem Mercedes-Benz Areny visí osm vyřazených čísel, a to například včetně čtrnáctky šestinásobného šampiona Stefana Ustorfa nebo dres Steveho Walkera.
Kanadskému útočníkovi stačilo 508 zápasů, aby nasbíral neskutečných 525 bodů, čímž se stal druhým nejproduktivnějším hráčem v historii klubu a zároveň jeho nejlepším nahrávačem! Absolutní legendou je útočník Sven Felski, který za klub odehrál rekordních 860 zápasů a je zároveň jeho nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem v historii. Za Berlín však hráli také významní hráči jako brankář Olaf Kölzig, či kanadští útočníci Daniel Briere a Claude Giroux.
Maraton je později, ale fotbal stihnete!
O Berlínu by se dalo vyprávět hodiny, protože německé město nabízí řadu zajímavých míst a památek. Výlet přes hranice tak určitě stojí za to, ale my zůstaneme hlavně u sportovní části. Olympijský stadion v Berlíně je velkým lákadlem, protože kromě olympijských her hostil i řadu dalších světových akcí, a to včetně nedávného mistrovství Evropy ve fotbale.
Na ikonický stadion můžete zavítat i vy, protože v neděli po obědě zde Hertha odehraje bundesligové utkání proti Düsseldorfu! Legendární klub je však aktuálně ve městě dvojkou, jelikož hraje jen druhou nejvyšší soutěž, zatímco mezi elitou se v posledních letech usadil menší Union. Slávu Berlína ve sportovním světě rozšiřuje i basketbalová ALBA, ale také slavný Berlínský maraton, jenž se od roku 1974 koná zpravidla poslední zářijovou neděli.
Krajánek z Japonska, či legenda Sparty
Dres s ledním medvědem v historii oblékly stovky hráčů 20 různých národností! V klubu hrál japonský útočník Shuhei Kuji či chorvatský bek Mark Katič, ale zajímavé je, že v moderní éře klubu se na soupisce objevilo 194 německých hráčů, přičemž Kanaďané mají „pouze“ o 80 hráčů méně.
Z osmi Čechů, čtvrté nejpočetnější kolonie krajánků, sparťané dobře znají legendárního Richarda Žemličku, který za klub odehrál dvě sezony v letech 1993 až 1995. Výraznou stopu však zanechal také náš dlouholetý gólman Tomáš Pöpperle, jehož skvělé výkony v sezoně 2005/2006 pomohly Berlínu ke druhému titulu v novodobé éře.
Mezi nejvýraznější postavy klubu se řadí útočníci Jiří Dopita či Petr Pohl, kteří za něj jako jediní z českých hokejistů odehráli přes stovku zápasů. Český hokej reprezentovali také brankář Jaroslav Kameš, obránce František Frosch a útočník Marcel Barinka. Osmým Čechem na soupisce se stal dvacetiletý útočník Matěj Leden, který před předešlou sezonou odešel z Liberce do Německa, kde už coby junior nakoukl do druhé nejvyšší soutěže a vybojoval si angažmá u slavného německého celku.
Věděli jste, že..
Eisbären Berlín patří mezi naše tradiční hokejové přátele! Za třicet let jsme společně odehráli řadu přípravných zápasů, ale úzká spolupráce probíhá zejména na mládežnické úrovni. Skvělé vztahy utužené Richardem Žemličkou nabízí naši mládežníkům zajímavou konfrontaci s německými vrstevníky, kteří se pravidelně účastní našich turnajů od BILLA Cupu až po Memoriál Jana Marka.