Bříza a Černoškovy střely poslaly Spartu dál

ČF6, čtvrtek 23. 3. 2006
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Ptáček, Jan Hanzlík, Vykoukal, Černošek, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Ton, Marek, Štrba - Sivek, J. Straka, Netík - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer.
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Zubíček, Vosátko, Nosek, Galvas - Melenovský, Leška, Gardoň - Okál, Král, Záhorovský - Kristek (38. Mokrejš), Benda, Trávníček - Barinka, M. Čech, Rachůnek.
Branky a nahrávky: 32. Černošek, 34. Štrba (Černošek), 59. Hlinka (Černošek). Rozhodčí: Turčan, Bolina - Kostka, Bláha. Vyloučení: 6:8. Bez využití. Diváci: 13.175.
Prvotřídním výkonem a vítězstvím 3:0 si Sparta zajistila i čtvrtý korálek potřebný pro upletení postupového náhrdelníku. Zprvu vyrovnané utkání postupně domácí převažovali na svou stranu, dvě slepené branky ve druhé třetině přinesly na jejich hokejky potřebný klid. Pozornou hrou kontrolovali dvougólový náskok a při power-play Hamé přidali ještě třetí trefu. Muži utkání jsou bezesporu domácí gólman Bříza, který stále prodlužuje obdivuhodnou sérii bez inkasované branky, a obránce Černošek, jenž měl prsty ve všech střeleckých úspěších Holešovických. Zaplněná T-Mobile Arena vytvořila zápasu skvělou kulisu a sparťanští fanoušci se už jistě těší na semifinálové souboje se Znojmem.

Šestý zápas nejtěsnější čtvrtfinálové série začaly oba týmy aktivně, ale zprvu byli oba brankáři prověřováni spíše z dálky. Jenže záhy se už blýskalo přímo v blízkosti Břízy a Murína. Ve 4. minutě směle projel Kašpařík až do hloubi útočné třetiny a taháčkem vyzkoušel Murínovu pozornost. Na opačné straně kluziště rozezvučel tyčku po příhře od mantinelu Král. A už se s pukem uhánělo opět na zlínskou bránu. Série ošemetných střel končí Galvasovým vyloučením. V úvodní přesilovce předvedli sparťané krásnou souhru. Netík mohl z dobré pozice střílet, ale neukvapil se a poslal kotouč ideálně postavenému Kratěnovi, který však odkrytou branku minul. Když Čecha při jeho háčkované od modré podrazil Sivek, hráli v početní výhodě také Zlínští. Jenže změnit bezgólový stav mohli naopak domácí. Na unikajícího Štrbu se pověsili dva beci Hamé, a tak nahrál najíždějícímu Netíkovi. Ten však mířil také mimo. Hra má i nadále skvělé tempo, diváci se baví, i když je skóre stále 0:0. Tentokráte měl práci Bříza. S tvrdou ranou Hamrlíka i dorážkou Blaťáka si poradil, byť musel vyvinout značné úsilí při přesouvání ke druhé tyčce. Valaši mají puk na hokejkách častěji, více střílejí i dorážejí. Ani v přesilovce se sparťané příliš nechytají, a tak příchod první přestávky celkem vítají.

V prostřední části už trochu začaly plát emoce. Štrba přejel modrou a tvrdě vypálil na Murína, následují dorážky, vzniká mela a dvě dvojice končí v klinči. Čtyři hráči putují na trestnou lavici, a jelikož byl v celé potyčce nejaktivnější Vosátko, hrají Pražané přesilovku. Domácí se snaží nutit před branku Hamé, ale obrovská šance se naskytla Zlínským. Vosátko na modré posunul kotouč do kruhu Rachůnkovi, ten jej poslal doleva, jenže ani Okál ani Král na něj nedosáhli. Ve 32. minutě se od Valachů odvrátila štěstěna. Černošek jen lehce nahodil kotouč směrem na zlínskou branku a odjel střídat. Puk se však tešně před Murínem odrazil od ledu, na což zlínský brankář již nestihl zareagovat. Sparťané notně ožívají, hrají v euforii, z čehož rezultuje Pilařův projektil do Murínovy hrudi a Kratěnův dravý průnik. Obecenstvo oceňuje pěkný hokej i sparťanské vedení mexickými vlnami. A aby byly ovace ještě větší zvyšuje Štrba dorážkou Černoškova nahození na 2:0. Zlínští přestávají bruslit a ubírají na důrazu, a tak se Murín až do konce třetiny ocitá pod neustálou těžkou palbou. Svou troškou do mlýna přispěl i Kratěna, když se podél mantinelu vřítil do útočné třetiny, stáhl si puk do středu a přes clonícího obránce nebezpečně vystřelil do protipohybu zlínského fantoma, který střelu ztlumil na betonu.

Definitivní pojistku mohli domácí přidat zkraje třetí dvacetiminutovky. Vinou Okálova zbytečného hákováním šli Zlínští do tří. Krásnou přesilovkovou kombinaci celého útoku zakončoval z mezikruží Hlinka, jenže Murína nepřekonal. Po nepřehledných situacích se hráči Hamé několikrát svíjejí na ledové ploše, jenže rozhodčí faul neviděli a vykazují je do středního pásma. Valaši by už v těchto fázích zápasu měli dostat Spartu pod tlak, ale ta jim to pečlivou a rozvážnou hrou nedovoluje. Dokonce přechod do středního pásma činí hostům problémy. Vládu domácích na ledě stvrzují jejich příznivci v hledišti. Zatímco posmutnělý kotel žlutomodrých pomalu ubírá na povzbuzování, třináct tisíc párů sparťanských rukou nadšeně skanduje. Do konce zbývá ještě tři a půl minuty, ale trenéři Moravanů si již berou oddechový čas a zkoušejí power-play. V něm se podařilo Okálovi, Bendovi a Královi nebezpečně vystřelil, ale do gólovek nedaleko opuštěné klece hostí se dostali Hlinka a Ton. Ale až napotřetí se Hlinkovi podařilo skórovat na konečných 3:0.

František Výborný (Sparta Praha): Série byla kvalitní a vyrovnaná, o čemž svědčí i to, že až do dneška skončily všechny zápasy o gól. Oba celky měly vynikající brankáře a propracované defenzivy. Na to, že otočíme vývoj série za stavu 0:2 na 4:2, jsme mysleli jen ve snu. Za stavu 0:2 jsme jeli ze Zlína s odhodláním, že vyhrajeme dva zápasy doma, ale pak jsme spíše mysleli, že bude rozhodovat sedmý duel. Když se nám ale podařilo vyhrát minulé utkání ve Zlíně, chtěli jsme rozhodnout už dnes. Na začátku na nás byla vidět nervozita, ale pomohl nám šťastný gól.

Ernest Bokroš (Zlín): Jsem smutný. Podali jsme dobrý výkon, ale bohužel může postoupit pouze jedno mužstvo a teď je to Sparta a ne my. Šli jsme na doraz a jediné, co jsme neměli, je fakt, že jsme nedávali góly. O to byla Sparta lepší než my, proto asi postoupila. Dnešní zápas byl velice korektní ze strany hráčů i vedení Sparty a jsem rád, že v závěru nedošlo k ničemu, co mohlo pramenit z naší situace. Myslím ke zbytečným faulům či šarvátkám, což se občas stává.