6. 12. 2014 Robin Mana

Hradečtí nebodují, odveze si Sparta výhru?

Hradečtí hokejisté čekají už čtyři zápasy na extraligovou výhru, ale ani Sparta v posledním utkání nebodovala. Bilance mezi oběma soupeři je v probíhající sezoně vyrovnaná, prodlouží Pražané neúspěšnou sérii Východočechů a ovládnou třetí vzájemné měření sil? Utkání startuje na hradeckém Zimním stadionu v neděli 7. prosince v 17:20.

Hradec stále drží šestku, nedává však góly

Ještě po 23. kole si Východočeši v pohodě kontrolovali umístění v nejlepší šestce, v poslední době se však nenacházejí právě v nejlepší formě. Místo mezi přímými postupujícími sice hráči Mountfieldu stále drží, na sedmé příčce už jim však s pouhou jednobodovou ztrátou dýchá na záda rival z Pardubic. Hradečtí totiž již čtyři zápasy čekají na bodový zisk, když v rámci "moravské série" postupně podlehli Zlínu, Olomouci, Brnu i Vítkovicím. V tabulce aktuální formy jsou tak na předposledním místě, když horší období prožívá už jen pražská Slavia.

Vysvětlení je jednoduché. Svěřencům trenéra Draisaitla se totiž přestalo střelecky dařit. Ve zmiňovaných duelech dokázali vstřelit více než jednu branku pouze v Ostravě, v ostatních případech se museli spokojit s jediným zásahem. Z elitní formace se v kvartetu duelů střelecky prosadil pouze jednou Jiří Šimánek, lídr střeleckých statistik, Tomáš Mertl, mlčel gólově zcela. Domácí tým tedy bude v duelu se Spartou věřit v jeho střelecké znovuzrození.

Hradec ovšem v prvním vzájemném zápase sezony na domácím ledě na Spartu vyzrál, a tak nemá důvod před dalším měřením sil propadat trudnomyslnosti."Štěstěna se od nás nějakým způsobem odklonila, a já stále věřím, že je to o jednom či dvou šťastných, škaredých gólech, které nás nakopnou. Nemůžeme jít na Spartu s malou dušičkou, musíme do toho jít sebevědomě," burcuje své spoluhráče na klubovém webu obránce Peter Frühauf.

TÝMOVÝ DUEL: HR. KRÁLOVÉ VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

HRADEC KRÁLOVÉ vs. SPARTA
Tomáš Mertl 27 (13+14)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 25 (9+16)
Tomáš Slovák 15 (1+14)Neproduktivnější obránceAdam Polášek 19 (4+15)
Jaroslav Pavelka (83,33 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,62 %)
Rastislav Staňa (90,32 %)
4662Průměr diváků na domácích zápasech5428

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet...

Pokud máte pocit, že se vám fotografie pod tímto odstavcem nezobrazuje dobře, pak vězte, že porucha není na vašem "přijímači". Přesně tak to totiž vypadalo na Zimním stadionu v Hradci Králové v polovině září, kdy sparťané zavítali na východ Čech poprvé. "Podmínky byly těžké. Vždyť i já jsem se potil na střídačce. Jaké to museli mít hráči na ledě," hodnotil tehdy zápas trenér domácího týmu. Naštěstí pro všechny se duel dohrál, což účastníci zápasu Brno - Zlín říci nemohli. Kvůli ještě horší mlze byla totiž repríza posledního finále přerušena a dohrána v náhradním termínu.

A trenér Hradce mohl být nakonec spokojen, protože s nehokejovými podmínkami se lépe vyrovnali jeho hráči, kterým stačilo ovládnout první třetinu. V dalších částech zápasu již sparťané nedokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu a podlehli svému soupeři 1:3. Závěr zápasu pak ještě zpestřila bitka hradeckého Vašíčka se sparťanem Formanem, ve které hosté zaznamenali alespoň jedno malé vítězství.

Když budeme trpěliví, zase budeme vyhrávat, věří Cingel

To velké přišlo až v říjnové odvetě na Spartě. Pražané vedli již po devíti minutách o dvě branky, hosté ale ještě do přestávky zásluhou Kudrny dokázali snížit, a stejný hráč pak ve druhé třetině druhým zásahem vyrovnal. Sparťanům ale stačilo jen 56 vteřin, aby se vrátili zásluhou trefy Poláška zpět do vedení. Skóre utkaní uzavřel v poslední části Ďaloga. Zápas se tehdy vydařil i dalšímu Slovákovi, Lukáši Cingelovi, který si připsal tři body za gól a dvě asistence.

Gól zaznamenal Cingel i v pátečním zápase s Plzní a i v něm Holešovičtí prohospodařili slibné vedení. Tentokrát však o něj přišli dvakrát a z výhry se nakonec radoval soupeř. "Rozebereme si chyby, které jsme s Plzní udělali. V Hradci musíme hrát zase to svoje. Jednoduše do útoku a dobře do obrany. Nesmíme je pouštět do šancí," hledal dvaadvacetiletý útočník cestu k úspěchu v příštím utkání.

Ten po neúspěchu ve výročním duelu zároveň neztrácel důvěru v tým a také nastínil, jak by zápas na ledě šestého mužstva tabulky mohl v nedělním podvečeru vypadat. "Může to být dlouho 0:0. Ušetříme síly a rozhodneme klidně až ve třetí třetině. Máme skvělé čtyři pětky a každá z nich může dát branku. Když budeme v zápasech trpěliví, tak budeme zase vyhrávat," uzavřel Cingel.

Sestavy z posledního zápasu:

Mountfield HK: Kacetl – Vydarený, Pláněk, Dietz, Slovák, Mikuš, Frühauf – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Vantuch – Beránek, Knotek, Červený – Kovářů, Tvrdík, Nedvídek. Trenér: Peter Draisaitl.

HC Sparta Praha: Staňa (48. Novotný) – Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, Pilař – Réway, Hlinka, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Kumstát, Cingel, Forman – Volek, Bahenský, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.