23. 5. 2020 Daniel Ryl

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

Ke konci roku patří nejen povánoční a silvestrovské oslavy, ale také tradiční Spengler Cup. Náš tým se vrátí na tradiční turnaj po deseti letech a bude chtít navázat na dva tituly z let 1962 a 1963. Kromě zlatých úspěchů a zklamání si Sparta připsala i několik účastí ve finále a na prestižním turnaji ji posílilo několik zahraničních hvězd.

1962 - suverénní zlatý debut (1. místo)

Náš klub si připsal premiéru na Spenglerově poháru v roce 1962 a okamžitě se zapsal do historie zlatým písmem! Tým trenéra Josefa Kuse ovládl tradiční turnaj neskutečnou jízdou se čtyřmi výhrami a s celkovým skóre 41:7. Ve skupině nejprve smetl Klagenfurt (7:1) i Visp (11:2) a po semifinálovém triumfu nad švédskou Farshagou (12:3) čekal sparťany finálový duel s německým Füssenem. Jeden z nejúspěšnějších účastníků Spengler Cupu však nebyl pro tehdejší Spartak Sokolovo porážkou, protože naši hokejisté zvítězili 11:1 a po zásluze získali zlato.

1963 - druhá kanonáda, druhý titul (1. místo)

O rok později už se Spengler Cup odehrál s pěti účastníky v jedné skupině. Naše mužstvo však nový formát nezaskočil. V silné konkurenci ho potrápil jen rakouský Klagenfurt, s nímž remizoval 4:4. Zápasy se švédským Wifsty/Östrands (4:1), německým Krefeldem (10:4) a domácím Davosem (13:0) už přinesly tři triumfy a úspěšnou obhajobu titulu.

1964 - zlatý hattrick neklapl (2. místo)

Na zlatý hattrick už naše mužstvo nedosáhlo. V roce 1964 sparťané zdolali jen švýcarský národní tým 6:3 a výběr Davosu 7:2. Tradiční švédské MODO AIK už bylo nad naše síly a porážka 4:8 připravila sparťany o třetí zlato v řadě. Pražané si nakonec odvezli bronzové medaile, jelikož s německým Füssenem pouze remizovali 5:5 a v konečné tabulce skončili právě za zástupcem Německa a Švédska.

2000 - výhra nad Finy nestačila (4. místo)

Na návrat do Švýcarska sparťané čekali dlouhých 36 let. Mužstvo Miloše Říhy začalo porážkou 2:3 po samostatných nájezdech s domácím Davosem, a přestože zdolalo finský Jokerit 2:0, cestu do finále mu následně zastavila porážka 1:5 s německým Kolínem. V posledním utkání proti Kanadě už sparťanům o nic nešlo a po tuhém boji se rozloučili se švýcarským Davosem těsnou porážkou 4:5.

2001 - smutek v mistrovské sezoně (5. místo)

O rok později získali sparťané pouze dva body za výhru 6:2 nad finským TPS Turku. Triumf už nic neřešil, jelikož před ním naše mužstvo prohrálo 2:3 s Davosem, 1:4 s Kanadou a s německým Mannheimem padlo 2:5. Útěchou mohl být individuální úspěch Jaroslava Hlinky, který byl s pěti kanadskými body vítězem turnajového bodování. Chuť si sparťané spravili už na jaře, když ve finálové sérii se Vsetínem získali mistrovský titul.

ZÁZNAM UTKÁNÍ PROTI MANNHEIMU NA SPENGLER CUPU V ROCE 2001

2002 - extraligová forma nestačila (5. místo)

Na turnaj v roce 2002 naše mužstvo odjíždělo v dobrém rozpoložení. Svěřenci Aloise Hadamczika a Kamila Konečného v extralize v první polovině prosince neprohráli ani jedno utkání, ale na švýcarský turnaj si formu neodvezli. Úvodní porážka 0:2 s Davosem a prohra 1:3 s Kolínem naznačily, že finále bude bez nich. Poslední naději vzala sparťanům porážka 1:4 s Kanadou, a když jim finské Turku oplatilo rok starou porážku, vracel se český zástupce z tradičního turnaje bez bodového zisku.

2004 - hvězdy pomohly ke stříbru (2. místo)

O dva roky později si sparťané přivezli do Davosu cenné posily. V brance dostal prostor vítěz Stanley Cupu brankář David Aebischer, kterého doplnili účastníci MS v Praze útočníci Adrian Wischer a Patrik Bärtschi. A domácí hvězdy začaly s celým týmem slušně. Vítězství 5:4 po nájezdech nad Magnitogorskem a triumf 4:2 nad Kanadou nasměrovaly Spartu do finále. Do něj šli sparťané na švýcarský Davos, se kterým v posledním utkání skupiny prohráli 4:6.

Odveta o šestnáct hodin později jim ale nevyšla úplně stejně. Brankář Jonas Hiller byl nepřekonatelný, sparťany vynuloval a po gólech Riesena s Hagmanem se po triumfu 2:0 radoval domácí výběr. Ke druhému místu přidali sparťané také individuální úspěchy, a to obránce Karel Pilař a útočník Ondřej Kratěna, kteří se dostali do All-star týmu turnaje.

SESTŘIH FINÁLE SPENGLER CUPU 2004 PROTI DAVOSU

2005 - z Davosu bez bodů (5. místo)

V dalším ročníku už sparťané patřili mezi tradiční a stabilní účastníky, jenže na rok 2005 nebudou vzpomínat v nejlepším. Svěřenci Františka Výborného a Mariana Jelínka začali utkáním proti Davosu, se kterým ztráceli čtyři branky. I přes snížení na rozdíl jediné trefy odpověděli domácí třetí trefou Josefa Marhy, jehož hattrick stvrdil těsnou porážku 3:5. Na sparťanské síly byli také Eisbären Berlín, se kterými Pražané padli 2:3.

Sparta následně padla i s Magnitogorskem, i proto v posledním duelu proti Kanadě naskočil ve sparťanské brance švýcarský veterán Reto Pavoni. Už v osmé minutě měl ale na kontě tři inkasované góly a v polovině zápasu ho vystřídal mladý Michal Neuvirth. Sparta už ale na zámořského soupeře nestačila a zakončila tradiční turnaj vysokou porážkou 2:8.

2010 - poslední účast bez výhry (prohra ve čtvrtfinále)

Až sparťané přijedou do Davosu, vrátí se do Švýcarska přesně po deseti letech. V roce 2010 je tehdy doplnili brankář Thomas Bäumle, obránce Félicien Du Bois a útočník Emanuel Peter. Vyrovnaná bitva s porážkou 3:4 proti Ženevě a jasná prohra 1:4 s nabitým Petrohradem ovšem odsoudily Spartu k poslednímu místu ve skupině.

O účast ve finále tak musel český zástupce bojovat ve čtvrtfinále proti Kanadě. Dvougólový centr Emanuel Peter a útočník David Výborný pomohli svými trefami vyrovnat duel se zámořským soupeřem, jenže v prodloužení nedokázal Tomáš Pöpperle zkrotit Dupontovu střelu a do dalšího kola postoupila Kanada, která nakonec dokráčela až do finále.

×
Odehrané 18:00 | Muži
HC Kometa Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Prodej vstupenek na sedmé semifinále

Řepík: V Praze musíme vyndat áčkový zápas

KOM - SPA 0:3 - Vracíme se zpátky!

1. den Jana Marka živě: Sparta startuje!