13. 11. 2008 Pavel Hrdina

Přiživí Sparta krizi Mountfieldu?

Reprezentační přestávka skončila, Spartu další extraligový zápas, tentokrát s trápícími se Českými Budějovicemi. Utkání začíná v pátek 14. listopadu v TESLA ARENĚ v tradičním čase 18:00.
O soupeři ...

Překvapení se v zásadě dělí na malá, střední a velká. Umístění jihočeského týmu patří nepochybně do třetí kategorie, poslední místo po třetině základní části nečekal snad nikdo. Budějovický klub do nové sezony vyrukoval se sloganem „Jsme opět silnější, míříme výš“, který odpovídal stoupajícím ambicím po dvou úspěšných sezonách se semifinálovou účastí. Nyní už sebevědomé heslo na oficiální internetové stránce Mountfieldu nefiguruje, v realitě 14. příčky v extraligové tabulce by působilo spíš tragikomicky.

Budějovickým přitom nelze upřít snahu. V posledních dvou domácích zápasech před reprezentační pauzou dokázal Mountfield porazit dva silné soupeře, Plzeň a Pardubice. Pozitivní dojem z dvou úspěšných utkání však spolehlivě zazdily dva výbuchy v Kladně a Třinci. Jihočeši mají evidentně sílu porazit kohokoli, s výkony jako den a noc ovšem hazardují s trpělivostí vedení a hlavně fanoušků. Ti o sobě dali vědět ve středečním zápasy ligy mistrů, kde hromadně volali po odvolání trenéra Ernesta Bokroše. Nutno podotknout, že publikum nevidělo v zápasu proti Ufě žádný „zázrak na ledě“, HC Mountfield favoritovi z Ruska podlehl jednoznačně 3:0.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Roman Turek drží akcie týmu a naděje na přijatelný výsledek zápasu doslova ve svých rukou. Zkušený gólman zažil už leccos, vzpomínku na podobně nepodařený start sezony by ale v paměti musel určitě lovit dlouho. Spolu s Jiřím Trvajem ze Znojma byl překonán sedmapadesátkrát, což je nejvíce z celé soutěže. Nedá se říct, že by to letos Turkovi v budějovické kleci nešlo, mnoho gólů jde na vrub nedůrazné práci defenzivy. Jednou z důležitých osobností soupeře je určitě i Radek Duda, nejvěhlasnější letní posila Jihočechů. Pozornost na sebe nestrhává pouze svou stoupající herní formou, ale i rozruchem, který kolem sebe neustále vyvolává. Je tomu pár dní, co se v médiích objevily informace o jeho incidentu s Michalem Gulašem na tréninku. Na druhou stranu je tento kontroverzní útočník pro Mountfield nepostradatelným tvůrcem hry, s osmi asistencemi vede klubovou tabulku nahrávačů.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Sparta se střetla s Jihočechy poprvé 28. 9. 2008 v rámci 9. kola O2 extraligy. Ve vyprodané Budvar Areně viděli diváci povedené představení domácích, kteří zaslouženě zvítězili 4:1. Jediný gól Pražanů vstřelil Martin Ručinský, jeho vyrovnání na 1:1 ale vydrželo jen do začátku druhé třetiny. V dvou posledních dvacetiminutovkách Mountfield sparťany téměř k ničemu nepustil. Hráči i trenéři doufali, že ziskem sparťanského skalpu je krize zažehnána, bohužel pro ně se ovšem radovali předčasně. Svěřenci Ernesta Bokroše sice ještě následně dokázali dobýt zlínskou pevnost, potom už ale následovala nelichotivá série sedmi porážek v řadě.
O Spartě:
České Budějovice by možná mohly Spartě její situaci závidět, sami Holešovičtí však se svou dosavadní účastí v letošním ročníku extraligy spokojeni nejsou a ani být nemůžou. Pozitivní impuls vyhraného derby vydržel ještě další tři zápasy, v posledním představení Sparty na ledě pardubického Moelleru výkon bohužel na body nestačil. Hosty z hlavního města trápilo množství vyloučení i vynucené zásahy do sestavy vlivem zranění několika klíčových hráčů. Dá se tedy říci, že Sparta patří mezi tu část týmů, kterým přišla reprezentační přestávka vhod.

Co se týče marodky, vedle zranění Ručinského, které si na léčbu vyžádá delší dobu, určitě do utkání s Mountfieldem určitě nezasáhne Tibor Melichárek a Jakub Krätzer. Jejich zdravotní problémy ale naštěstí vážné nejsou. Další pozitivní zprávou je, že těmito třemi jmény seznam marodů končí. Po dlouhé době by se mohl do hry zapojit i Tomáš Netík, který laboroval s kolenními vazy.

Mužstvo opustí minimálně do konce sezony Tomáš Duba, jeho služeb bude využívat finský klub Ässät Pori. Odchodem sympatického gólmana byl přetnut gordický uzel v podobě brankářské otázky. Pozici jedničky bude zastávat Tomáš Pöpperle, záda mu bude krýt Petr Přikryl. Třicetiletý brankář se po misích v první lize a slovenské extralize vrací zpět do Sparty, kde chytal naposledy v sezoně 2006/2007.

Ve Spartě nejvíce září:
Tomáš Pöpperle si svými výkony vybojoval pozici brankářské jedničky, o kterou soupeřil od začátku sezony právě se jmenovcem Tomášem Dubou. Oba gólmani mají mnoho společného. Kromě křestního jména patří oba k odchovancům holešovického klubu a v neposlední řadě jsou to skvělí hráči. Na mladém brankáři se zkušenostmi ze zámoří bude nyní spočívat velká zodpovědnost, pro zvládnutí své role má však ty nejlepší předpoklady. Novopečeným králem sparťanských střelců je od zápasu s Pardubicemi Michal Broš. Na pomyslném trůnu s 11 přesnými zásahy vystřídal Ondřeje Kratěnu, který má v součtu o gól méně. Ještě loni válel olomoucký odchovanec za Kärpät Oulu, nyní platí právě s parťákem Kratěnou za nejlepší letní nákup Sparty.
O zápase:
Utkání 22. kola O2 extraligy je na programu v pátek 14. listopadu v TESLA ARENĚ od 18:00. Fanoušci, kteří se nemohou dostavit přímo do hlediště, si zpříjemnit páteční podvečer sledováním online přenosu na našem webu, utkání nabídne i internetová tv.hokej.cz.
Sestavy z minulého kola:
Pöpperle - Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, Procházka, Hanzlík, Cuník - Výborný, Broš, Kratěna - Melichárek, Langhammer, Látal - Mrňa, Podlešák, Hromas - Hrdel, Mikulík, Krätzer Trenéři: Výborný a Jelínek.
Turek - Toman, Gřegořek, Frolo, Jareš, Mucha, Sičák, L. Poživil - Kůrka, Vak, Veselý - M. Hudec, Huml, Gulaš - Kuchejda, Duda, Kotrla - Mertl, L. Květoň, Hřebejk Trenéři: E. Bokroš, J. Tlačil
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 1 - 1 - 2 4:0 2:2 6:1 6:7