30. 1. 2005 Vojtěch Gibiš

K výhře Spartu nastartoval kapitán

Souboj dvou týmů s nejlepšími brankáři dle percentuální úspěšnosti zákroků. I to byl souboj Sparty s Vítkovicemi. A opravdu moc branek nepadlo, pouhé tři. První z nich vstřelil kapitán Sparty Martin Chabada. Nastartoval tak pomalu se rozjíždějící Spartu k výhře.
První třetina zápasu moc hokejové krásy nepobrala. Obě strany měly několik šancí, ale skóre změnil pouze Martin Chabada v přesilovce. “Moc nám to nešlo, podržel nás ale naštěstí Pöpperle. Hlavně se ale dvanáct minut hrálo v nerovnovážném stavu, protože se stálo hrálo buď v oslabení, nebo v přesilovce. Byla to taková neurovnaná hra,“ hodnotí první třetinu kladenský rodák.

Chabada dorazil v přesilovce pod horní břevno Hlaváčovu střelu. Byla to prakticky jediná šance Sparty v této přesilovce. “Někdy mám moře šancí a nic neproměním. Někdy zase mám pár šancí a vše proměním,“ usmívá se sedmadvacetiletý útočník. Martinu Chabadovi se podařilo v první třetině vyrobit i jednu hrubku, když špatně nahrál.“Jsem rád, že z toho nepadl gól. Celá naše pětka to pokazila, když jsme odjeli z třetiny. Ale byla to v podstatě moje chyba,“ kaje se Chabada.

V závěru první třetiny nastala kuriózní situace. Sparta měla hrát přesilovku pět na tři. Trenér Slavomír Lener chtěl celou situaci ještě vylepšit protestem u hlavního rozhodčího, neboť kapitán Vítkovic Pavel Kubina nastoupil do zápasu bez povinného štítku na helmě jenž chrání oči. Místo vylepšené přesilovky však obdržela Sparta dvě minuty, neboť Kubina má výjimku od ředitele extraligy Šulce. “Všimli jsme si toho již na rozbruslení. A Pavel Kubina jako ročník 77 štítek mít musí. A jelikož v zápisu o utkání nebyla žádná zmínka o tom, že by měl nějaké povolení od svazu, tak si myslím, že to byla chyba rozhodčího. Jak to máme vědět, že má výjimku? Byli jsme z toho rozmrzelí, a rozhodčí nás pouze odkázal na pana Šulce, líčí kapitán Sparty.

Závěr zápasu byl prakticky bez šancí, hrála se bitva o střední pásmo. “Posledních pět minut jsme hru zabetonovali ve středním pásmu. Hráli jsme to, co Vítkovice celý zápas,“ prozrazuje Chabada.

Ve Vítkovicích dostal v brance opět příležitost mladý Tomáš Pöpperle. V utkání předvedl několik vynikajících zákroků, a po právu byl vyhlášen hvězdou zápasu. “Spoluhráči mi blahopřáli. Věděli jsme, že to bude těžké utkání,“ skromně říká mladý talent. Na začátku třetí třetiny šlo na Pöpperleho asi nejvíce střel. “Snažil jsem se chytat, usmívá se pouze gólman. “Nejhůře mi ale asi bylo ve druhé třetině, když jsme nevyužili několik přesilovek. Potom jsme se právě dostali ve třetí třetině pod tlak, svěřuje se, se svými dojmy příbramský rodák.

Vítkovičtí hráči se snažili Pöpperleho rozhodit v brankovišti, často do něj najížděli. “Chodili do mě hodně. Stále mě pošťuchovali, já jsem se stále snažil dále chytat,“ říká brankář, jenž vypomáhá i prvoligovému Berounu. I Pöpperle si byl vědom pomalého rozjezdu Sparty v první třetině. “Nastoupili jsme na rozbruslení o patnáct minut dříve. Až na střídačce jsme se totiž dozvěděli, že začíná zápas až ve čtvrt na šest. Navíc jsme byli unavení po dlouhé cestě. Ale po chvíli jsme se rozhýbali, a pak už to bylo dobré,“ prozrazuje dvacetiletý brankář.

O tom, že dostane v sobotu šanci se dozvěděl Břízův náhradník poměrně brzy. “Trenéři mi řekli, že dostanu občas šanci. Myslím si, že jsem si o ni svými výkony řekl. Již v pondělí mi trenéři naznačili, že bych mohl v sobotu chytat. A včera mi to definitivně potvrdili,“ uzavírá brankář s nejlepší úspěšností zákroků v extralize.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila