20. 10. 2012 Lucie Štěrbová

Startuje druhá čtvrtina ligy. V neděli do Varů!

P r a h a - Karlovým Varům patří jedenáctá pozice a před zápasem s Kladnem přišla tvrdá kritika od vedení. Nejspíš zabrala, protože Vary zápas vyhrály 3:2. Poslaly tak Spartě celkem jasnou vizitku. Nicméně Sparta na Vary umí, porazila je sedmkrát z posledních deseti zápasů. Utkání startuje v neděli v 18:15 na karlovarském ledě.

Zápasem s karlovarskou Energií Sparta odstartuje druhou čtvrtinu dlouhodobé části extraligy. A všichni fanoušci věří, že bude lepší než ta první. Vždyť v ní Sparta získala pouhých osm bodů (celou čtvrtinu z nich právě v prvním utkání s Karlovými Vary a topí se na posledním místě tabulky).

Z tábora soupeře

V Karlových Varech byla první čtvrtina střídavě oblačná. Mužstvo neodstartovalo ideálně a v prvních kolech bylo na chvostu extraligy. Pak se ale Vary zvedly a po slušných výkonech se v osmém kole propracovaly až na průběžné sedmé místo v tabulce. Další kola už ale opět byla ve znamení sešupu do spodních pater tabulky. Aktuálně jsou Vary na jedenácté pozici.

Ton po trefě v zápase s K. Vary

V posledních kolech se Varům podařilo vyválčit pouhých pět bodů z možných patnácti. V prodloužení prohrály s Kometou a Chomutovem, pak padly s Libercem a Mountfieldem. Před zápasem s Kladnem si kabina dokonce vyslechla kritiku od vedení klubu. A zdá se, že si ji vzala k srdci – Vary se po čtyřech zápasech bez výhry chytily právě proti hvězdnému Kladnu, když se jim podařilo otočit zápas z 0:2 na 3:2. Sílu, důslednost a touhu po výhře ocenili u soupeře i Jágr s Plekancem. „Vary byly v závěru lepší a vyhrát si zasloužily,“ shodli se.

Rozhodující branku dal v 59. minutě Jiří Doležal a po zápase v rozhovoru pro karlovarský web nezastíral, že Vary chtějí všechny tři body i z nedělního zápasu se Spartou. „V neděli musíme pokračovat ve stejném duchu. Vůbec bych se toho nebál, protože pokud budeme hrát tak, jak jsme hráli dneska, pak jsme schopní porazit kohokoli,“ vykládal. „Sparta v posledním kole vyhrála a taky se potřebuje dostat z krize, ale já věřím, že pokud budeme hrát svoji hru, tak je musíme porazit.“

Petr Kumstát - sparťanský kat?

Sparta zápasem s Karlovými Vary otvírala extraligovou sezonu. Do Tipsport areny přišlo téměř 6400 diváků, kteří sledovali v prvních dvou třetinách nedůraznou Spartu a výborný výkon Marka Schwarze. Ten pochytal 36 střel a navrch i nájezdy, do kterých utkání dospělo. „Musím vyzvednout Markův výkon, protože nás v některých fázích podržel,“ pochválil po zápase sparťanského gólmana asistent Votruba.

Sparta ale do zápasu nevkročila vůbec dobře. Hned ve druhé minutě se totiž trefil Petr Kumstát, sparťanský kat, a Petr Ton vyrovnával až v 52. minutě. Taktika Varů ho prý ničím nepřekvapila. „Nedávají moc gólů, to je jejich obvyklý styl hry. Čekají a těží z každé chyby, to jim vyhovuje,“ vykládal.

Vladimír Kýhos, trenér Karlových Varů, po zápase označil Vary za lepší tým, který si zápas nezasloužil prohrát. „Jsem na kluky hrdý a troufám si říct, že, než jsme dostali branku na 1:1, byli jsme lepším týmem. Jsem na kluky hrdý.“

Zajímavosti k zápasu

Michal Gulaši strávil ve Spartě čtyři sezony

Hlavně se před zápasem nezapomeňte na klobáse! V zápasech s Karlovými Vary totiž padají branky velmi brzo. Důkazem budiž i první letošní zápas, kdy se Petr Kumstát prosadil už po minutě a půl hry. Loni se v prvním vzájemném střetnutí prosadil už ve druhé minutě Rastislav Dej, druhé utkání pak Dominik Pacovský prosadil už po sedmi vteřinách hry, čímž vyrovnal rekord české extraligy. Třetí utkání otevřel gólem ze čtvrté minuty pro změnu Ivan Rachůnek.

„A zase ten Kumstát!“ Petru Kumstátovi se na Spartu daří. Galapředstavení ze 4. října 2011, ve kterém dal v jednom utkání na Spartě čtyři branky, dost možná straší sparťanskou obranu ještě dnes. Kumstát se prosadil i v posledním vzájemném utkání loňské sezony, kdy byl u obou karlovarských gólů a de facto zařídil výhru Energie, a pokoj nedal ani v prvním letošním vzájemném zápase, kdy vstřelil branku hned po dvou minutách hry.

Návrat na místo činu v podání Michala Gulašiho. Obránce Gulaši odešel ze Sparty, ve které strávil čtyři sezony, po sezoně 2010/11 právě do Karlových Varů. V jejich týmu platí za důrazného obránce – mimochodem, na svém kontě má už 28 trestných minut. V letošní sezoně odehrál všechna utkání, posbíral v nich dvě asistence a ve statistikách +/- má v tuto chvíli 4 plusové body. Proti „své“ Spartě se v pěti vzájemných zápasech zatím neprosadil.

Sestavy z minulého extraligového utkání

HC Sparta Praha: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tentkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Jánský, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.

HC Energie Karlovy Vary: Mensator - Gründling, Gřegořek, Gulaši, Kloz, Kohn, Látal, MacDonald, Nosek - Doležal, Heřman J., Koblasa, Košťál, Kumstát, Pech, Pohl, Skladaný, Skuhravý, Vachovec, Zaťovič, Zucker. Trenéři: Kýhos a Pešout.

Statistické okénko

Sparta z posledních deseti vzájemných zápasů brala sedmkrát výhru (třikrát z toho po nájezdech). Vary byly úspěšné pouze třikrát, z toho jednou braly výhru také až po samostatných nájezdech. Ve vzájemných zápasech padá poměrně málo branek.

Nejlepším střelcem Karlových Varů v dosavadním průběhu sezony je Petr Kumstát se šesti zásahy. Celkově nejproduktivnější je pak Lukáš Pech se 14 kanadskými body, které ho řadí na 12. místo v celkové tabulce produktivity celé extraligy. Vary prozatím nastřílely 34 branek. 8 z nich padlo v přesilových hrách, ve kterých mají Vary úspěšnost asi 13 %. Celkem osmkrát pak karlovarský hráč dostal v utkání trest do konce zápasu.

Sparťanskou produktivitu vede s 11 body Jaroslav Hlinka, nelepším střelcem je potom Petr Tenkrát. Už šest kol v řadě patří Spartě poslední pozice v tabulce a nic na tom nemění ani fakt, že se už třikrát dokázala prosadit během vlastního oslabení. Nastřílených branek je doposud pětatřicet, z toho devět jich padlo v přesilových hrách. Celková úspěšnost sparťanských přesilovek je zhruba 16 %.