
Pohled do historie RI OKNA Zlín
Hokejový klub vznikl ve Zlíně v roce 1929 pod názvem SK Baťa Zlín. Jenže dlouhá léta nepřálo Moravanům počasí a Zlínští hráli povětšinu svých začátků pouze hanáckou župu. Přestože byl na Zlínsku o hokej zájem, blýskání na lepší časy dlouho nepřicházelo. Přelom gottwaldovského hokeje nastal až v sezóně 1957/58, kde po letech vyrostl v městě stadión také s umělou plochou. Hokejovému mužstvu nové podmínky dodaly elán, když následující rok jako nováček druhé ligy postoupil nečekaně do nejvyšší domácí soutěže. Zlín ovšem hned první rok mezi elitou zaplatil krutou nováčkovskou daň a po roce opět zabředl do nižší soutěže.Mezi elitou a druhou ligou paběrkoval Zlín dlouho. Prvně se na delší čas Moravané udrželi v nejvyšší domácí lize až v sezóně 1963/64. Po šesti letech se klub opět podíval mezi druholigisty, přestože předchozí léta napovídala mírný vzestup mezi elitu. Následovala léta jednoročního hostovaní v nejvyšší soutěži a opětný pád o soutěž dolů. Sezóna 1980/81 znamenala významný milník v historii zlínského hokeje, první mužstvo tehdejšího TJ Gottwaldov se totiž natrvalo usadilo v 1. lize, kde působí dodnes. Výsledky ale dlouho nepřicházely. První medailové umístění čítá rok 1985 a bronzové medaile.
V samotné české soutěži dlouho zlínský klub narážel na sparťanský komplex. Ať už mužstvo skončilo po základní části na kterékoliv pozici, když tým narazil na Pražany, nedokázal vyřazovací část zvládnout a přes Spartu postoupit dále. Bylo tomu tak tři roky po sobě, přičemž v sezóně 1993/94 byl Zlín favoritem, přesto úlohu nezvládl a ve třech zápasech Holešovickým podlehl.
Na konci století prolomili Zlínští neúspěchy ve čtvrtfinále a prvně se prokousali až do finále. V prvním kole porazili Pardubice, v semifinále Kladno. Ve valašském derby již neměli síly na sousední Vsetín, na krk si pověsili stříbrné medaile.
Největší úspěchy a pravidelně dobrá umístění si Zlín připisuje až v posledních letech poté, co muselo mužstvo obdržet facku v podobě třináctého místa z roku 2002/03. Po sezóně do mužstva přispěchal odčinit předešlý neúspěch slovenský trenér Ernest Bokroš. Ten Medvědy dotáhl poprvé ve své historii k mistrovskému titulu, následující rok zakončil svou druhou sezónu v klubu stříbrným místem. Následně padli Bokrošovi svěřenci již ve čtvrtfinále, jejich pokořitelem se stali v šesti zápasech pozdější mistři z Holešovic.
V sezoně 06/07 „Bokrošovci“ opět předváděli kvalitní hokej. Sezonou propluli jen s malými výkonnostními výkyvy a po základní části jim patřilo solidní 5. místo. Defenzivně laděný styl, semknutost a bojovnost znamenaly po základní části 86 bodů, tj. o jeden méně, než Sparta. Kádr bodově táhl s velkým náskokem na ostatní spoluhráče Petr Leška, 10. v bodování extraligy. Páté play off se Spartou znamenalo pro Ševce konečnou hned ve čtvrtfinále a celkovou 6. příčku.
Berani byli ze sezony 06/07 jistě zklamaní, to ale netušili, co je čeká rok nato. Z pohledu Zlína ostudný ročník 07/08 znamenal především plácání v suterénu tabulky okolo 12. a 13. místa. Kvůli katastrofálním výsledkům se z klubu musel po čtyřech úspěšných letech poroučet Ernest Bokroš, mančaftu však výměna na trenérském postu stejně nepomohla a měl tu „čest“, zahrát si premiérovým systémem play out s již téměř jistým kandidátem na sestup, severočeským Ústím nad Labem.
V aktuální sezoně tým převzal po krátkém působení Rostislava Vlacha na pozici hlavního kouče zlínský patriot Zdeněk Venera. Ten ukončil svou misi v Karlových Varech největším úspěchem v dosavadní historii klubu, Energie podlehla ve finále mistrovské Slavii až v sedmém zápase. Tým okolo Petra Lešky a Jaroslava Balaštíka se mu podařilo semknout a naučit opět vyhrávat. Družina pod jeho vedením se spoléhala především na nedobytnou tvrz jménem Stadion Luďka Čajky, kde Ševci uhráli ve 26 utkáních 60 bodů. 5. místo valašského klubu po základní části se stalo jedním z překvapení letošního ročníku, novináři pasovali před sezonou tým za jednoho z outsiderů.
