2. 2. 2014 Tereza Velikovská, Daniel Ježek

Gólman Málek: A přišla studená sprcha

Jeho premiéra ve sparťanském dresu se příliš nepovedla. Poprvé od svého lednového příchodu se velezkušený gólman ROMAN MÁLEK postavil do branky v duelu na půdě Třince a z hokejek ofenzivních Ocelářů inkasoval pětkrát. „Až na ten začátek a konec to bylo dobré. Sahali jsme alespoň po bodu, bohužel to nevyšlo,“ litoval po teprve deváté prohře Sparty v základní hrací době v této sezoně.

Úvod zápasu byl pro sparťanský tým doslova hororový, během prvních deseti minut totiž Třinečtí nasázeli hned tři branky a byli jednoznačně lepším týmem. „Dostali jsme tři rychlé góly, v takové situaci se pak těžko hraje s kýmkoliv. A zvlášť tady v Třinci. Na druhou stranu je možná lepší jet někam, kde může nastat taková přestřelka, než někam na led posledního týmu tabulky,“ připustil Málek.

I přes mizerný start se Pražané nakonec zmátořili a ve třetí třetině započali velkou stíhací jízdu, která vyvrcholila v 59. minutě vyrovnáním na 4:4. Pouhých 13 vteřin před koncem ale přišel rozhodující úder. „Nakonec jsme se z toho špatného začátku vylízali, ale pak jsme dostali gól třináct vteřin před koncem. Věděl jsem, že ještě není třetí třetině konec, ale myslel jsem, že už to uděláme a třeba na penalty si vezmeme druhý bod. Ale přišla studená sprcha,“ mrzelo Málka.

Roman Málek

O to smutnější byl pro sparťany výsledek 4:5, když by remízou v základní hrací době dosáhli na 100. bod v základní části. Martin Adamský ale naděje Holešovických nekompromisně utnul. „Čekal jsem, že to bude Martin Růžička nastřelovat na mě, abych to vyrazil, ale místo toho hodil žabku Ádovi přímo na hokejku. Má fazónu, dneska mi to tam od něj spadlo dvakrát,“ pochválil Málek Adamského. Z osobního hlediska ho ale nejvíc mrzel jiný gól: „Mě osobně mrzí ten třetí od Růžičky, myslel jsem, že to jde přímo do mě, ale nějak mu to sjelo a prolétlo mi to pod lapačkou.“

Šestatřicetiletý gólman, který přišel do Sparty na hostování z Vítkovic, se do branky postavil poprvé od podzimu. „Bylo to dlouhé, chytal jsem naposledy někdy v listopadu. O to to bylo samozřejmě těžší, ale já jsem se cítil docela v pohodě. Kdybychom hráli první třetinu 0:0, tak by to vyšlo určitě mnohem lépe. Dostali jsme ale rychlé góly, kdyby mě tam třeba něco trefilo, mohlo to být lepší. Bohužel to bylo takhle, hráčům přede mnou se hrálo o to hůř, že jsme první třetinu prohráli 0:3,“ litoval po premiéře ve sparťanském dresu.

O tom, že bude chytat místo odpočívající jedničky Tomáše Pöpperleho, se Málek dozvěděl po sobotním tréninku. „Těšil jsem se, i když jsem věděl, že to bude těžké utkání. Začátek ale rozhodně neprobíhal podle mých představ. Pak jsme ten zápas málem ještě vyhráli, takže je vidět, že i když se prohrává 0:3 po deseti minutách, že se s tím zápasem dá vždycky ještě něco udělat i proti silnému Třinci,“ vyzvedl bojovný výkon ve třetí třetině.

Po druhém neúspěchu na ledě Třince v aktuálním extraligovém ročníku čekají sparťany poslední dvě střetnutí před olympijskou pauzou. V úterý doma přivítají Kladno, ve čtvrtek zajíždějí do Litvínova. „O tom, kdo bude chytat v dalších zápasech, zatím vůbec nebyla řeč. Moje role je jasně daná, když trenéři řeknou, tak na to půjdu,“ říká Málek, který přišel do Prahy s úkolem krýt záda Pöpperlemu.