FRO - SPA 4:3p - Sparta je vicemistrem CHL

F, úterý 7. 2. 2017
Frölunda - Sparta FRO - SPA
Frölunda: Gustafsson – Norstebo, Tömmernes, Donovan, Nyberg, Sigalet, Larsson, Dahlin – Stalberg, Lasu, Rosseli-Olsen – Sundström, Figren, Grundström – Wellman, Carlsson, Bergenheim – Lundqvist (C), Hjalmarsson, Ehn – Olofsson. Trenér: Roger Rönnberg.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Gernát, Švrček, Kalina, Nedomlel, Eminger, Barinka – Řepík, Vrána, Hlinka (C) – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher – O. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 8. Wellman (Sundström, Tömmernes), 13. Lundqvist (Tömmernes, Olofsson), 28. Wellman (Olofsson, Donovan), 62. Lasu (Rosseli-Olsen, Donovan) – 3. Cingel (Kalina, Kudrna), 11. Vrána (Hlinka), 47. Klimek (Švrček, Pech). Rozhodčí: Kaukokari, Fonselius (oba FIN) – Kaderli, Kovacs (oba SUI). Vyloučení: 2:3, navíc Forman (SPA) 5 minut plus do konce utkání, Řepík (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 044. Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3.
Finálový zápas Ligy mistrů nabídl nervydrásající podívanou plnou zvratů a dramatických momentů. Sparta v první třetině dvakrát vedla, jenže domácí Frölunda pokaždé rychle zareagovala. Ve druhé třetině měli navrch domácí a vybojovali si vedení, jenže do třetí třetiny sparťané vkročili s odhodláním, svého soupeře jasně přehrávali a vynutili si prodloužení. V tom nakonec byli šťastnější Švédové. Sparta se tak stala po bojovném výkonu ve finálovém zápase vicemistrem Champions Hockey League.

Finálové utkání začalo ve vysokém tempu, obě mužstva zapnula plný výkon. Postupně se ale začala více prosazovat Sparta, až si vytvořila tlak před Gustafssonem, což jí vyneslo vedení v zápase. Z mezikruží vypálil Cingel, Gustafsson vyrazil puk dopředu, před modrou čarou zachytil kotouč Kalina, poslal ho znovu před bránu, kde se v kleku opřel do střely Lukáš Cingel a propálil brankáře Frölundy. Jenže inkasování Švédy povzbudilo. Začali být nebezpečnější, Sparta se svou srdnatostí a obětavostí dlouho bránila, jenže při svém vyloučení padla. V klasickém přesilovkovém rozestavení si Švédové rychle několikrát přihráli, Sundström poslal z vrchu levého kruhu puk na bránu, kde čekal připravený Casey Wellman a namířil kotouč do Pöpperleho svatyně.

Zanedlouho se znovu rozdávaly tresty. Forman obdržel pět minut a trest do konce utkání, když trefil hokejkou soupeře do krku, Sparta se tak musela připravit na horké chvíle. Jenže odhodlanost jí vynesla vedení. Do brejku ujeli Hlinka s Vránou, Vrána na přejezdu modré čáry přihrál Hlinkovi, ten mu zleva oplatil nahrávku přes bránícího hráče a Petr Vrána trefou mezi betony poslal opět svůj tým do vedení. Nicméně Frölunda nakonec dlouhou přesilovku využila. Dělovku od modré vystřelil Tömmernes a před bránou clonící Joel Lundqvist vložil hůl do střely a nasměroval puk do sparťanské klece. Sparta následně musela čelit dvojnásobné přesilovce hostí, horký moment ustála na výbornou. Koncem dějství ještě Figren nahodil puk na bránu, kde číhal Grundström, ale Pöpperle zasáhl. Tyčku na druhé straně pak trefil Klimek. Před sirénou šli Švédové do čtyř a Sparta započala druhou dvacetiminutovku ve hře pět na čtyři.

