16. 1. 2014 Tereza Velikovská

Východočeský dvojboj začíná v Pardubicích

Posledním týmem, se kterým se ještě sparťané v této sezoně neutkali třikrát, jsou Pardubice. Oba předchozí vzájemné duely sice patřily Holešovickým, podle útočníka Petra Tona je ale čeká jedna z nejtěžších venkovních štací v lize. Duel 39. kola Tipsport extraligy HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha začíná v pátek 17. ledna v 18:00 hodin.

Cílem Pardubic je elitní šestka, zatím ale ztrácí

První duel s Pardubicemi, který uzavíral úvodní čtvrtinu základní části, byl zároveň také přímým soubojem o první místo v tabulce. Sparta vyšla z tohoto střetnutí vítězně a lize už nyní kraluje s obrovským sedmnáctibodovým náskokem na druhý Hradec Králové, předloňský mistr z Pardubic ale od té doby zažil strmý pád. Nyní figuruje až na deváté příčce tabulky a na přímý postup do play off v podobně první šestky ztrácí sedm bodů.

Jasným cílem Východočechů tak je prokousat se tabulkou o pár příček vzhůru. Zatím se jim ale šestka naopak vzdaluje, prohráli totiž tři poslední zápasy, co víc, nezískali v nich ani jediný bod. "V prvé řadě se chceme dostat do šestky, bude to ale velmi těžké. Mohli jsme bodovat v Plzni, doma jsme ztratili zápas s Karlovými Vary a tyto ztráty nás velmi mrzí. V Třinci je škoda inkasované třetí branky. Mít tři čtyři body z těchto devíti možných, byli bychom jinde. Musíme vyhrát dva tři zápasy po sobě a situace se změní," uvedl gólman Július Hudáček na klubovém webu.

Tento pětadvacetiltý Slovák přišel do Pardubic v průběhu sezony a vystřídal na postu jedničky Martina Růžičku, který se přesunul do Chomutova. V pátek ho čeká proti Spartě druhý pokus, v tom prvním inkasoval čtyřikrát. "Moc se těším. Očekávám plnou halu, když je vyprodáno, je to ještě krásnější. Bude to těžké, ale budeme fakt dřít. Možná to nebude tak krásné, ale uděláme všechno pro zisk bodů. Každý zápas nás v našlapané tabulce může posunout nahoru a tak to celé vnímáme," burcuje.

Podle asistenta kouče Miloše Říhy bude důležitá zejména psychika. „Sparta je nejlepší ve všech herních činnostech, mají velmi kvalitní jednotlivce silné na puku. Nemusí dominovat herně, ale dostanou-li se do přečíslení, tak ho dokáží pohotově proměnit. V tomhle je Sparta nejlepší, dokáže využít i menší šance a zlomí zápas psychicky. V tom je rozdíl mezi ní a ostatními mančafty. Ukázali jsme klukům situace, ve kterých je soupeř silný, a samozřejmě i ty, jak lze protivníka přehrát a ono to jde. Každý dělá chyby, na ně je třeba vhodně reagovat a potrestat je," přiblížil Říha na webu Pardubic.

TÝMOVÝ DUEL: PARDUBICE VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

PARDUBICE vs. SPARTA
Tomáš Nosek 34 (14+20)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 52 (29+23)
Václav Benák 20 (6+14)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 20 (5+15)
Jakub Krejčík 20 (4+16)
Tomáš Nosek a
Tomáš Zohorna 14 gólů
Nejlepší střelecPetr Ton 29 gólů
Tomáš Nosek 20 asistencíNejlepší nahrávačJaroslav Hlinka 34 asistencí
107:105Celkové skóre156:73
Petr Sýkora 76 TMNejtrestanější hráčRadek Philipp 54 TM
680Trestné minuty celkem480
28Góly v přesilovkách34
14,2 %Využití přesilových her19,2 %
27Góly inkasované v oslabení25
84,2 %Ubráněná oslabení83,8 %
6Góly vstřelené v oslabení6
Tomáš Zohorna 112 střelNejpilnější střelecPetr Ton 126 střel
Radek Číp 22,2 % (2/9)Nejúspěšnější střelecTomáš Rolinek 23,1 % (18/78)
Václav Benák
prům. 21:30
Nejvytěžovanější obránceJakub Krejčík
prům. 20:49
Tomáš Zohorna
prům. 19:52
Nejvytěžovanější útočníkJaroslav Hlinka
prům. 18:35
Tomáš Nosek +14Nejlepší hráč ve statistice +/-Petr Kumstát +32
Jiří Vašíček +118Nejlepší hráč v Radegast IndexuJan Švrček +165
Dušan Salfický (93,17 %)
Július Hudáček (91,29 %)
Martin Růžička (90,86 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,03 %)
Filip Novotný (92,31 %)
Tomáš Král (72,22 %)
Július Hudáček (39)
Martin Růžička (32)
Dušan Salfický (25)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (59)
Filip Novotný (6)
Tomáš Král (5)
7921Průměr diváků na domácích zápasech6755

Z kabiny Sparty: Ton varuje před pardubickými mladíky

V posledním utkání na pardubickém ledě se dařilo kanonýrovi PETRU TONOVI, který nejprve zvyšoval na 4:0 a poté v power play soupeře pečetil vítězství gólem do prázdné branky. „Minule nám u nich, když tam byla slavnost s Dominikem Haškem, hodně vyšel začátek. Pak nás ale přehrávali, byli lepší a my jsme tam nakonec vyhráli se štěstím,“ vzpomíná Ton na duel 26. kola, kterému předcházel slavností ceremoniál na počest gólmana Haška.

