25. 9. 2010 Petr Schwank, Pavel Hrdina

Sparťany čeká daleká cesta do města oceli

P r a h a - Po vydřeném vítězství nad městským rivalem se svěřenci trenérů Holaně a Volka přesunují až k hranicím s Polskem, kde je v rámci pátého kola hostí třinečtí Oceláři. Utkání startuje v neděli 26. září od 17:00. V základní hrací době sparťané naposledy podlehli Třinci na jeho ledě před rokem a půl.

O Třinci:

Asi nejzvučnější posilou Třince je navrátilec Lukáš Krajíček z Philadelphie Flyers, v Brně pak vedení zlanařilo útočníka Václava Varaďu a po posilách se rozhlíželo i v evropských soutěžích. Z farmy Bostonu získali obránce Guillauma Lefebvra, z Finska Bryan McGregor. Pro sparťanské fanoušky je zajímavé jméno Stanislav Hudec, který ještě nedávno oblékal sparťanský dres.

Ze čtyř odehraných kol vybojoval jeden z potenciálních černých koňů soutěže slušných osm bodů. Po úvodním vítězství v Brně nestačila svěřenci trenéra Marka před domácím publikem na Pardubice. Potom, co v Mladé Boleslavi potvrdili Třinečtí na poslední chvíli roli favorita, si v druhém domácím zápase smlsli na Kladnu. Paterova parta si domů do středních Čech odvezla debakl 7:3 a sparťanům nezbývá než doufat, že nabytému kádru ze severu Moravy střelecký prach v současném počasí trochu zvlhne.

V týmu Ocelářů se daří:

POLÁK, RŮŽIČKA
 Vojtěch Polák  Martin Růžička

Se čtyřmi brankami a jednou přihrávkou zatím nejproduktivnější Ocelář. Řeč je o pětadvacetiletém Vojtěchovi Polákovi. Rychlý útočník ve třetím kole proti Boleslavi nejenže vstřelil gól, ale v následné penaltové loterii si připsal i vítězný nájezd. Jedním gólem přispěl i k dekapitaci Kladna - zvyšoval na 7:0.

Pozadu nezůstává ani Martin Růžička, úřadující mistr světa. Proti Kladnu se prezentoval hattrickem a spolu s kolegou Polákem patří mezi elitní dvanáctku hokejistů, kteří si po čtyřech kolech drží průměr více než bodu na zápas..

Vzájemné zápasy v loňské sezóně:

Poprvé se tato mužstva střetla na konci září v pražské TESLA ARENĚ. Sparťané do zápasu nevkročili příliš důstojně, po šestnácti minutách jim Třinečtí utekli na rozdíl tří branek. Ačkoli Pražané stáhli manko pouze na jeden gól, Oceláři nadále produkovali kvalitní hokej bez závažnějších chyb. Nakonec si z české metropole odvezli tři body za pohodlnou výhru 5:2.

V dalším klání pro změnu sparťané odjeli do Třince. Domácí šli rychle do vedení, jenomže ještě do přestávky stihl vyrovnat Podlešák. V prostřední části se oba celky přetahovaly o vedení, jež se nakonec podařilo obhájit sparťanům. Díky zvládnuté poslední třetině a pěti kanadským bodům Petra Tona zvítězili Holešovičtí 6:3.

Třetí vzájemný zápas nabídl nejmenší porci gólů. Pražané se dostali v první třetině do vedení, které dlouhou dobu úspěšně hájili. Jenže domácí si nechtěli zkazit oslavy 80. let od založení klubu. Svůj výkon zlepšili a v poslední třetině dokázali vyrovnat. Zápas dospěl až k samostatným nájezdům, kde se objevil jediný úspěšný střelec, tím byl Tomáš Netík. Sparta si tak veze dva body z horkého třineckého ledu.

Poslední měření sil mezi těmito celky se odehrálo v únoru tohoto roku v Praze. Jako první padla v první minutě druhé třetiny defenzivní hráz Sparty, kterou prolomil přesnou ranou Martin Růžička. Pět minut před koncem vyrovnal Michal Broš. Zápas dospěl do prodloužení. V něm se však diváci gólu nedočkali, a tak se rozhodovalo v nájezdech. Sparta si počínala lépe a zásluhou Petra Tona, který vsítil nájezd vítězný, si z tohoto zápasu odvážela bod navíc.

Sparťané ve třetím kole ztratili v nájezdech vyrovnanou bitvu s Plzní. Rozhodující nájezd proměnil Martin Straka a odsoudil tak Pražany k zisku jediného bodu. V základní hrací době tak letos sparťané ještě nevyhráli. Naproti tomu doma jsou stoprocentní. Oba zápasy vyhráli shodně 5:3 a především ten druhý výsledek lze vyvažovat minimálně kilem zlata. Ve vyhroceném derby zvrátili nepříznivý výsledek čtyřmi góly ve třetí třetině ve svůj prospěch. Navíc patří společně s plzeňskými Indiány k nejlépe střílejícím mužstvům. Zároveň ale také k nejčastěji inkasujícím. Tento primát drží rovněž s Plzní.

V týmu Sparty se daří:

KŮRKA, HLAVÁČ
Tomáš Kůrka Jan Hlaváč

Ex-slávistický forvard se první dvě třetiny proti svému bývalému chlebodárci jen marně hledal, nakonec to byl však právě on, kdo derby rozhodl vítěznou trefou. Hromas mu přiťukl do jízdy kotouč a Tomáš Kůrka jej pohotově doklepl za Slipčenka. Byl to jeho první gól v sezóně, kromě toho další tři připravil.

Sparťanský dres bude oblékat jen do konce října. Pak se společně s parťákem Hlinkou odebere na sever Evropy. Jan Hlaváč sice zatím na svou úvodní trefu čeká, zato hned tři vymyslel. Dvakrát asistoval Radku Smoleňákovi ve čtvrtečním derby a velkou měrou přispěl k velkému sparťanskému obratu.

Utkání začíná v neděli 26. září od 17:00. Žádný ze sportovních kanálů jej do své nabídky nezařadil, a tak nezbývá, než buď absolvovat dalekou cestu přímo do ochozů třinecké Werk Arény nebo sledovat tradiční textový přenos na stránkách onlajny.cz.