DAV - SPA 2:10 - Vítězná Sparta zničila Davos

Mountfield Cup (hraje se v Hradci Králové), neděle 12. 8. 2018
HC Davos - Sparta DAV - SPA
HC Davos: Van Pottelberghe (21. Senn) – Du Bois (A), Buchli, Nygren, Barandun, Paschoud, Ambühl (C), Payr, Jung – M. Wieser, Corvi, D. Wieser (A) – Hischier, Bader, Pestoni – Meyer, Weder, Aeschlimann – Spinell, Baumgartner, Bleiker.
Sparta: Neužil – Delisle, Gregorc, Blain, Kalina (C), Košťálek, Piskáček, Jeřábek, Dvořák – Forman, Pech, Kumstát – Pšenička, Černoch, Rousek – T. Jandus, Hanták, M. Jandus – Žálčík, Luňák, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 18. Bader (Meyer, Bleiker), 23. Meyer (D. Wieser, M. Wieser) – 6. Kumstát (Gregorc, Pech), 7. Luňák (Blain, Dvořáček), 14. Dvořák (Jeřábek, Forman), 16. T. Jandus (M. Jandus, Blain), 19. Forman (Pech), 25. Pšenička (Blain, Rousek), 26. Košťálek (Pech), 47. Černoch (Rousek, Blain), 54. Forman (Pech, Kumstát), 59. Pech (Forman). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Kis, Lučan. Vyloučení: 8:6, navíc Ambühl (DAV) 5 minut a do konce utkání, D. Wieser (DAV) 10 minut. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5, 2:10.
V přímém souboji o první místo na třetím ročníku turnaje Mountfield Cup sparťané doslova rozdrtili švýcarský Davos, kterému nasázeli hned deset branek! A to v sestavě, ve které nastoupili i hráči z první ligy a chyběla celá řada opor. O osudu utkání s tradičním švýcarským celkem prakticky rozhodla první třetina, po které sparťané vedli 5:1 a vysoké vedení si hlídali a navyšovali po zbytek zápasu.

Třetí a poslední sparťanský duel na turnaji Mountfield Cup 2018 proti Davosu byl zároveň přímým soubojem o první místo na turnaji. Sparťané do duelu nastoupili s mnoha hráči širšího kádru. Do branky se postavil Jakub Neužil, v poli nastoupili Radek Jeřábek, Lukáš Luňák, Filip Hanták, Lukáš Žálčík, David Dvořáček či dvojčata Tomáš a Martin Jandusové.

Obraz hry ale vůbec neodpovídal tomu, že za Spartu nastoupili prvoligoví hráči. První větší závar měli sice Švýcaři, ale pak už na ledě kralovali sparťané. Nejprve využili hned první přesilovku, když se prosadil jediný zkušený útok Pražanů ve složení Kumstát – Pech – Forman. Petr Kumstát dorazil za van Pottelbergheho odraženou střelu Gregorce. Za pouhých 25 vteřin se sparťané radovali znovu, když Lukáš Luňák šikovně tečoval Blainovu střelu z vrcholu kruhu.

Takový vývoj dosud na turnaji neporažení hráči Davosu asi nečekali, a tak vyprovokovali dvě menší potyčky u své branky. Marc Wieser ale předvedl i hezkou hokejovou akci, když se prokličkoval až před branku, kde mu ale v klíčové chvíli ujel kotouč. Ve 14. minutě už sparťané vedli 3:0, regulérnost teče Tomáše Dvořáka ale ještě musel potvrdit videorozhodčí. Za další dvě minuty se prosadilo bratrské duo Jandusových. Obránce Martin Jandus, který nastoupil netradičně v útoku, vyslal dopředu své dvojče Tomáše Janduse. Ten si najel po pravé straně a trefil se přesně k protilehlé tyči.

Davos se poprvé prosadil ve své první přesilové hře. Po dobré práci Meyera dorážel do odkryté části branky Thierry Bader. Radost ze snížení ale Švýcarům vydržela jen necelou minutu, než se sparťané prosadili popáté. Miroslav Forman se ocitl sám před brankou soupeře, měl čas si srovnat puk na holi a nekompromisně ho poslal pod břevno. Závěr neuvěřitelné první třetiny ještě okořenila potyčka Černocha s Corvim.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky hráli hráči Davosu, kteří už měli za zády střídajícího brankáře Senna, přesilovou hru a dokázali v ní snížit. Dario Meyer dostal křižnou nahrávku k tyčce a doklepával do odkryté části branky. I tentokrát přišla blesková sparťanská odpověď. Pražané sehráli skvělou přesilovku a vteřinu po návratu vyloučeného Meyera na led skórovali. Blain pálil a kotouč se odrážel před brankovištěm, až ho našel a dorazil za Senna Tomáš Pšenička.

Záhy přišel další švýcarský faul, když Dino Wieser vyfasoval dvě minuty a osobní desetiminutový trest navrch, a tentokrát rychle využitá početní výhoda se sparťanským gólem číslo sedm. Obránce Jan Košťálek se napřáhl těsně za modrou čárou a kotouč se zastavil až v síti. Aby toho pro Davos nebylo málo, přišli na zbytek zápasu o kapitána a legendu Ambühla. Ten ve středním pásmu sestřelil Pšeničku a za zásah do oblasti hlavy a krku vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání.

V průběhu pětiminutové přesilovky putoval na trestnou za sevření puku ještě Corvi, a sparťané tak měli plné dvě minuty početní výhody pět na tři. Nejblíže gólu v ní byl sám faulovaný Pšenička, ale puk mu u tyčky přeskočil čepel. V pokračujícím tlaku ještě z dorážky Blainovy střely ještě mladý sparťan napálil tyčku.

Úvod do závěrečné části pořádně zabolel Černocha, který dostal pukem a na ledě po něm zůstala krvavá stopa. Po klidnější pasáži se v obrovské šanci ocitli Rousek a Pšeničkou, gólman Senn ale situaci pro svůj tým zachránil tygřím skokem zpět na brankovou čáru. O chvíli později už ale lovil kotouč zpoza svých zad. Náplast na krvavé zranění sám sobě věnoval Jiří Černoch, který si před brankovištěm počkal na přesnou přihrávku od Rouska.

A to stále ještě nebylo vše, na skandování sparťanských fandů, kteří vyžadovali „desítku“, totiž odpověděl svým druhým gólem v zápase Miroslav Forman. Díky dělovce z pravého kruhu si nadělil další dárek ke svým osmadvacátým narozeninám. V závěru zápasu si ještě Davos zahrál přesilovku, ale zmírnění nelichotivé porážky už se švýcarští hráči nedočkali a naopak minutu a půl před koncem podesáté inkasovali z hole Lukáše Pecha, který uzavřel neuvěřitelné skóre zápasu.