
Jednička se zajímavým původem
Nenechte se titulkem zmást, pravdivý je jen z části. Féhervár AV19 už od roku 1977 sídlí ve městě Székesfehérvár, kde zdatně přežívá po boku úspěšného fotbalového klubu, ale založen byl už o sedmnáct let dříve v Budapešti! V té době byly totiž k dispozici jen kluziště v hlavním městě a Dunaújvárosi, načež po otevření kluziště v Székesfehérváru tehdejší Budapesti Volán SC přesídlil do nového města.
V něm se stal prvním venkovským šampionem Maďarska mimo Budapešť, načež po příchodu silného partnera Alba Volán začaly zlaté časy místního hokeje. Klub se stal útočištěm pro osu maďarské reprezentace, načež v letech 2002 až 2007 vyhrál pět domácích titulů v řadě a pozici mistra Maďarska si udržel až do roku 2012, přestože od sezony 2007/2008 začal nastupovat v mezinárodní EBEL lize.
Rezervní tým Féherváru tak nadále působí v domácí soutěži, přičemž áčko pravidelně hraje zmíněnou ICEHL, a to úspěšně! Už čtyřikrát v řadě postoupilo do play-off, před dvěma lety si dokonce zahrálo finále se Salzburgem, jemuž podlehlo 0:4 na zápasy. V sezoně 2022/2023 si navíc vybojoval historicky první účast v Lize mistrů, kde po dvou výhrách a čtyřech porážkách nepostoupil do play-off.
U všech novodobých úspěchů nechyběl útočník Krisztián Palkovics, jenž se do historie klubu zapsal nesmazatelně. Ve Féherváru vyrůstal, působil v něm celou kariéru a získal celkem dvanáct maďarských titulů! Není překvapením, že byl také dlouholetým reprezentantem a nejvýraznějším milníkem jeho kariéry v národním týmu je účast na světovém šampionátu v roce 2009.
Maďarský šampion z Města králů
Ačkoliv je Székesfehérvár městem s necelými sta tisíci obyvateli, pro české fanoušky není určitě neznámou. Neformálně zvané Město králů se nachází kousek od Blatenského jezera. V historii se muselo vypořádat s nájezdy Mongolů, Turků a územních celků Osmanské říše. Období válek, bojů a konfliktů na městě zachovalo stopy, proto mu výrazně pomohl stavební boom v první polovině 18. století.
Dnes ve městě sídlí generální štáb, a přestože byl v 90. letech předešlého století jedním ze symbolů transformace a modernizace maďarské ekonomiky s přezdívkou maďarského Sillicon Valley, známí výrobci Videoton či IBM už ve městě nepůsobí. Moc turistických míst ve městě nenajdete, protože Székesfehérvár je navštěvován převážně Maďary.
Ti navštěvují hokejové zápasy v Ifjabb Ocskay Gábor Jégcsarnoku, který pojme až tři a půl tisíce diváků. I přes nižší atraktivitu města a turistický ruch má sport silnou pozici. Kromě hokejistů ho důstojně reprezentuje i místní fotbalový klub Vidi. V roce 1985 si dokonce zahrál finále Poháru UEFA, kde sice slavně zdolal Real Madrid nejtěsnějším rozdílem, ale po porážce 0:3 v prvním utkání slavil španělský gigant.
Cizinecká kolonie včetně Čechů
Když se ohlédnete do historie kádru maďarského celku, je hodně pestrá. Kromě domácích hráčů působilo v týmu dalších dvanáct národností, nejčastěji Kanaďané, kterých bylo už přes šedesát. Česká stopa je však malá. Útočník Jiří Holšán odehrál za Féhervár v sezoně 2001/2002 jen 24 zápasů. Čerstvou zkušenost s maďarským celkem má pak útočník Ján Blaško (na fotce), jenž za něj v předešlém ročníku naskočil do pěti utkání.
Věděli jste, že...
Naše kabina má s Féhervárem zkušenost! Respektive jeden její člen, protože když se maďarský celek v sezoně 2022/2023 poprvé prezentoval v Lize mistrů, ve skupině narazil na Rögle. V dresu švédského celku působil náš obránce Vojtěch Mozík, který byl u výher 2:1 a 7:1.
