20. 3. 2011 Oliver Sálus

Žálčík: Brankář nás podržel

P r a h a - Sparťanští junioři sobotní výhrou nad Litvínovem postoupili do semifinále play-off. Byl u toho i Lukáš Žálčík, který po včerejším vítězství nešetřil úsměvy. Po druhé třetině prohlásil v kabině, ať se jeho spoluhráči uklidní a hrají, jakoby o nic nešlo. Pak přišel vyrovnávací gól, a nakonec výhra v prodloužení. Na semifinále se už moc těší.

Tomáš Rubeš doráží puk do litvínovské branky, zvedá ruce nad hlavu a rázem vypuká na sparťanské střídačce radost, jako kdyby se vyhrála olympiáda. Tak to vypadalo v sobotu v Tesla Areně. Junioři pražské Sparty porazili Litvínov i ve druhém zápase a postoupili do semifinále play-off. „Dneska jsme chtěli celou sérii ukončit. Litvínov hrál velmi dobře, od začátku bylo vidět, že se chce poprat o další zápas,“ hodnotí utkání útočník Lukáš Žálčík se zkušenostmi z holešovického A-mužstva. „Dvě třetiny se nám vůbec nedařilo, ale naštěstí jsme to nakonec zvládli,“ dodává.

Sparťané vyhráli 2:1 v prodloužení, přitom celý zápas to vypadalo, že Litvínov svou cestu za vynucením třetího, rozhodujícího zápasu zvládne. Ve druhém dějství dostal na modré čáře trochu prostoru litvínovský útočník, udělal dva rychlé kroky a propálil Sedláčka v brance Sparty. Na domácí juniory padla křeč, jejich hra byla přihrávku od přihrávky méně přesnější. „Ve druhé přestávce jsme si řekli, že se musíme uklidnit, protože jinak nemůžeme vyhrát,“ svěřil se mladý forvard. Co bylo jinak oproti čtvrtečnímu utkání? „Jednoznačně gólové šance. Dneska jsme neproměnili prakticky nic, v tom bylo utkání úplně jiné,“ ví Lukáš Žálčík. Domácí hráli celkem osm přesilových her, pouze v jedné z nich si však vytvořili něco, čemu se vzdáleně dá říkat tlak. „V útočném pásmu jsme se dobře pohybovali, mátli jsme soupeře a vynutili jsme si jejich fauly. Ale samotné přesilovky…“ odmlčí se. „Nebylo to prostě ono,“ dodává sklesle.

Lukáš Žálčík

„Naše hra byla trošku rozpačitá. Je to tím, že jsme za každou cenu už dnes chtěli vyhrát a celou sérii zbytečně neprodlužovat. Máme hodně mladý a nezkušený tým, proto jsme možná hráli trošku skepticky,“ myslí si útočník. Utkání navštívilo poměrně dost diváků, kteří mohutně povzbuzovali. Pět minut před koncem základní hrací doby začínali být poměrně nervózní, Sparta totiž stále prohrávala o gól. Nakonec se přece zadařilo! Brankář Sedláček už byl napůl cesty z branky na střídačku, když si z rohu vybruslil Daniel Přibyl a střelou z mezikruží trefil přesně horní růžek.

Tak či tak, dnešnímu zápasu kralovali brankáři. Sedláček na straně Sparty a Nechvátal coby jeho protějšek. Na překonání litvínovského brankáře domácí hokejisté celých pětapadesát minut nemohli najít způsob. Počátkem třetí třetiny se několikrát vytáhnul domácí gólman, který stále držel naději na vítězství. „Těžko říct, kolik měl náš brankář za ty dva zápasy zákroků, ale bylo jich opravdu hodně. Dneska i předevčírem chytal výborně a hlavně v dnešním utkání nás obrovsky podržel,“ vychvaloval svého spoluhráče Lukáš Žálčík.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jaroslav Šíma – krev a srdce Sparty

Zemřel Jaroslav Šíma, člen Klubu legend

Tomáš Dvořák prodloužil kontrakt ve Spartě

Aukce dresů Sparta vzdává #HOLD2020