19. 2. 2007 Lucie Vítková

Hlavně dojet k bráně, přál si Langhammer

Mladý útočník Jakub Langhammer těží z velkého počtu zraněných útočníků v řadách Sparty. V těžkém utkání na hřišti vedoucího Liberce dostával velké množství času na ledě. Chodil na přesilovky, oslabení. Na tváři mu přibyl krvavý šrám a důvěru dostal také v samostatném nájezdu. Přestože se do statistik nezapsal, trenéry nezklamal.
Sparta odcestovala pod Ještěd tradičně bez útočníků Štrby, Hlaváče a Podlešáka. Po pár střídáních vypadl ze sestavy také Kratěna. Trenéři museli hodně experimentovat, aby útoky zvládli dát dohromady. “Je to pravda. S takto okleštěnou sestavou jsme jeli do Liberce jen získat. Trenéři nás hodně uklidňovali, snažili se mladé hráče povzbudit,“ prozrazuje dvaadvacetiletý vytáhlý forvard.

Pražané začali dobře, když je do vedení dostal obávaný kanonýr Zelenka. Po dalších nevyužitých šancích se však Holešovičtí zatáhli do obrany a vsázeli spíše na defenzívu. “Určitě jsme chtěli výsledek uhlídat, to se nám možná na konci vymstilo. Ale rozhodla střela z dálky, nikdo z nás neudělal v defenzívě hrubou chybu. Je to určitě škoda, ale zklamaní nejsme,“ říká kladenský rodák, jenž byl v Liberci hodně vytěžovaným hokejistou.

Nastupoval ve druhé formaci, na led se dostal na přesilovky i oslabení. “Určitě jsem se svým vytížením spokojený, jen mě trochu mrzí, že je to na úkor zraněných hráčů,“ krčí rameny vysoký centr, který dostal důvěru rovněž ve třetím samostatném nájezdu.

Ve chvíli, kdy byl poslední na řadě a před ním na druhé straně proměnil Pletka, musel Langhammer svůj nájezd proměnit, aby oživil naději na zisk druhého premiérového bodu. Nepodařilo se. “Hlavně jsem si říkal, abych tam dojel, což se nepovedlo (smích). Samozřejmě jsem chtěl dát branku, ale nečekal jsem, že mi tam dá Hnilička hokejku. Při kličce doprava jsem o ni zakopl a upadl jsem,“ popisuje okamžiky ze svého nájezdu, kdy už byl Hnilička položený na zemi, ale Langhammerovi se nepodařilo puk zvednout do sítě. “Už byl špatný led, puk jsem vůbec netrefil. Viděl jsem, že mám před sebou prázdnou branku. Namísto střely jsem se raději rozbil o mantinel,“ směje se bronzový medailista ze šampionátu osmnáctiletých před pěti lety.

Langhammerovu tvář po utkání s Libercem zdobil také krvavý šrám s několika stehy. “V přesilovce ve druhé třetině jsem dostal od někoho hokejkou krátce po buly. Ani přesně nevím, co se přihodilo. Zůstal jsem otřesený a hned šel na šití,“ vrací se k nepříjemnému momentu.

Zápas s Bílými Tygry připomínal střetnutí ve vyřazovací části. Oba týmy se soustředily na obrany, výborné zákroky předváděli oba brankáři. Rozhodovaly maličkosti. “Chtěli jsme hrát dobře od obrany už s Budějovicemi, ale tam se nám to trochu vymklo z rukou. Zkusili jsme to hrát i v Liberci, připravit se zodpovědným výkonem odzadu na play off. Tygři si vytvořili několik dobrých šancí, ale vyloženě jsme nepropadali a podali odzadu dobrý výkon. Trošičku jsme tak úkol trenérů splnili, stále je však co zlepšovat,“ uvědomuje si forvard, který naskakuje s dresem čtyřiaosmdesát.

Spartu v úterý čeká poslední duel základní části. Zatímco Pražanům už o nic nejde a své místo v tabulce mají bez ohledu na výsledek jistý, na svém ledě přivítají o předkolo bojující Třinec, jenž bude hrát takříkajíc o bytí a nebytí. Pražané na to ohledy brát nehodlají. “Určitě chceme vyhrát, bude to důležitý zápas. Před play off nesmíme hazardovat a zbytečně si pohrávat se sebevědomím. Chtěli jsme začínat doma, což se podařilo. Teď už jen ladit výkony,“ odhodlaně říká hokejista, jenž letos nastřádal čtrnáct bodů.

Po úterním zápase pak Spartu čeká desetidenní volno. Poslední přestávka před nadstavbovou částí. “Jsme rádi, že předkolo nehrajeme. Pauza nám pomůže jako sůl. Opory se musí doléčit, zranění hráči se dát do kupy a všichni společně musíme zmobilizovat síly. Uvědomujeme si, že přichází nejdůležitější část sezóny,“ uzavírá útočník, jenž vsítil před rokem rozhodující branku ve finále se Slavií, která rozhodla o zisku titulu pro Spartu.