CEB - SPA 2:3sn - Sparťané si vezou z jihu dva body

12., neděle 4. 10. 2009
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Turek - Poživil, Vydarený, Gřegořek, Ptáček, Snopek, Melichar, Macháček - Kůrka, Mertl, Veselý - Gulaš, Vak, Rod - Sailer, Šimánek, Kotrla - M. Hudec, Tähtinen, Melichárek - Květoň
Sparta: Chábera - Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Macholda - Výborný, Hromas, Ručinský - Kratěna, Broš, Ton - Látal, Hlinka, Netík - Podlešák, Koreis, Langhammer
Branky a nahrávky: 32. Kůrka (Melichárek), 46. Kůrka (Kotrla) - 40. Ručínský (Hlinka, Vykoukal), 53. Ton (Černošek), rozhodující nájezd Netík. Rozhodčí: Homola, Hradil - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 5131.
Sparta sehrála s jihočeským Mountfieldem vyrovnaný zápas, který přinesl čtyři branky v základní hrací době. Pražané dvakrát dotahovali vedení domácích hráčů. To se jim podařilo a zápas dospěl až k samostatným nájezdům, v nich se zrodil jen jeden střelec. Tím byl Tomáš Netík, který přisoudil bonusový bod hostům.

Hokejisté z Holešovic řadí Budvar Arénu k těm spíše příjemným místům, neboť si z jihu Čech pravidelně vozí jakous takous brankovou úrodu. Před úvodním buly spolu s domácími protivníky a solidně zaplněnou halou vzdali hold Jiřímu Lálovi, jehož dres byl slavnostně vyvěšen pod strop. Pak se mohli vrhnout na tradičního soupeře, jenž Sparťanům v první třetině pomohl častým vylučováním.

Během první sedmiminutovky se na trestné lavici objevili hned tři hráči MOUNTFIELDU. V šesté minutě se tam ocitli hned dva najednou a Sparťané měli možnost hrát 86 vteřin pět proti třem. Svou výhodu ale nevyužili. Na začátku třinácté minuty měl velkou šanci Petr Ton, ale po individuální akci trefil jen tyč.

I druhá třetina začala lépe pro pražský celek. Davida Výborného ale v nájezdu také zklamalo zakončení a stejně jako Petr Ton před přestávkou, i Výborný trefil tyčku. Potřetí zacinkalo tentokrát na druhé straně zásluhou Vydareného ve 29. minutě, hned po něm nechal Cháberu vyniknout testovaný Fin Tähtinen.

Čekání na branku se netradičně při souboji ofenzivních týmů přesunulo do druhé poloviny zápasu. Nakonec se jako první dočkali domácí Budějovice. Ve 32. minutě nechala na levém kruhu hostující obrana trestuhodně volného Tomáše Kůrku, který se důraznou a přesnou trefou pod horní tyčku nemýlil - 1:0. Jednalo se o vyústění narůstající převahy MOUNTFIELDU. Jihočeši si vypracovali zásluhou dobrého pohybu přesilovku a další tlak, své přílžitosti ovšem nevyužili. A tak z ničeho nic uhodilo na druhé straně. Jaroslav Hlinka při rychlém kontru přesně nacentroval před branku, kde tísněný Martin Ručinský dokázal přesně ztečovat za Romana Turka - 1:1.

Hostům přišla vyrovnávací branka do šatny vhod a to ještě netušili, jak dobrou šanci na obrat budou mít na začátku poslední dvacetiminutovky. Ve 44. minutě dostali šanci hrát 93 vteřin pět na tři, ale ani tentokrát svou dvojnásobnou výhodu nedokázali přetavit ve vedoucí gól. Byli to naopak domácí, kdo dokázal svou klasickou přesilovku využít. Ve 46. minutě nachytal Tomáš Kůrka nepříliš prudkou ranou Jana Cháberu v nedbalkách a strhl vedení opět na stranu svého týmu - 2:1.

Pojistit vedení MOUNTFIELDU mohl Lukáš Květoň, avšak faulovaný nedokázal Cháberu zblízka prostřelit. A mohl toho litovat. V 53. minutě Roman Turek u své pravé tyčky neudržel puk, jenž mu vypadl z výstroje. Své zkušenosti předvedl Petr Ton, když se neukvapil, s toušem branku objel a dokázal ho na poslední chvíli zamést za odkrytou levou tyčku, kam se už Turek nestihl přesunout - 2:2. Po této studené sprše pro domácí měli víc ze hry Sparťané, ale nakonec to mohli být Jihočeši, kdo se mohl radovat z vítězného gólu. V 57. minutě po špatné práci hostující obrany za Cháberovou klecí se k dorážce před prázdnou brankou dostal Tomáš Vak, ovšem kotouč netrefil ideálně a jen o kousek minul pravou tyčku odkryté branky.

Třetí siréna ohlásila spravedlivou dělbu bodů. O ten rozhodující třetí se nejprve oba týmy střetly v prodloužení. To už nepřineslo změnu ve skóre, přestože Jihočeši ještě měli na jeho konci výhodu přesilovky. I přes velkou snahu se prosadit nedokázali. Na řadu tak přišly nájezdy. V nich se střelcům příliš nevedlo. Buď byla na vině špatná muška anebo smůla - jako v případě Milana Gulaše, kterému při blafáku v rozhodujícím momentu sjel puk, anebo Davida Výborného, jenž si dobře položil na nájezdy naskočivšího Kováře, avšak trefil jen tyčku odkryté branky. Nemuselo ho to však mrzet, protože jediným, kdo se v penaltách prosadil, byl hned v první sérii povedenou střelou mezi Kovářovy betony Tomáš Netík - 2:3. Pražané tak potvrdili, že nemají ve zvyku se během sezóny z jihu Čech ani jednou vrátit domů bez bodů.

Jan Tlačil (České Budějovice): "Nezačali jsme dobře, byli jsme často vylučovaní. V dalším průběhu zápasu jsme zlepšili pohyb, ale pokaždé jsme nechali soupeře vyrovnat. Nájezdy nám ale zkrátka nejdou."

František Výborný (Sparta Praha): "Věděli jsme, že České Budějovice hrají doma dobře, což dokazovaly zejména v první třetině. Taky jsme začali hrát lépe a náš výkon šel nahoru. Za dva body jsme moc rádi."