10. 3. 2019 Daniel Ryl

Play off startuje! Sparta jede do Vítkovic

Základní část Tipsport extraligy už je minulostí a s příchodem nového týdne startuje to nejdůležitější - Generali play off! Sparta má za sebou náročný a úspěšný finiš základní části, ale už v pondělí ji čeká první utkání předkola na ledě Vítkovic. V zápasech proti tradičnímu soupeři narazí sparťané na silný tým s Patrikem Bartošákem v brance, ale v sérii hrané na tři zápasy chce Sparta uspět už v Ostravě a odvézt si do Prahy příznivý stav. Oba zápasy v pondělí 11. března i v úterý 12. března začnou v 17.00 hodin - první duel vysílá přímým přenosem ČT Sport, druhý souboj můžete sledovat na O2 TV.

Vítkovice? Tradiční soupeř i jedno úspěšné finále

Pamětníci mezi fanoušky Sparty moc dobře ví, že tradičnější rival ve vyřazovací části snad na sparťany nemohl zbýt. Pražané se postavili Vítkovicím i se součtem československé soutěže desetkrát a těsně mají navrch! Vůbec poprvé se oba týmy utkaly už ve čtvrtfinále v roce 1990 a v československé nejvyšší soutěži ovládli sparťané také finálovou sérii v roce 1993.

8
Sparta a Vítkovice za sebou mají deset sérií, z toho osm v české extralize - oba týmy se radovaly z postupu čtyřikrát.

V samostatné české extralize na sebe oba týmy narazily osmkrát. Nejčastěji se potkávají ve čtvrtfinále, která hrály už čtyřikrát v řadě. A celková bilance? Ta je vyrovnaná, protože oba týmy mají na kontě čtyři triumfy. Vítkovice zvládly lépe semifinále v roce 1997 i boj o třetí místo o rok později, naopak sparťané ovládli semifinále v roce 2001, o rok později získali v sérii proti Vítkovicím mistrovský titul a v roce 2004 zvládli čtvrtfinále 4:2 na zápasy.

I sparťané si ale proti Vítkovicím prožili velké zklamání, a to zejména ve výlukové sezoně 2004/2005, kdy kádr posílený hvězdami nezvládl sérii s ostravským sokem 1:4 na zápasy. Výhrou Ostravanů skončilo také drama z roku 2010, které rozlouskl až sedmý zápas a naposledy na sebe oba týmy narazily před pěti lety, kdy svěřenci Josefa Jandače zvítězili 4:1 na zápasy.

SÉRIE PROTI VÍTKOVICÍM V ČESKÉ EXTRALIZE

semifinále 1996/1997 - Sparta - Vítkovice 0:3 na zápasy (2:6, 2:3p, 2:4)
o 3. místo 1997/1998 - Sparta - Vítkovice 1:1 na zápasy (4:9, 2:1)
semifinále 2000/2001 - Sparta - Vítkovice 3:0 na zápasy (3:2, 3:1, 3:2)
finále 2001/2002 - Sparta - Vítkovice 3:1 na zápasy (2:3, 3:2, 7:0, 4:1)
čtvrtfinále 2003/2004 - Sparta - Vítkovice 4:2 na zápasy (3:2p, 3:0, 0:5, 2:6, 6:1, 4:1)
čtvrtfinále 2004/2005 - Sparta - Vítkovice 1:4 na zápasy (1:5, 5:4, 1:3, 2:3, 4:6)
čtvrtfinále 2009/2010 - Vítkovice - Sparta 4:3 na zápasy (4:1, 0:2, 2:5, 4:1, 2:0, 1:2, 3:1)
čtvrtfinále 2013/2014 - Sparta - Vítkovice 4:1  na zápasy (3:2, 0:1, 3:2p, 5:3, 2:1sn)

PRODEJ VSTUPENEK NA 3. PŘEDKOLOINFO O VSTUPENKÁCH

Vítkovice staví na Bartošákovi, trápily se venku

Základní část Vítkovic, myslících na nejlepší šestku, proběhla bez výraznějších výkyvů. Svěřenci Jakuba Petra střídali v základní části vítězné série s těmi neúspěšnými, ale žádná krize je nepostihla, když nejhorší šňůrou je pět porážek za sebou z úvodu prosince. Vítkovice však trápila nevyrovnanost výkonů doma a venku, kterou mají opačnou než sparťané. V tabulce domácích zápasů jsou totiž druhé, zatímco venku jim patří až jedenácté místo. I přesto si Ostravané zajistili předkolo, když do něj vstupují jako nejvýše postavený tým ze sedmého místa s celkovým pozitivním skóre 142:131.

Tradiční tým nakonec zvládl cestu do předkola i díky své jednoznačné jedničce - Patriku Bartošákovi. Ten pochytal ve 47 zápasech 1431 střel, což je nejvyšší číslo ze všech gólmanů a úspěšnost zákroků 93,53 % je také ozdobou extraligy. I díky své opoře patří Vítkovice k nejlepším týmům na oslabení (86,19 %), zato přesilovky (14,16 %) jsou tím, co Vítkovické celou základní část trápilo.

Celkem sedm hráčů pak dosáhlo minimálně na dvacet bodů, když lídrem je Ondřej Roman (13+27) a nejlepším střelcem Radoslav Tybor (18+9). Celek z Ostravy však Spartu respektuje, o čemž svědčí i slova kapitána Rostislava Olesze. "Sparta je pro mě velký soupeř. Soupeř, přes kterého se chceme dostat. Takže s pokorou, od nuly, střídání za střídáním, zápas od zápasu. Nemůžeme si myslet, že to bude jednoduché," hlásí v rozhovoru na klubovém webu bývalý útočník Sparty.

Vítkovice v. Sparta řečí čísel:

Vítkovice jsou pro Spartu neoblíbeným soupeřem

Kdybyste se sparťanů zeptali na nejnepříjemnějšího soupeře, zřejmě by často zazněly právě Vítkovice. Proti Moravanům se Spartě nedaří od podzimu 2016, když s nimi měla sérii sedmi porážek v řadě. Vítkovice pak měly navrch i v základní části aktuálního ročníku, když začaly domácím vítězstvím už ve druhém kole. Sparta v první třetině dvakrát smazala vedení soupeře, jenže na druhou trefu Jakuba Lva ze 17. minuty už zareagovat nedokázala a do Prahy si odvezla porážku 2:3.

11 055
První utkání akce "Sparta vzdává hold 2019" proti Vítkovicím sledovalo v O2 areně celkem 11 055 diváků.

Bez bodů skončili sparťané také ve druhém utkání, když tentokrát na domácí půdě vyrovnal Lukáš Pech, ale pak hosté třikrát udeřili a Sparta doma prohrála 1:4. Vedení se Vítkovicím vyplatilo i ve třetím utkání sezony, když vyrovnaný duel rozsekl Jan Schleiss a sparťané nakonec prohráli 2:4.

Když se oba týmy potkaly na začátku února naposledy, více radosti měli pro změnu fanoušci Sparty. Jejich tým zvládl utkání v rámci akce "Sparta vzdává hold 2019" výborně, když dlouho vedl po trefě Lukáše Rouska o jeden gól a v závěru pak korunovali vítězství 3:0 obránce Steven Delisle a útočník Matej Beran. Brankář Jakub Sedláček si pak připsal první čisté konto ve sparťanském dresu.