21. 3. 2015 Daniel Ryl

Mikuš: Nikdo nic nevymýšlí, hrajeme účelně

Ve čtvrtfinálové sérii s Mountfieldem si obránce JURAJ MIKUŠ připsal první tři body v extraligovém play off. K postupu přes Východočechy pomohl dvěma brankami a jednou asistencí. Bez šesti centimetrů dvoumetrový obránce ale do klubové kasy přispívat nebude. „Karel Pilař už by se přihlásil, kdyby se něco platilo,“ vysvětluje slovenský reprezentant.

Juraji, čtvrtfinálová série s Hradcem je minulostí. Málokdo by asi řekl, že bude rozhodnuto v nejkratší možné době. Nepřekvapilo to i vás?
Nepřemýšleli jsme nad tím, kolik ta série může skončit. Šli jsme od zápasu k zápasu. Když jsme ale vedli už 3:0 na zápasy, tak jsme to chtěli co nejdřív ukončit, což se povedlo.

Největší drama viděli fanoušci ve druhém utkání v Praze, ve kterém Hradec otočil vývoj zápasu a vedl. Bylo klíčové, že se vám podařilo utkání dotáhnout do vítězného konce?
Určitě ano. Po prvním utkání, ve kterém nehráli moc dobře, se zlepšili a nebylo to s nimi lehké. Nám se ale podařilo utkání otočit, což se nám v základní části nedařilo. Někdy jsme ztráceli zápasy, které jsme měli dobře rozehrané. V tom druhém utkání jsme dokázali sami sobě, že dokážeme obrátit nepříznivý vývoj zápasu.

- Juraj Mikuš

Hodně se mluví o tom, že Hradec srazila velká prohlášení do médií, zatímco vy jste se příliš neozývali a soustředili se na svůj výkon. Mělo to podle vás vliv?
My jsme věděli, že se utká čtvrtý s pátým. Moc dobře jsme věděli, jak jsme s nimi hráli v základní části, ve které ta bilance nebyla příliš pozitivní. Nebáli jsme se jich, ale měli jsme k nim respekt. Přistupovali jsme k zápasům zodpovědně a s pokorou.

Nejen během druhého utkání, ale ani ve zbývajících to nevypadalo, že byste znervózněli. Cítíte na týmu zdravé sebevědomí?
Každý hráč si musí věřit a mít zdravé sebevědomí. Nemůže být ale přehnané a musí tam být pokora, se kterou jsme zvládli sérii s Hradcem. Možná to tak vypadá, protože v play off už nehrajeme tolik na krásu jako v základní části. Na ledě už nikdo nic nevymýšlí a hrajeme účelný hokej.

Chladnokrevně jste působili také při přesilovkách, ve kterých jste dominovali. Byly podle vás klíčové?
V play off jsou určitě důležité. Přesilovky mohou rozhodovat zápasy i celé série, což potvrdila série s Hradcem. Nám to tam naštěstí napadalo, tak snad to takhle půjde dál.

Juraj Mikuš

Po čtvrtém utkání série měl očividně velkou radost i kouč Josef Jandač, který nedává své emoce tak výrazně najevo. Pochválil vás více než obvykle?
Po posledním utkání v Hradci mu určitě spadl kámen ze srdce a měl stejnou radost jako celý tým. Poděkoval nám za výkon, ale příliš jsme neslavili, protože ještě není co.

Boj se neodehrál pouze na ledě, ale také na tribunách. Fanoušci obou táborů se nenechali zahanbit a ve všech zápasech vytvořili parádní atmosféru, pociťovali jste to?
Před sérií jsme ani nepočítali s tím, že jich přijde tolik. Fanoušci tu při domácích zápasech vytvořili super kulisu. V Hradci se domácí fanoušci snažili vytvořit peklo a snažili se dostat rozhodčí pod tlak. I naši příznivci dorazili v hojném počtu a zaslouží si velkou pochvalu.

Od posledního zápasu máte dlouhou pauzu. Považujete to za výhodu, nebo by se to mohlo projevit spíše negativně?
Pro mě osobně je určitě lepší, že si můžeme odpočinout a v klidu potrénovat. Ty poslední zápasy v Hradci už byly vyhrocené a bojovalo se do poslední sekundy, takže to bylo náročné. Odpočinek přijde vhod.

Předpokládám, že na tréninku panuje dobrá nálada. Cítíte na týmu pohodu?
Ve čtvrtek byl první trénink po dvou dnech volna a panovala na něm uvolněná atmosféra. Trénink byl volnější, abychom si spíše zabruslili a po tom volnu se rozhýbali. Každý do toho šel s čistou hlavou, ale v semifinále už to zase přijde.

Mikuš je s šestnácti trestnými body nejtrestanějším sparťanem v play off

Sledujete vývoj ostatních sérií?
Zrovna jsem dokoukal páté utkání série mezi Kometou a Zlínem (rozhovor vznikal ve čtvrtek, pozn. autor). Vývoj sérií určitě sleduju, ale nepřemýšlíme o tom, kdo to bude. Prostě nás někdo čeká. Jestli to bude Třinec nebo Litvínov, na tom nezáleží.

Ještě bych se vrátil k vám. V play off máte tři kanadské body a oslavil jste první branku i asistenci v extraligovém play off. Už vám to pokladník Karel Pilař spočítal?
V play off už se podle mého nic nedává, protože je jedno, kdo ty góly dává. On by se už přihlásil, kdyby se něco platilo. (usmívá se)

Vy jste zažil play off AHL na farmě Toronta, kde je na první tým z NHL vytvářen enormní tlak. Jak tomu bylo u Marlies? Dá se srovnávat se Spartou?
Co se týče prvního týmu, tak je tam tlak mnohem větší než ve Spartě. V České republice je přes deset milionů obyvatel, což je asi podobné jako fanoušků Toronta. Hlavně média nedají hráčům prostor dýchat. Na farmě ten tlak ale nebyl.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila