3. 2. 2006 Lucie Vítková

Marek poslal Spartu do vedení, poté neproměnil nájezd

Urputný boj svedla na kladenském ledě Sparta s domácím Rabatem. Pražanům se dlouho nevedlo překonat obranný val Kladna, nakonec se prosadil v závěru třetiny Jan Marek. Domácí rázem srovnali a hrálo se opět od začátku, podruhé mohl sparťanský útočník strhnout vedení na stranu Holešovických z trestného střílení v polovině klání, ale střelou mezi betony neuspěl.
Sparťané odjížděli na Kladno s cílem uspět, ale tušili, že je nečeká snadná úloha. Přestože je sestava Rabatu okleštěná o klíčové hráče, jasný průběh duel neměl. Naopak od samého začátku se hrála vyrovnaná partie. “Ono se řekne, že Kladno dohrává sezónu s mladými hráči, ale oni budou doma stále velice silní. Hraje se proti nim těžce, junioři dobře bruslí a hrají bez respektu, vždyť nemají co ztratit,“ oprášil staré známé pořekadlo centr druhé formace.

Pražané se na branku nadřeli, kladenská obrana odolávala seč jí síly stačily. Činil se také útok, který nebezpečně před Břízou několikrát nebezpečně hrozil. “Věděli jsme, že to nebude lehké. V žádném případě jsme nepředpokládali, že jim nasázíme sedm gólů a pojedeme domů. Jsme rádi, přestože se výsledek rodil těžce, že jsme dokázali vyhrát,“ neskrýval spokojenost neproduktivnější útočník pražského výběru.

Právě Marek stál u první radosti hostí. V 18. minutě využil přečíslení a poslal Pražany do vedení. “Martin Štrba mi to dobře hodil, když jsme jeli dva na jednoho. Střílel jsem k vzdálenější tyči do protipohybu brankáře,“ popisoval svůj úder šťastný střelec. Nadšení však v táboře kouče Výborného nevydrželo dlouho, přesně za šestnáct vteřin vyrovnal Kuchler a rázem bylo po náskoku. “To nás trochu zlomilo. Měli jsme si vedení pohlídat do konce třetiny. Dostat po půl minutě hloupý gól po chybě, to by se nám stávat nemělo,“ uvědomuje si jindřichohradecký rodák.

Ve čtyřiatřicáté minutě nádhernou přihrávkou vyslal Stehlík přes celé kluziště do nájezdu kapitána Chabadu, který byl v klíčový okamžik zahákován. Rozhodčí Turčan dlouho neváhal a nařídil trestné střílení. K němu se postavil Marek a nerozhodný stav mohl znovu přiklonit na stranu hostí. “Věřil jsem si. Trenér se na mě podíval, tak jsem kývl, že pojedu. Chtěl jsem udělat blafák do bekhendu, ale v poslední chvíli jsem viděl, že tam dal Orct hokejku a puk by mi vypíchl, tak jsem zkoušel střelu mezi nohy. Bohužel to nevyšlo,“ litoval inkriminované chvíle sám její exekutor.

Sparta se ale nezlomila a nadále bojovala, mnohokrát se dostala pod tlak, ale nájezdy kladenských mladíků ustála. Nerozhodný výsledek drželi domácí až do poloviny poslední třetiny, poté inkasovali v oslabení z hole Kratěny. “Důležité bylo, že jsme si stále věřili. Po mě jeli do úniku ještě Toman a Chabada, přestože jsme ani jeden nedali, věřili jsme, že zvítězíme. Dneska to nebylo ideální, ale věděli jsme, že naše mužstvo je natolik silné, že ve správný okamžik rozhodne,“ pochvaloval si hokejista, jehož draftovali New York Rangers.

Holešovičtí jsou ve formě! Výhra na Kladně připsala do série bez porážky již osmý zářez. To nynější tým nepamatuje, dlouhou dobu se sparťané nemohli v sezóně vzpamatovat, nyní šlapou. Možná v nejdůležitější okamžik sezóny. “Předtím jsme byli jako na houpačce, jednou jsme vyhráli, pak zase prohráli. Teď se daří, s tím roste i naše sebevědomí. Dokázali jsme to také proti Pardubicím, když jsme otočili jejich dvoubrankové vedení a zvítězili. Tyto zápasy posilují naší psychiku, to je dobré především pro play off,“ mne si ruce člen širšího reprezentačního výběru, který má možnost probojovat se na jarní šampionát.

Největší pokrok udělala Sparta v obranné hře. Z výkonů Pražanů vymizely hrubky, dvojice se poskládaly a sehrály. Klid do rozháraných obranných řad přinesli také zkušení zadáci Ptáček a Vykoukal, obrana celého týmu vypadá kompaktněji. “Všichni se na obranu soustředíme. Nechceme dostávat hloupé branky, proto raději puk rychle vyhodíme z naší třetiny. Pomáhá nám také, že všichni beci hrají parádně. Nedostáváme góly z brankoviště, což byl na začátku u nás častý jev. V neposlední řadě fantasticky chytá nyní Petr Bříza,“ vysekl závěrem poklonu nestárnoucí hvězdě Jan Marek.