22. 1. 2015 Daniel Ryl

Sparta zahájí poslední čtvrtinu v Plzni!

Play off už klepe na dveře a základní část se blíží ke konci. Extraligové týmy za sebou mají už její tři čtvrtiny a do té poslední vstoupí pátečními zápasy. Spartu čeká cesta na západ Čech a v západočeské ČEZ Aréně je nečeká nic lehkého. Plzni se podařilo pokazit sparťanské oslavy 111. výročí od založení klubu, vrátí jí to holešovický celek v posledním vzájemném utkání základní části? To se dozvíme v pátek 23. ledna od 17:30.

Indiánská forma je kolísavá, ale Škoda bojuje o elitní šestku

Vybojovat si přímý postup do čtvrtfinále a vyhnout se tak předkolu play off. To je úkolem číslo jedna pro plzeňské hokejisty, kteří nahání východočeské duo z Hradce Králové a Pardubic. Na sedmém místě tabulky mají ztrátu jednoho bodu na šestý Hradec, zato dobrý pětibodový náskok na Bílé Tygry z Liberce.

Právě s nimi si Plzeňští připsali jedinou porážku z posledních pěti zápasů. Úspěšnou sérii tří vítězství v řadě potvrdili také proti Vítkovicím, které se ale nedaly lacino. Západočeši už po čtyřiadvaceti minutách vedli o čtyři branky a vyhnali brankáře Maxwella na střídačku. Hosté ovšem během pěti minut snížili na rozdíl dvou branek a divokou sedmibrankovou prostřední část zakončil pátou plzeňskou trefou Nick Johnson.

V poslední části ještě dvakrát skóroval Vladimír Svačina, ale domácí dotáhli divoké utkání do vítězného konce. "Byly to ale zbytečné nervy. Už po několikáté, když jsme vedli o více gólů, jsme se úplně zbláznili a dostali soupeře na koně. Všichni pak na té střídačce šedivíme," přiznal po utkání forvard Ján Sýkora, autor jedné branky a dvou asistencí. Proč se Plzni nepodařilo uhlídat utkání bez větších nervů? "Zbytečně jsme se tlačili dopředu,“ přiznal Sýkora pro klubový web Škody.

Do utkání zasáhl také hráč, který je sparťanským fanouškům velmi známý. Svůj devátý zápas v dresu Plzně odehrál slovenský útočník Mário Bližňák, který v Holešovicích odehrál sezonu 2011/2012. „Při pohledu na tabulku a postavení Sparty v ní je jasné, že nás čeká obtížný soupeř,“ uznal před duelem proti bývalému zaměstnavateli. Autor tří kanadských bodů se pro klubovou televizi přiznal, že už příliš sparťanů nezná. „Znám se s klukama ze Slovenska, jinak se ten tým hodně obměnil.“

TÝMOVÝ DUEL: PLZEŇ VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

PLZEŇ vs. SPARTA
Ján Sýkora 33 (16+17)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 39 (13+26)
Jakub Jeřábek 25 (4+21)Neproduktivnější obránceAdam Polášek 25 (7+18)
Patrik Polívka (84,00 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,55 %)
Jan Lukáš (90 %)
4887Průměr diváků na domácích zápasech5537

Jaroslav Hlinka je krůček od klubového rekordu!

Rozhodně není pochyb o tom, že Jaroslav Hlinka už napořád zůstane legendou celé Sparty. Sparťanský útočník už je velmi blízko k tomu, aby přepsal historický milník a do historie holešovického celku se zapsal zlatým písmem. Osmatřicetiletému útočníkovi už chybí pouze dva body k tomu, aby se stal nejproduktivnějším sparťanem historie!

583
Tolik bodů nasbíral Jaroslav Hlinka v dresu Sparty.

Bodový milník už přepisoval minulý rok v únoru. Na Spartu zavítalo Kladno a odvezlo si porážku 0:6. O pátý gól Sparty se postaral útočník Petr Ton, který se stal nejproduktivnějším sparťanem historie. A kdo mu na gól nahrál? Ano, Jaroslav Hlinka! Pro sparťanského útočníka to byla zároveň 349. asistence v dresu Sparty, čímž se stal nejlepším nahrávačem v historii Sparty.