Ve vysokém tempu se pokračovalo i v prostředním dějství. Sparta na úvod nevyužila přesilovou hru, a tak se pokračovalo za vyrovnaného stavu. Hra se přelévala ze strany na stranu, nicméně postupně se hlavního slova začínali ujímat domácí hokejisté. Pöpperle musel vytáhnout jeden ze svých zákroků proti Bergenheimovi, který se natlačil až před jeho bránu, hráč Sparty byl v souboji úspěšnější. Frölunda nakonec svou zvyšující se převahu zužitkovala. Při signalizované výhodě v útočném pásmu Casey Wellman zachytil přihrávku u modré, prokličkoval se dopředu a překonal Pöpperleho střelou k levé tyči nad beton. Ve své rychlosti ještě smetl hostujícího gólmana do brány, kam ještě dopadl bránící Švrček, následně se strhla menší strkanice, ale vylučovat se nemuselo.

Po inkasování se Pražané nemohli vrátit zpět do hry, mužstvo z Göteborgu udávalo tempo a dělalo peklo gólmanu Tomáši Pöpperlemu. Ten několikrát musel být ostražitý a vytáhnout prvotřídní zákrok, aby udržel jednogólový rozdíl. Sparťanskému brankáři se podařilo odolat Lasuovi, Rosseli-Olsenovi i Figrenovi. Ve druhé třetině začaly také vzrůstat emoce, za bránou hostů se strhla menší strkanice, která se nakonec obešla bez vyloučení. Nicméně do konce dějství trestnou lavici navštívil Vrána, ale Sparta tentokrát odolala Švédům. V samotném závěru zahrozil Kudrna, jenž si nabruslil do útočného pásma, zleva vypálil, Gustafsson se stěží natahoval po střele, avšak podařilo se mu zakročit.

Třetí třetina začala zostra, hned v první minutě měl vyrovnání na hokejce Mikuš, který však nestihl včas dobře zpracovat kotouč a jeho střela ztroskotala na přesunujícím se Gustafssonovi. Po úniku Kudrny se k nebezpečné střele dostal opět Mikuš, ale ani napodruhé mu to nevyšlo. Taktovka Sparty pokračovala i nadále a Gustafsson se musel v bráně pořádně ohánět. Pražanům vynesla ještě větší převahu přesilová hra, kterou i přes kvalitní výkon neproměnili. Nicméně mrzet je to nemuselo dlouho. Pech od zadního mantinelu poslal přihrávku na Švrčka na vrchu, který nahodil kotouč na bránu a Lukáš Klimek přesnou tečí nasměroval puk k pravé tyči.

Pražany vyrovnání patřičně nakoplo a byli ještě aktivnější. Domácí měli veliké problémy s bráněním a Sparta udávala ráz hry. Oproti druhému dějství měl Gustafsson mnohem více práce, Pöpperle si na kotouč sáhl jen občasně. V několika momentech byli hosté blízko vedoucí brance, jenže domácí brankář nechtěl dopustit inkasování. Značně aktivní byla zejména sehraná dvojice Pech – Kumstát. Sparťanský TOP SCORER několikrát zkoušel nasměrovat puk v předbrankovém prostoru do sítě, ale ani jednou se mu to nepodařilo. V dobré palebné pozici se ocitl také Kudrna, jenže Gustafsson vytáhl proti střele semafor. V závěrečných vteřinách ještě Gernát ohrozil dělovkou švédskou svatyni, ale neuspěl, a tak se šlo do dvacetiminutového nastavení.

Do prodloužení, které se hrálo tři na tři, vkročili s pukem na hokejkách sparťané, jenže záhy se slova ujali domácí hráči. Uzavřeli trojici Hlinka, Vrána, Mikuš v jejich pásmu a sparťané se museli bránit. Jelikož Pražané to měli hodně daleko na svou střídačku, nestihli vystřídat, a tak od úvodního buly byli nuceni setrvat na ledě celých 87 vteřin. Přesně tak dlouho trvalo, než Frölunda vsítila vítězný gól. Rosseli-Olsen se uvolnil, najel si dopředu, poslal přihrávku před bránu, kam si sjel Niklas Lasu a nasměroval puk mezi betony Pöpperleho. Sparta se tak stala vicemistrem CHL ročníku 2016/17.