Ve druhém střetnutí na pardubickém ledě musí být podle něj tým připravený na úvodní nápor domácích. „Musíme být připravení na to, že tentokrát na nás vlétnou od samého začátku. Musíme to zachytit, kolikrát máme venku právě s prvními třetinami problémy. Myslím, že vstup do zápasu bude rozhodující. Určitě bude hodně lidí a výborná atmosféra. Pardubice bych řadil k takovým těžším venkovním zápasům, které připomínají utkání v play off,“ myslí si vedoucí muž extraligové tabulky produktivity.

A na koho si dát největší pozor? „Jedním z nejnebezpečnějších hráčů je určitě Sýkora, jakmile se mu dá metr prostoru navíc, tak už ho nikdo nechytí. Všichni si ho hlídají, každý tým ví, jak dává góly, a zaměří se na něj. I proto tolik gólů nedává. V národním týmu se ukázali i jejich mladíci, i když Kousal už z Pardubic odešel do Ruska. Ale mají plno dalších jako Noska a Radila, kteří jsou hodně nebezpeční. A v minulém utkání byl zrovna nejvíc nebezpečný svou rychlostí a mrštností Slovák Tybor. Mají hodně dobrých hráčů, při přípravě na zápas si je určitě rozebereme,“ ujišťuje Ton.

Vzájemné zápasy v této sezoně:

Prvním vzájemným duelem zakončili sparťané první čtvrtinu základní části. Během dvou třetin si vypracovali tříbrankové vedení zásluhou tref Pecha, Buchteleho a Ivana Rachůnka. Ve třetí části už se skóre nezměnilo, Sparta vyhrála 3:0. Ve druhém střetnutí vedli Holešovičtí po trefách Hrbase, Rolinka, Pecha a Tona již 4:0, Pardubice ale zvládly duel zdramatizovat, když dvěma góly snížily a v 56. minutě se dokonce přiblížily na rozdíl jediné branky. V power play potvrdil vítězství 5:3 druhou brankou v zápase Ton.

13. kolo: HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Pech (Buchtele), 26. Buchtele (Piskáček, Pech), 26. Rachůnek I. (Přibyl, Klimek). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Frodl, Štofa. Vyloučení: 10:12. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 8685. Střely na branku: 38:27. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Pech - Salfický.

26. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 3:5 (0:2, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Tybor (Ďaloga, Gregorc), 30. Zohorna (Cetkovský), 56. Radil (Nosek) - 5. Hrbas (Hlinka), 19. Rolinek (Hlinka, Švrček), 22. Pech (Buchtele), 27. Ton (Hlinka, T. Rachůnek), 59. Ton. Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:6, navíc Zohorna a Kousal (oba PCE) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10023. Střely na branku: 29:38. Průběh utkání: 0:4, 3:4, 3:5. Nejlepší hráči utkání: Tybor - Hlinka.

Statistické okénko:

  • oběma soupeřům se daří úniky v oslabení, sparťané i Pardubičtí v početní nevýhodě vstřelili už šest gólů
  • Pardubice jsou s celkovými 680 trestnými minutami druhým nejtrestanějším týmem ligy za Libercem (685 TM), Sparta patří k nejslušnějším (480 TM)
  • přesilovky se svěřencům kouče Venery vůbec nedaří, horší procentuální využití než oni (14,21 %) má pouze Kladno (13,77 %)

Zajímavosti zápasu s Pardubicemi:

Osudové třetí duely. V minulé i předminulé sezoně měly třetí vzájemné zápasy v základní části pořádně divoký průběh. V ročníku 2011/2012 Pardubice vyhrály nad Spartou právě jen třetí souboj, ale zato jí uštědřily pořádný výprask, Pražané si totiž odvezli výsledek 2:8. V minulé sezoně odjížděli pro změnu s pořádnou nadílkou Pardubičtí z Prahy po výhře Holešovických 9:2.

Škádlení na sociální síti. Vzájemnou natěšenost na třetí vzájemné střetnutí v této sezoně ilustrují i příspěvky obou klubů na sociální síti Twitter. Vítězný příspěvek si ale v pátek večer po skončení zápasu přidá jen jeden z týmů.

Sestavy z posledního ligového utkání:

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Kubát, Philipp, Polášek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Píša, Korim, Gregorc, Vašíček - Sýkora, Nosek, Zohorna - Kolář, Radil, Somík - Endál, Nahodil, Tybor - Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenér: Zdeněk Venera.

Průběžná tabulka základní části sezony:

1.   SPARTA	     38	  27   1   3    7    156:73	86
2.   Hradec Králové  38	  16   9   3   10     94:82	69
3.   Plzeň	     38	  20   3   3   12     99:88	69
4.   Kometa	     38	  19   3   2   14     96:83	65
5.   Vítkovice	     38	  17   4   3   14    118:105	62
6.   Třinec	     38	  18   3   2   15     96:97	62
7.   Zlín	     38	  14   6   5   13     94:91	59
8.   Slavia	     39	  13   6   6   14     97:97	57
9.   Pardubice	     38	  14   3   7   14    107:105	55
10.  Liberec	     39	  13   6   3   17    112:123	54
11.  Litvínov	     38	  12   6   5   15     77:85	53
12.  Karlovy Vary    38	  14   1   5   18     86:104	49
13.  Kladno	     38	   9   5   2   22     80:106	39
14.  Chomutov	     38	   5   0   7   26     68:141	22

Foto: www.hcpce.cz

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Kometa Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

1. den Jana Marka živě: Sparta startuje!

Věříme, že se vrátíme! Do Brna s hlavou nahoře

Memoriál Jana Marka je zpátky!

Sobotka: Věřím, že máme sílu sérii vrátit