4. 7. 2012 Jiří Liebreich

Marek Schwarz: Tolik jako kluci toho nezvládnu

Hodně náročná úloha čeká novou brankářskou jedničku Sparty MARKA SCHWARZE v nadcházejícím ročníku. Nahradit Tomáše Pöpperleho nebude nic snadného, to ale v sparťanském brankovišti bývá málokdy, očekávání panují veliká. Nyní se již nový muž v masce intenzivně připravuje na sezonu 2012/13, ve které bude nastupovat v rudém dresu - opět: "Na Spartě jsem strávil nějakou dobu, vzpomínám na ni jedině pozitivně."

Příprava celého prvního týmu je v plném proudu, jedná se o nepříliš oblíbenou část roku. Je ale jasné, že se nesmí zanedbat, ve finální fázi soutěže se projeví, kdo v létě dřel a kdo ne. Příprava brankářů nese svá specifika, jedná se o post klíčový a zásadní vliv na úspěch nese fyzická i psychická odolnost. „Snažím se s klukama trénovat co to jde, ale tolik toho přeci jen nezvládnu. Já se soustředím na své brankářské tréninky, které jsou zaměřeny především na obratnost a postřeh,“ popisuje.

MAREK SCHWARZ

• Narodil se:
  • 1. dubna 1986 v Boleslavi
  • Výška a váha:
  • 180 cm a 86 kg
  • NHL draft:
  • 2004 St. Louis Blues (17. celkově)
  • Starty v seniorské reprezentaci:
  • 6

Důležitý pro Marka Schwarze je i fakt, že se nepřipravuje v neznámém prostředí. Za Spartu odchytal svou porci zápasů jak v mládežnických soutěžích, tak v prvním týmu. Neskrývá, že ho k týmu z Holešovic váže silné pouto: „Na Spartě jsem strávil nějakou dobu, na kterou vzpomínám jedině pozitivně. Je důležité, že nejdu do neznámého prostředí, znám tu lidi, kteří se mnou spolupracují“. Nová holešovická akvizice není fanouškům neznámá. Z Tipsport extraligy ho znají především z posledního působení v BK Mladá Boleslav, kde byl klíčovou oporou. Své si odchytal i za tým z hlavního města. „V „áčku“ jsem si toho až tolik neodchytal, byl jsem mladý. Za to, že na mě fanoušci nezapomněli jsem jedině rád,“ těší ho.

V uplynulé sezoně odchytal klíčovou porci zápasů Tomáš Pöpperle. Výkony, které předváděl po celý rok, mu vynesly nejen výsadní postavení mezi ligovými brankáři, ale také reprezentační dres, ve kterém do poslední chvíle bojoval o účast na severském mistrovství světa. Marka Schwarze čeká velmi těžký úkol, překonat Pöpperleho čísla jako úspěšnost zákroků 93,52 % a v průměru 2,02 inkasované branky na zápas je velkou výzvou. „Tomáš chytal loni výborně, to je jasné. Nahradit ho nebude nic lehkého, ale já budu pracovat na 100% a dělat všechno, co ve mně je, abych podal co nejlepší výkony," hlásí Schwarz.

Po odchodu z Mladé Boleslavi, kde odchytal rok co rok drtivou většinu zápasů, zažil ve Finsku změnu. Zápasů nebylo tolik, což zapříčinil částečně i herní systém. „Ve Finsku byla situace složitější, hraje se v pátek a sobotu, práce se mezi gólmany rozkládá prakticky ve všech týmech. Já mám rád, jako asi každý brankář, co nejvíc času na ledě. I tak to ale byla výborná zkušenost, jedná se o obtížnou soutěž. Já jsem za každou podobnou zkušenost rád, do budoucna mi může jedině pomoci“.

Sezona 2011/12 přinesla mistrovský titul Pardubicím, Spartě prezidentský pohár a Mladé Boleslavi sestup. Tým, za který se tak několik sezon bil v brankovišti, již v nejvyšší soutěži nepotká. Dění v tuzemské lize sledoval i ze zahraničí, neunikla mu ani velká přeměna Sparty, tak smutný konec jeho bývalého klubu. „Extraligu jsem sledoval, Sparta hrála v základní části jako suverénně nejlepší tým, myslím, že kluci hráli výborně. Samozřejmě jsem sledoval i bohužel špatné výsledky Mladé Boleslavi,“ zavzpomínal si Schwarz na své dlouholeté působiště. Teď už ho však čeká opět rudý dres.