15. 9. 2008 Pavel Hrdina

Ton: Prohra na náš výkon v derby nebude mít vliv

Diváci si při hře Sparty v nejprve doma s Libercem a potom i s Plzní museli všimnout jedné její slabiny v herním projevu. Z častých početních výhod, které sparťané získávají, se jim povede proměnit jen zlomek. „Oni svoje přesilovky využili a my ne,“ vyjádřil hlavní rozdíl mezi soupeři v posledním zápase útočník Petr Ton.
Přesilové hry jsou téměř vždy rozhodujícím prvkem utkání, jejich nízká produktivita sparťanské střelce trápí. „ My jsme měli několikrát i 5:3. To už člověk třeba prohrává, ale na to nemůžeme koukat. Těžko o tom mluvit, v přípravě jsme zkoušeli různé varianty a šlo to. Jsme tady dvě úderné lajny a zatím z těch přesilovek góly nedáváme. Pokud bychom teď nějaký při hře 5:3 nebo 5:4 dali, zápas mohl vypadat jinak,“ vysvětloval hráč s číslem 87, kde ofenzivu Sparty v současnosti nejvíc tlačí pata.

Plzeň navíc vystartovala na hosty jako ruské MIGy a už po minutě tahali sparťané za kratší konec, když Hudec poprvé zvedl přes 8000 diváků ze sedaček. První třetina byla celá v režii domácích, pokusy o protiútok většinou skončili bez ohrožení brankáře Málka. „Chtěli jsme se vyvarovat toho začátku, víme, jak to tady chodí. Do desáté minuty jsme prohrávali 2:0 a to se špatně obrací. Strašně dělá i první gól z první střely,“ dodal Petr další důvod, proč Sparta vyšla poprvé v sezoně bodově naprázdno. Série vzájemných zápasů bez výhry trvá už od 2. února 2007.

Úvod druhé části pak vypadl pro Pražany optimističtěji, po postupném smazávání náskoku se Podlešákovi podařilo šťastnou žabičkou přes zakrytý Málkův výhled dokonce vyrovnat. „Tam jsme se zvedali. Shodou okolností následující střídání tam poslali trenéři místo 4. útoku naší lajnu, dostali jsme góla a právě tam se lámal zápas,“ shodl se vyhlášený hráč utkání s většinou aktérů, kteří o dění v ČEZ Areně vypovídali. Z ocenění, které dostal od novinářů si moc nedělá. „Já sám sebe hodnotit nemůžu a dnes bych si to ani nezasloužil, mám z toho špatný pocit. Martinu Strakovi můžu dneska pogratulovat, celá jejich formace hrála vynikající zápas, jakých se za sezonu moc nehraje,“ pochválil druhou hvězdu, domácího kapitána Martina Straku.

Spartě nezbývá na oklepání z prohry moc času, dva dny po utkání čeká mužstvo městský rival z O2 Areny. Je to druhý ze tří po sobě jdoucích zápasů, které Holešovičtí hrají venku. Z toho si ale loňský vítěz kanadského bodování hlavu příliš nedělá. „V derby nerozhoduje domácí prostředí, je to zápas úplně o něčem jiném. Jestli bychom dnešní zápas vyhráli nebo prohráli, na náš výkon se Slavií nebude mít vliv,“ uklidňoval Ton. Zároveň ale popřel, že by nad neúspěchem jenom mávl rukou. „ U mě konkrétně to v hlavě ještě nějakou dobu bude, vím, že to teď není ono. Potřebuju najít pohodu a zvednout se třeba nějakým „šmudlou“ nebo povedenou kombinací,“ prozradil nakonec hráč z útoku přezdívaného „Top Gun“ své přání.