Sparta vs Zlín v play off

V předposledním federálním ročníku Sparta nastoupila do play off ze solidního pátého místa. Na svěřence Josefa Horešovského čekalo ve Zlíně místní ZPS, jak se tehdy klub jmenoval. V sérii, kterou Sparta vyhrála poměrem 3:1, přičemž dva ze zápasů musely rozhodnout nekonečné samostatné nájezdy. Sparta má v týmu pamětníka těchto soubojů, do zápasů zasáhl tehdy nadějný junior David Výborný.
Rok Série Dílčí výsledky Stav Skóre Doma Skóre Venku Skóre OT SN 1992 PRE 1:2sn, 8:4, 4:1, 4:3sn 3-1 17:10 2-0 8:4 1-1 9:6 – 1-11992/1993
Sparta vystavila Zlínským stopku i příští rok. I přesto, že kvůli MS v krasobruslení musela domácí zápasy odehrát v Edenu před nejhorší návštěvou v dějinách klubu. Pražané urvali postup ve čtyřech utkáních, a protože nezaváhali ani později proti Trenčínu a Vítkovicím, slavil se ve Sportovní hale poslední federální titul.
Rok Série Dílčí výsledky Stav Skóre Doma Skóre Venku Skóre OT SN 1993 QF 5:0, 5:2, 2:3, 4:2 3-1 16:7 2-0 10:2 1-1 6:5 – -1993/1994
Těžko říct, co se dělo v hlavách zlínských hokejistů, když se dozvěděli, že ve čtvrtfinále play off narazí opět na pražskou Spartu. Ta se tentokrát s Valachy vůbec nemazlila a zvítězila v nejkratším počtu zápasů. Památný poslední duel, který skončil debaklem Zlína 10:0, pamatují například nynější GM Petr Bříza, nebo obránce Vykoukal. Sparta šla sice dál, o možnost obhajoby titulu jí ale obraly silné Pardubice.
Rok Série Dílčí výsledky Stav Skóre Doma Skóre Venku Skóre OT SN 1994 QF 3:2, 5:3, 10:0 3-0 18:5 1-0 10:0 2-0 8:5 – -2005/06
V ročníku, který po dlouhé době opět patřil Spartě, dosáhli hokejisté HC Hamé pod koučem Bokrošem jen na čtvrtfinále. Ševci sice začínali na domácím ledě a oba první zápasy vyhráli těsně 2:1, Pražané se však nevzdali. S obrovským nasazením zvládli 3. a 4. utkání v T-Mobile Areně, přičemž právě čtvrtý zápas byl klíčový. Sparta musela před vlastním publikem otáčet utkání z nepříznivého stavu 2:0 a to se jí povedlo. Na rozhodující třetí gól přihrával Chabadovi nejproduktivnější sparťan letošní základní části Ondřej Kratěna. A Kratěna sérii jako jediný úspěšný střelec ve Zlíně dokonce otočil vývoj série! Poslední krok k postupu do semifinále pomohl Spartě udělat další pamětník v současném kádru Sparty, který byl u všech třech gólů Holešovických - obránce Marek Černošek.
Velké bitvy se šťastným koncem pro Spartu pamatují ze současného kádru Hanzlík, Vykoukal, Černošek, Pilař, Kratěna, Ton, Netík a Langhammer. Z týmu soupeře jsou to Hamrlík, Galvas, Nosek, Leška, Rachůnek a Záhorovský.
Rok Série Dílčí výsledky Stav Skóre Doma Skóre Venku Skóre OT SN 2006 QF 1:2, 1:2, 4:3, 3:2 4-2 13:9 3-0 10:5 1-2 3:4 – - 1:0, 3:02006/07
Sparťanská cesta k obhajobě titulu vedla v ročníku 06/07 opět přes Hamé Zlín, tentokrát čtvrtfinálový souboj začínal v Praze. Domácí začali sebevědomě, i díky dvěma gólům Petra Tona zvítězili v prvním duelu jednoznačně 4:0. Druhý zápas byl nervydrásající a mnohem vyrovnanější, všech pět gólů padlo až ve třetí třetině, většina z nich naštěstí pro Spartu za záda Igora Murína. Na druhé straně republiky vyhráli sparťané jen první zápas, a to až na nájezdy. Zápas číslo 4 už jim nevyšel a tak se série vracela zpět do hlavního města. V něm už popravil všechny zlínské naděje v té době nezastavitelný Petr Ton útočící titul koruny krále střelců. Dvěma brankami přispěl k určení prvního semifinalisty, kterým se stala právě holešovická Sparta.
Vítězné tažení na českém i moravském poli pamatuje osm současných hráčů Sparty Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Ton, Netík, Kratěna, Langhammer a Hromas. Od soupeře je to dokonce 10 hokejistů - Hamrlík, Galvas, Lučka, Nosek, Mokrejš, Rachůnek, Kubiš, Leška, Záhorovský a Balán.
Rok Série Dílčí výsledky Stav Skóre Doma Skóre Venku Skóre OT SN 2007 QF 4:0, 3:2, 3:2sn, 4-1 15:11 3-0 10:4 1-1 5:7 – - 2:5, 3:2
