11. 1. 2011 Daniel Ryl

O první novoroční vítězství proti Pardubicím

P r a h a - V novém roce si holešovický celek připsal pouze jediný bod, a to v posledním utkání s Karlovými Vary. Další příležitost k prvnímu vítězství budou mít Hořavovi svěřenci ve čtvrtek od 18:10, kdy přivítají silné Pardubice. Do utkání již nastoupí bez Tomáše Kůrky, který byl nabídnut ostatním klubům.

O Pardubicích:

Východočeši okupují páté místo tabulky, ke kterému jim stačilo dosud nasbíraných 66 bodů. Pardubice mají elitní čtyřku na dosah, jelikož se na čtvrtém místě nachází Zlín, který má pouze lepší skóre. Perníkářům se daří více na hřištích soupeřů. Z dosavadních jednadvaceti zápasů odcházeli jen devětkrát poraženi, ovšem v pěti případech si připsali alespoň bod. Noční můrou východočeského celku jsou samostatné nájezdy. V této sezoně museli Pardubičtí přežít sedm utkání, které dospěly až do samostatných nájezdů, ale ani jednou se jim nepodařilo vydolovat bonusový bod.

V posledních pěti utkáních vybojovali Jandačovi svěřenci devět bodů. Nejdřívě zvítězili na Slavii a v utkání pod širým nebem proti Brnu, poté po dvou porážkách na Kladně, potažmo doma se Zlínem, opět zvítězili na ledě Mladé Boleslavi 8:6.

V týmu Eatonu se daří:

BARTEK, KOLÁŘ I
Martin Bartek Jan Kolář I

Hlavní hvězdou Pardubic je bezesporu Martin Bartek. Milovník Kofoly přišel před sezonou z Německa a asi málokdo tušil, jaký hráč se z něho vyklube. Slovenský forvard pravidelně boduje a jednoznačně vládne kanadskému bodování týmu. V devětatřiceti zápasech si připsal 37 bodů za 16 branek a 21 asistencí. Třicetiletý útočník odjel z ledu bez bodu naposledy 7.12. v domácím utkání s Karlovými Vary.

V poslední době se daří také pardubickému patriotovi, kterým je Jan Kolář. O rok mladší forvard bodoval v posledních čtyřech zápasech a v posledním utkání s Mladou Boleslaví vsítil dvě branky. V kanadském bodování mu patří druhé místo, když doposud nahrál 25 bodů za 6 branek a 19 asistencí.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Pro oba týmy to bude již čtvrté vzájemné utkání v tomto ročníku. Poprvé na sebe narazili ihned v prvním kole, když do ČEZ Arény zajela Sparta. Po bezbrankové první periodě se ve druhé části strhl kolotoč. Domácí ovládli prostřední část a po brankách Starého, Kočího a Zohorny vedli 3:0. Spartě se podařilo pouze snížit zásluhou Vykoukala.

Druhé utkání viděli diváci říjnu, ovšem tentokrát v Holešovicích. Velmi vyrovnané utkání opět zahájila bezbranková úvodní třetina. Po třetině druhé už zase vedli hosté. Pardubické vedení zařídil Mezei. Ve třetí třetině snížil tři minuty před koncem Smoleňák a zařídil Spartě alespoň prodloužení. V tom branka nepadla, takže utkání dospělo až do samostatných nájezdů. V těch rozhodl domácí Výborný a přiřkl Spartě bonusový bod.

Třetí zápas se odehrál opět v Pardubicích. Diváci v první třetině viděli dvě branky. Domácí poslal do vedení ve 13. minutě Kolář, ale jednobrankový náskok domácí dlouho neudrželi. Minutu poté vyrovnal Koreis. Pro Spartu to byl poslední úspěch v utkání, které opět ovládli domácí. Ve druhé periodě již přebrali domácí hráči režii. Po brankách Kousala a Kočího nedokázala Sparta odpovědět. Poslední hřebíček do rakve zatloukl pardubický Somík.

Pro počínání Sparty v letošní sezoně se hledají slova velmi těžce. Holešovický celek nenašel svou tvář, což se projevilo na jeho postavení v tabulce. Tým se zatím krčí ve spodku tabulky, kde okupuje dvanáctou pozici se 40 body na kontě. Za špatné výsledky týmu může hlavně bídná koncovka, kterou potvrzuje 87 vstřelených branek, což je po Kladně druhé nejhorší číslo z celé ligy.

Sparťané si z posledních pěti zápasů připsali pouze čtyři body. Naposledy zvítězili v druhé polovině prosince, když doma porazili Kometu Brno 3:2. Poté čekala na Hořavovi svěřence šňůra tří utkání venku. Pražané si z novoročního cestování nepřivezli ani bod, když prohráli na ledě Českých Budějovic, Liberce a Vítkovic. Poslední utkání odehráli na domácím ledě proti Karlovým Varům. Se západočeským sokem prohráli po samostatných nájezdech.

Ve Spartě se daří:

TON, BROŠ
Petr Ton Michal Broš

Najít ve Spartě tahouna je aktuálně velmi složité, možná nemožné. S týmem se trápí také lídr kanadského bodování holešovického celku, Petr Ton. Každopádně body sedmatřicetiletého útočníka zachraňují čest Sparty. Petr Ton dosud nasbíral 23 bodů za 9 branek a 14 přihrávek. Rychlonohý útočník naposledy v rámci Tipsport extraligy nebodoval v listopadovém utkání v Karlových Varech. V posledním utkání se stejným soupeřem nasbíral dvě asistence.

Dalším hráčem, který stojí za zmínku, je Michal Broš. Čtyřiatřicetiletý forvard doposud nasbíral 22 bodů za 12 branek a 10 gólových asistencí. Hráč, jenž působil například ve finském Kärpatu, bodoval v posledních sedmi utkáních v řadě. Ani jeho branka a asistence nepomohla Spartě k většímu bodovému zisku z utkání s Karlovými Vary.

Utkání 40. kola Tipsport extraligy bude k vidění ve čtvrtek 13. 1. od 18:10. Utkání bude přímým přenosem vysílat sportovní stanice NOVA Sport. Pro fanoušky, kteří nemají tento kanál k dispozici, bude připraven online textový přenos na stránkách onlajny.cz.