6. 12. 2012 Lucie Štěrbová

O další body: Sparta jede do Chomutova

Před minulým utkáním byl Chomutov v klidném středu tabulky a Sparta se topila na dně. A teď si oba týmy role vyměnily. Zatímco Sparta pomalu stoupá tabulkou, Chomutov padá až na její dno. Špatná ofenzíva, nepovedené angažmá Chimery, konec trenéra Doležala a místo něj nikdo nový. Chomutov ale dokázal minulý týden porazit silnou Kometu. Páteční utkání tak rozhodně nebude z kategorie těch snadných.

Pád až na samé dno

Michael Frolík - hvězda z NHL

Chomutov byl příjemným překvapením soutěže a v první čtvrtině extraligy si celkem bez problémů hlídal pozice zajišťující postup do předkola playa off. Jenže… pak přišla série osmi zápasů a téměř celý měsíc bez zisku tří bodů. Chomutov v šestadvacátém kole dokonce klesl až na úplné dno tabulky, rozloučil se s trenérem Doležalem, který ho loni dovedl do extraligy, a vedení se zbavilo i útočníka Radka Dudy, druhého nejproduktivnějšího hráče týmu.

„Už v minulosti jsem se vyjádřil tak, že v naší organizaci budou působit jen hráči, kteří za Piráty opravdu chtějí hrát a bojovat na maximum. Platí to i v tomto případě," komentoval odchod hokejového bouřliváka manažer Jaroslav Veverka. Trenéra Doležala pak dočasně ve funkci hlavního kouče nahradil Mikuláš Antonik. A vedení klubu nevylučuje, že na tomto postu zůstane delší dobu.

Výhra a prohra – to je bilance nového kouče

David Hruška - nejproduktivnější hráč Pirátů

První zápas pod novým koučem Chomutov zvládl. Porazil silnou Kometu před domácím publikem 5:4 a právě tímto zápasem ukončil osmizápasovou šňůru bez výhry za tři body. Mimochodem – výhra proti Kometě byla teprve pátá chomutovská výhra po šedesáti minutách v sezoně.

V posledním kole ale Piráti prohráli na ledě Pardubic vysoko 0:5 a opět tak potvrdili, jak jsou slabí v útoku. V extralize aktuálně není tým, který by měl tak bídnou ofenzívní bilanci. Neproduktivnější hráč, David Hruška, má na svém kontě 19 bodů a uzavírá třetí desítku tabulky produktivity. Chomutov dal zatím jen 66 branek.

A v Pardubicích navíc doplatil i na velkou nedisciplinovanost. Chomutovští putovali celkem dvanáctkrát na trestnou lavici a Pardubice dokázaly hned čtyři přesilové hry zužitkovat. A Stanislavu Mikšovicovi, bývalému hráči Chomutova a aktuálně asistentovi trenéra se konečná prohra 0:5 nehodnotila příliš snadno: „Hodnotí se mi těžko, protože hráči odehráli důstojně jen první třetinu. Potom neplnili pokyny, které měli. Věděli, že Pardubice mají velmi silné přesilovky, přesto jsme ale hráli velkou část zápasu v oslabení.“

Marek Schwarz v prvním zápase

Chomutovu se na Spartu dařilo – tři vzájemná střetnutí (včetně zápasů European Trophy) dokázal vyhrát a navrch Spartě nasázet spoustu branek. Zlomit černou sérii se sparťanům povedlo až ve čtvrtém vzájemném utkání – vyhráli 4:2, navíc před fanoušky na vlastním ledě.

Chomutov do utkání nevstoupil špatně, už v šesté minutě šel do vedení zásluhou slovenského reprezentanta Lušňáka, v deváté minutě pak vyrovnal Dominik Pacovský. „Od druhé třetiny byla Sparta lepší a tlačila, až jsme měli problémy s vystřídáním hráčů a nemohli se dostat ke střídačce. Sparta pak dala ten vedoucí gól,“ komentoval další vývoj utkání tehdy ještě chomutovský trenér Doležal.

Podle Dominika Pacovského ale nebyl průběh utkání tak jednoznačný. Podle něj se zápas zlomil až po čtvrté sparťanské brance, kterou dal Alex Foster. „To byl ten okamžik, kdy jsme si oddechli. Pak už jsme se v podstatě jen snažili držet puk daleko od branky, a pomáhalo nám i to, že oni museli hru ještě více otevřít,“ komentoval utkání.

Nicméně zatím platí teze o nedobytnosti domácího kluziště. „Domácí“ prohru v European Trophy totiž Sparta utrpěla na ledě Litoměřic, v ostatních případech bral tři body vždy domácí tým.

Ivan Rachůnek při buly

Zajímavosti k zápasu – změny v kádru a smutek za Kluce

Kádr Chomutova doznal od posledního vzájemného utkání se Spartou značných změn. Na postu hlavního kouče skončil Jiří Doležal, prozatímním „náhradníkem“ je Mikuláš Antonik. Radek Duda odešel po vyhazovu do Liberce, kde se mu střelecky daří, a nepovedlo se ani angažmá hvězdy Washingtonu Jasona Chimery. Ten se po pouhých pěti vzájemných zápasech vrátil do zámoří za rodinou. A návrat na sever Čech (teď už s celou rodinou) plánuje jen v případě, že by vedení NHL odpískalo celou sezonu.

Na začátku týdne zemřela největší ikona chomutovského hokeje. Miroslav Kluc zemřel po mozkové příhodě v devadesáti letech. Člen Síně slávy českého hokeje dal ve 220 zápasech v dresu Chomutova 222 branek. Do utkání s Pardubicemi naskočili Piráti s černými páskami, v pátek v zápase se Spartou mu vzdají hold hokejisté a fanoušci na chomutovském ledě.

Sestavy z posledního kola:

HC Sparta Praha: Neuvirth - Sičák, Pilař, Gřegořek, Milam, Vallin, Philipp, Krstev - Ton, J. Hlinka, Pacovský - Tenkrát, Přibyl, I. Rachůnek - Hovorka, Broš, Sekáč - Jánský, Forman, Bahenský - Foster. Trenéři: Jandač a Votruba.

Piráti Chomutov: Kostúr (od 32. Řehoř) - Palin, Pulpán, Rýgl, Jurčina, Pavlas, Mrázek, Bartejs, Szakál - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Y. Treille - Seman, Sikora, Hromas - Důras, Lušňák, M. Procházka. Trenéři: Antonik a Mikšovic.

O utkání

Chomutov své domácí zápasy – pokud mu televize nenadiktuje jinak – zahajuje v 17:30. Nejinak tomu bude i v pátek 7. prosince proti Spartě. Právě na tento čas byste tedy měli směřovat vstup do nové pirátské arény. A pokud se vám na sever Čech nechce, pak zápas sledujte alespoň prostřednictvím portálu onlajny.com.