11. 10. 2006 Lucie Vítková

Hattrickem se v Třinci blýskl Jan Hlaváč

Jedna z hvězd extraligy ukázala v Třinci, jak moc nad ligovým nebem září. Útočník Jan Hlaváč setřepal ze sebe únavu a uzdravený řádil na ledě Ocelářů. Během třiapadesáti minut vsítil tři góly a po Tonovi je druhým sparťanem, kterému se tento kousek v probíhajícím ročníku podařil. Hlaváč symbolicky svými brankami zápas otevíral i uzavíral.
Sparta odcestovala do Třince znovu o den dříve. Tentokrát se k marodům Štrbovi a Kratěnovi ještě přidal mladý Podlešák. Trenéři byli nuceni znovu měnit útočné trojice, přesto byl tým odhodlán v Slezsku uspět. “Potřebovali jsme nutně vyhrát a tomu jsme vše podřídili. Zdálo se mi, že jsme lépe bruslili a měli větší vůli zvítězit. Možná se z tribuny zdál být zápas jednoduchý, ale tak snadné to zase nebylo. Proměnili jsme některé šance a to Třinec zlomilo,“ myslí si vysoký forvard Jan Hlaváč. “Snažili jsme se hrát dobře od obrany a všechny puky co nejrychleji vyhazovat ven. Naopak z rychlých protiútoků dát nějaký gól. Všechno jsme splnili a zrodilo se parádní vítězství,“ dodává.

Hlaváč se vrátil do sestavy po zranění a v Třinci odehrál svůj třetí zápas. Poraněné rameno mu vystavilo stopku na tři zápasy, po nich ve dvou duelech střelecky mlčel. Na horkém ledě Ocelářů ale Hlaváč procitl a ukázal svou sílu. “Cítil jsem se lépe než v ostatních utkáních. Už mě tolik nebolely nohy a rameno rovněž drží, mohu být spokojený,“ zpovídal se krátce po střetnutí s šibalským výrazem ve tváři.

Spokojený být opravdu mohl. Jeho řádění odnesli červenobílí třemi brankami. Poprvé překonal ještě Biegla v brance, zbylé dva údery uštědřil v závěru talentovanému Danečkovi. “Jsem za to rád, ale musím sportovně přiznat, že jsem měl štěstí. Při druhém gólu se ke mně puk odrazil a já mířil do prázdné branky. Padlo nám tam zkrátka všechno,“ přiznává skromně bleskurychlý křídelník narozený v Praze. “Třetí branka patří celé pětce, dobře jsme sehráli přesilovku. Hlinkovu skvělou příhru jsem se snažil už jen vystřelit nahoru. Povedlo se,“ usmíval se střelec vítězného gólu světového šampionátu v Norsku.

Hattricků již Hlaváč ve své kariéře dosáhl mnoho, proto z úspěchu v Třinci nedělá žádný svátek. Zejména na svůj poslední povedený večer si útočník dobře pamatuje. Bylo to během jeho působení ve Švýcarsku. “Porazili jsme se Ženevou celek Langnau 3:1 a já vsítil všechny branky,“ loví v paměti hráč draftovaný před jedenácti lety Ostrovany z New Yorku.

Pražané tak po černém víkendu znovu poznali příchuť vítězství a do druhé čtvrtiny půjdou s chutí. Nezdary v Českých Budějovicích a s Libercem jsou zapomenuty, přestože si Hlaváč myslí, že výkony v těchto zápasech nebyly špatné. “Hráli jsme dobře, jen jsme nedali góly. To jsme si v Třinci vynahradili a snad to teď zase půjde dobře,“ doufá člen širšího reprezentačního mužstva, který si zahrál již na šesti šampionátech.