14. 8. 2013 Tomáš Zetek

Karel Pilař: Na nájezd jsem byl připravený

Zbožňuje zápasy play off, o čemž se přesvědčili sparťanští fanoušci naposledy v minulé sezoně ve čtvrtfinále s Třincem. Tehdy byl KAREL PILAŘ nejlepším střelcem týmu s pěti brankami. V úterním střetnutí European Trophy na ledě Slovanu plynule přešel do nové sezony. Dvěma góly totiž rozhodl o výhře Sparty na bratislavském ledě 3:2 po samostatných nájezdech. „Byl to parádní zápas před vyprodanou halou. Tím se to play off trochu podobalo,“ usmíval se zkušený bek.

Dlouho to vypadalo na tři body, pak zase na žádný. Jste se ziskem dvou bodů spokojeni?
Řekl bych, že to není špatné. Spíš bych to považoval za úspěch, než naopak. Porazili jsme tým, který hraje KHL, na jeho vlastním ledě před plným stadionem. Musím říct, že to byl velký zážitek a za dva body jsme rádi.

Mohli jste mít ale tři…
Anebo taky žádný. Po dvou třetinách jsme si opravdu mysleli, že bychom to mohli za tři body zvládnout, ale pak jsme během minuty najednou neměli nic. Takže dva body jsou nakonec celkem fajn.

Slovan otočil vývoj skóre na začátku třetí třetiny v podstatě během minuty a najednou vedl 2:1. Co se stalo?
První branka padla z brejku dvou na jednoho. Říkali jsme si, že je do těchto situací nesmíme pouštět, a dlouho se nám to dařilo. Pak nám ale ujeli a hned z toho byl gól. Druhá branka padla po situaci, která se hodně těžko brání. Domácí centr vyhrál buly přímo na Vondrku a ten to z první trefil přesně. Spíš se jednalo o souhru okolností, že oba góly padly rychle po sobě. Celý zápas jsme jinak hráli dobře a prohrát jsme si rozhodně nezasloužili.

Sparta neprohrála díky vaší vyrovnávací brance padesát vteřin před koncem třetí třetiny…
Vhazovalo se v útočném pásmu a hráli jsme bez gólmana. Kluci vybojovali puk a ten se dostal ke mně na modrou čáru, trochu jsem si popojel a snažil se hlavně netrefit prvního hráče před sebou. To se mi naštěstí povedlo a ani už pak nevím, jestli ten puk někdo tečoval, nebo šel rovnou do branky. To už je teď jedno, hlavně, že jsme vyrovnali.

Nakonec došlo na nájezdy a vy jste rozhodl gólem v sedmé sérii. Tušil jste na začátku rozstřelu, že taky pojedete?
Já se těchhle situací nebojím, takže jsem byl připravený. Mám rád vypjaté chvilky, kdy jde v zápase o všechno.

Trenéři si dávali na čas, než vás pustili, abyste utkání rozhodl…
Asi už nebyli další hráči, kteří by chtěli jet. (směje se) Ne, vážně. Dostal jsem důvěru a jsem za to rád. Celou dobu jsem byl nachystaný, kdyby na mě trenér ukázal, abych mohl jít s čistou hlavou na nájezd. Nakonec jsem nic nevymýšlel, zvednul puk a vyšlo to. Jsem moc rád, že jsme vyhráli. Jak jsem řekl, byl to parádní zápas před vyprodanou halou, kde byli slyšet i naši fanoušci, a my jsme mohli brát tři body a taky žádný. Dva body za vyhrané nájezdy jsou super.

Domácí gólman Jaroslav Janus byl vyhlášen první hvězdou utkání. Opravdu byl nejlepším hráčem zápasu?
Chytal výborně, ale to samé se dá říct o Pepisovi. Asi to funguje stejně jako v extralize, že se nejlepší hráči vyhlašují těsně před koncem zápasu. A na konci třetí třetiny to vypadalo, že vyhraje Slovan a Janus bude hrdina, tak to dostal on.

Ale ve finále by si to v souboji gólmanů zasloužil Tomáš Pöpperle. Souhlasíte?
Vzhledem k tomu, jak to nakonec dopadlo, tak mohl být nejlepší hráč utkání asi spíš Pepis. To je pravda. Oba gólmani chytali výborně a předvedli důležité zákroky, ale ten náš pomohl týmu k výhře, nepustil žádný nájezd, takže byl asi lepší. Klíčové je ale, že bereme dva body jako tým.

Tomáš Netík: Sparta hrála opravdu výborně

Doposud odehráli v přípravě čtyři zápasy a slavili čtyři vítězství. V úterý ale Slovan doma narazil na podobně rozjetý vlak. A ze střetu dvou expresů odešel poražen 2:3 po samostatných nájezdech. „Nevím, jestli to byl náš nejtěžší soupeř v přípravě, ale fakt je ten, že Sparta má dobrý tým a podala u nás velmi dobrý výkon,“ hodnotil Michal Vondrka, český útočník Slovanu, pro web športky.topky.sk. Se svými spoluhráči dokázal vyhrát v Praze na Slavii a doma porazit Spartak Moskva, Nižnyj Novgorod a rakouskou Vídeň.

„Zatím jsme v přípravě těsně vyhrávali a chtěli jsme uspět i proti Spartě, ale ta hrála opravdu výborně,“ řekl útočník Tomáš Netík, jenž je jednou z nejvýznamnějších posil Slovanu pro nadcházející sezonu. Sparťanský odchovanec se postavil i k nájezdu v závěrečném rozstřelu, ale neuspěl. Slovan tak bere pouze bod. „Je potřeba vidět, že se stále jedná o přípravu a máme za sebou sérii tvrdých tréninků. Nic to ale nemění na tom, že diváci mohli sledovat výborný hokej v úžasné atmosféře, kterou najdete málokde jinde na světě,“ dodal Netík.