3. 1. 2007 Vojtěch Gibiš

Langhammera zastavila až tyč branky

Po zranění Martina Štrby se do druhého útoku posunul Tomáš Netík, v Českých Budějovicích jej nahradil z první ligy vypomáhající Tomáš Klimt, který s Jakubem Langhammerem a Michalem Dragounem vytvořil velmi kompaktní útok. Jeho centr Langhammer se dostal do několika slibných šancí, ale v té největší už překonaného Cháberu zachránila tyč.
Zatímco v minulém zápase s Mountfieldem, který vyhrála Sparta 6:4, využila obě mužstva po třech přesilovkách, tentokrát se třikrát z početních výhod podařilo skórovat jen Jihočechům, sparťané se v přesilovce prosadili dvakrát. Tato bilance však jasně svědčí, co je ve vzájemných zápasech jedním z klíčových faktorů. "I dnes byly přesilovky Českých Budějovic rozhodující. Hlavně ta první, kterou šli domácí rychle do vedení. My jsme naše přesilovky naopak využívali málo," zlobil se dvaadvacetiletý forvard.

Holešovičtí inkasovali v prvních dvou třetinách v přesilových hrách soupeře dva góly, Budějovičtí pak paradoxně nevyužili dvouminutovou dvojnásobnou početní výhodu na začátku třetí dvacetiminutovky. "Dobře jsme to odbránili, nedali jsme Budějovicím moc šancí," komentoval obrovskou příležitost domácích na zvýšení náskoku kladenský rodák. Mountfield udeřil vítězným gólem až v normální přesilovce o několik minut později, když si Salfického vychutnal obránce Milan Toman, který hostuje na jihu Čech ze Sparty.

Kromě Tomanova průniku byly branky Českých Budějovic v přesilovkách jak přes kopírák. Rychlé přesunutí puku před branku a dorážka. "Mountfield to hraje úplně jednoduše. Hodí puk na branku a pak čekají, že se k nim puk se štěstím odrazí. A to se jim dnes dvakrát povedlo." Jak v Českých Budějovicích, tak v Praze proti Karlovým Varům musela Sparta dohánět několikabrankový náskok soupeře. S Energií se Holešovickým povedlo manko smazat, na jihu Čech už byli Pražané neúspěšní. "Je to těžké prohrávat a dotahovat. Chtělo by to, abychom také někdy vedli a hráli ve větší pohodě," povzdechl si bývalý juniorský reprezentant.

Jemu samotnému se v Českých Budějovicích herně dařilo, dostal se do třech velkých šancí. V té největší se mu na hokejku přilepila smůla. "Trefil jsem krásně puk do tyčky zevnitř. Touš se ale odrazil od Cháberových zad mimo. Měl jsem i další dobré střely, ale chyběl mi dnes kus štěstí," hořekoval Langhammer. Ve čtyřiapadesáté minutě se dostal sparťanský útočník do další příležitosti, když se krátce po buly ocitl na mezikruží nikým neatakován. "Vystřelil jsem, ale střela mi nesedla. Když jsem se pak ohlédl, viděl jsem, že jsem měl spoustu času a mohl jsem tu situaci řešit mnohem lépe."

Před touto sezonou nedokázaly České Budějovice Spartu porazit patnáct zápasů. Po odehraných třech utkáních jsou však na tom lépe Jihočeši, když Spartu dvakrát porazili. "Ale Budějovice hrají stále stejně, jen letos více bojují a mají více štěstí. Nijak nás nepřehrávají, jen jim to letos více jde," komentoval autor vítězné branky z posledního finále loňské sezony.

Také obránce Marek Černošek přičítal neúspěch v souboji s Mountfieldem třem využitým přesilovkám soupeře. "Početní výhody teď rozhodují prakticky všechny zápasy. České Budějovice sehrály dnes přesilovky strašně jednoduše a účelně. Založily je na střele od obránce a třech hráčích, kteří před brankou doráželi vyražené puky. A když má ten druhý tým před brankovištěm o hráče navíc, samozřejmě to rozhoduje. Pokud ti jejich útočníci ještě navíc dobře cloní gólmanovi, tak je velká pravděpodobnost, že brankář střelu jen vyrazí a někdo z nich pak doklepne," analyzoval hru soupeře třicetiletý sparťanský obránce.