21. 9. 2012 Jiří Liebreich

Michal Neuvirth: Sparta je srdeční záležitost

P r a h a - V NHL nastala výluka, a tak se česká nejvyšší soutěž může chlubit jmény jako Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec či Ondřej Pavelec. A teď také novou akvizicí sparťanského brankoviště - Michalem Neuvirthem. Ve Washingtonu Capitals tvoří brankářské duo s Bradenem Holtbym, ve Spartě bude jeho parťákem Marek Schwarz. Neuvirth se svěřil i se svým názorem na současné poměry mezi NHL a NHLPA (NHL Players´ Association): "S podmínkami, které nyní požadují majitelé - NHL, hráči nemohou nikdy souhlasit."

Kdy po oficiálním vyhlášení výluky bylo jasné, že budeš nastupovat za Spartu?
Můžu říci, že zhruba od toho 15. září. Poté se domlouvaly podmínky, pojištění.

Předpokládám, že sis během svého působení v NHL na cestování zvykl, i tak je asi cesta přes půl světa namáhavá, obzvlášť, když hned druhý den ráno absolvuješ první trénink…
Určitě jsem hodně unavený, včera jsem teprve dorazil. Cestování nemám vůbec rád, bylo to hodně náročné. Navíc jsem včera dlouho čekal v Amsterdamu, včera jsem dorazil až odpoledne, navíc jsem v noci skoro nespal.

Na ledě jsi ale i tak skončil jako poslední…
Je to tak, už se ale těším na teplou sprchu, odpočinek už nutně potřebuji. (úsměv)

MICHAL NEUVIRTH

Existovala možnost, že bys nenastupoval za Spartu, ale v jiném klubu? Přednostní práva na tebe měla Sparta…
Tak nějaké nabídky jsem měl, ale Sparta je pro mě jasné privilegium, za Spartu jsem chtěl hrát už jako malé dítě, navíc na ní mám jen ty nejlepší vzpomínky. Strávil jsem zde tři výborné roky v mládeži, Sparta je pro mě srdeční záležitost.

V NHL jak známo nastala výluka, jak vidíš ty současnou situaci, jaký je tvůj pohled na ní?
Určitě mě to mrzí, vím, že je to pro mě klíčový rok, na konci letošní sezony mi končí smlouva. Velmi mě mrzí, že se nehraje, je to zkrátka velký byznys. Někdo říká, že se bude hrát za dva měsíce, někdo, že se vynechá ročník… Já tomu nechávám volný průběh.

Majitelé NHL a hráčská asociace NHLPA se zatím nedohodli na nové kolektivní smlouvě a stále to nevypadá, že by se situace měla rychle změnit. Která z obou „znepřátelených“ stran se v jednání podle tebe více snaží o posun, nebo kdo je naopak „brzdou“?
Tak já si myslím, že majitelé nastavili takové podmínky, na které hráči nemohou přistoupit. Očekávám, že musí přijít slevení z jejich požadavků. V opačném případě může trvat výluka hodně dlouho.

Jaký je tvůj odhad na dobu trvání výluky?
Tak já si celou dobu myslel, že NHL normálně začne. Bohužel jsem se mýlil, od té doby to příliš neřeším. Na Spartu se ale moc těším, je to pro mě další zkušenost v mojí kariéře.

Tvůj spoluhráč a možná nejlepší hokejista v současnosti z Washingtonu Capitals – Alexander Ovečkin prohlásil, že pokud by se hráčům výrazně sáhlo na platy, tak že se spousta z nich také nemusí vrátit zpět do kanadsko-americké soutěže. Ty ho znáš z kabiny, myslíš, že je tato potenciální situace reálnou budoucností?
Já jsem jedině rád, že to řekl na „plná ústa“. On není jediný, kdo si otevřel pusu na NHL, takových je nyní víc. Je dobře, že se hráči nebojí otevřené kritiky, Alex to řekl jedině dobře. Myslím si ale, že by se „Ovi“ určitě vrátil.

Ve Spartě vytvoříš brankářskou dvojici s Markem Schwarzem, jaká úloha bude ta tvá?
Marek je jednička týmu, nikdo neví, jak dlouho tady budu, nechávám tomu volný průběh. Švára je skvělý gólman, já myslím, že vytvoříme výbornou brankářskou dvojici.

V Evropě tento týden začala fotbalová Liga mistrů, sleduješ ji? Máš v ní svůj oblíbený tým?
Určitě Ligu mistrů s oblibou sleduji, můj oblíbený tým je FC Barcelona.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sedláček: Máme vnitřní sílu, ale buďme pokorní

LIT - SPA 3:4p - Drama rozsekl dvougólový Sukeľ

Smejkal: V kabině zůstáváme nohama na zemi

Probíhá třináctý ročník Sparťanské krve!