Utekl necelý rok a situace se může v nejbližších zápasech měnit. Jaroslav Hlinka má na kontě už 583 kanadských bodů a na celkových 584 bodů Petra Tona ztrácí jediný bod. K jeho překonání mu chybí tedy dva. A pokud Jaroslavu Hlinkovi forma vydrží, do čela by se mohl dostat už v pátečním duelu na ledě Plzně, proti které bodoval ve dvou vzájemných zápasech této sezony.

Sparta měla dvě vítězství z Plzně naposledy před deseti lety

Pražané budou chtít po deseti letech vyhrát oba vzájemné duely na plzeňském ledě. Naposledy se jim to podařilo ve výlukové sezoně 2004/2005. Jak si proti Plzni vedli v této sezoně?

Právě duelem s Plzní vstoupila Sparta do nové sezony a úspěšně. Podobně jako v předcházejících sedmi vzájemných zápasech inkasovala jako první, ale ve druhé třetině otočila stav. Už po dvou minutách se trefili dvě posily Marek Ďaloga a Robert Sabolič. První jmenovaný přidal druhý gól o jedenáct minut později a definitivně potvrdil vítězství 3:1.

1. kolo: HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Ďaloga (Pech, Forman), 22. Sabolič (Cingel), 33. Ďaloga – 16. Sýkora T. (Kratěna, Mozík). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3, navíc Hollweg (PLZ) trest ve hře. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5018. Střely na branku: 27:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Ďaloga - Kratěna.

Druhý duel se odehrál na ledě Plzně a vstup do utkání vyšel opět lépe Plzni, která vstřelila už v sedmém vzájemném utkání v řadě první gól! O utkání ovšem rozhodla opět prostřední část, ve které se Sparta prosadila pětkrát. Nejprve otočila na 4:1 a dokráčela si pro vítězství 5:2. Dvěma zásahy se pod tříbodový zisk podepsala další letní posila Sparta Lukáš Cingel.

14. kolo: HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha 2:5 (1:0, 1:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Simon), 37. Mozík (Kadlec) – 21. Pech (Ďaloga), 30. Přibyl (Hlinka, Polášek), 32. Polášek (Hlinka, Přibyl), 35. Cingel (Sabolič, Polášek), 39. Cingel (Ďaloga). Rozhodčí: Hribik, Kaukokari – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5, navíc Mozík (PLZ) 10 minut - Sabolič (SPA) 10 minut. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5040. Střely na branku: 25:25. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Kubalík - Ďaloga.

Poslední utkání se odehrálo na Spartě a ve slavnostním duchu. Sparta totiž slavila 111. výročí a nastoupila ve speciálních dresech. Jako první se tentokrát prosadila ona, ale bohužel pro sparťany odešla bez bodů. Dvougólové vedení z hole Lukáše Klimka ztratila v závěru druhé třetiny, ale o pouhých dvaadvacet vteřin později si vrátila vedení zásluhou Lukáše Cingela. Západočeši ovšem otočili stav a Sparta prohrála 3:4.

27. kolo: HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 3. Klimek (Polášek, Hlinka), 11. Klimek (Réway, Pilař), 40. Cingel (Kumstát, Forman) - 37. Indrák (Mozík), 40. Lev (Johnson, Kadlec), 45. Pulpán (Lev, Machovský), 47. Sýkora (TS). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5174. Střely na branku: 37:23. Průběh utkání: 2:0. 2:2, 3:2, 3:4. Nejlepší hráč utkání: Klimek - Johnson.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Škoda Plzeň: Machovský (Mensator) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Mozík, Moravčík, Kubka – Johnson, Simon, J. Sýkora – Pletka, Bližňák, Kratěna "C" – Schleiss, Lev, Indrák – Hollweg, T. Sýkora, Balej. Trenér: Michal Straka.

HC Sparta Praha: Novotný – Eminger, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Švrček, Barinka – Réway, Hlinka (A), Klimek – Kumstát, Černoch, Rolinek (C) – Forman, Buchtele, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.