KLA - SPA 1:4 - Sparta zlomila kladenské prokletí

7., úterý 23. 9. 2008
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Orct - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Růžička, Hořava, Trončinský, Šmach - Diviš, Patera, Martin Procházka - Čurilla, Frolík, Tomajko - Tenkrát, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Stieler, Kuchler - Eberle.
Sparta: Pöpperle - Černošek, Gulaši, L. Procházka, Hanzlík, Ptáček, Cunik, Vojta - Látal, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas - Mrňa.
Branky a nahrávky: 22. M. Procházka (Bělohlav, Patera) - 12. Výborný (Látal, Ručínský), 17. Broš (Kratěna, Černošek), 37. Ručinský (Ton, Výborný), 57. Výborný (Látal, L. Procházka). Rozhodčí: Homola - Kostka, Pouzar. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. Diváci: 4639.
Hokejisté Sparty potvrdili vzestup formy a po výborném výkonu vyhráli na ledě HC GEUS OKNA Kladno 1:4, čímž přerušili více než dva roky trvající sérii bez výhry na ledě tohoto neoblíbeného soupeře. Ústřední postavou zápasu byl kapitán Pražanů David Výborný, jenž si připsal dva góly a jednu asistenci.

Sparta nastoupila na ledě svého tradičního soupeře ve stejné sestavě jako k nedělnímu zápasu. V sestavě Kladna došlo ke změně na brankářském postu, když si první letošní start připsal veterán Zdeněk Orct. Kladno začalo celkem slušně a hned v prvním minutách si vytvořilo pár příležitostí. První ostrou střelu na Pöpperleho vyslal domácí Tenkrát, ale hostující brankář byl pozorný. První přesilovou hru si zahráli domácí po pěkné akci mladíka Rudovského, který byl na poslední chvíli zahákován Vojtou. Kladno si v početní výhodě vytvořilo pár šancí, ale všechny skončily u sparťanského brankáře. V osmé minutě ukázal výborné vidění kladenský Čurilla, když vysunul do vyložené šance Tomajka. Ten před brankou zvolil zakončení blafákem, jenže v pohodě chytající Pöpperle jeho šanci zmařil. Poté se útočné taktovky chopila Sparta a vykoledovala si faul Bělohlava. Sparta zamkla domácí v jejich pásmu, ale ke vstřelení gólu to nevedlo. Vše si hosté vynahradili v momentě návratu Bělohlava na led, když využili přesilovkový zámek k první brance. Z rohu útočného pásma našel před bránou volného Davida Výborného Martin Látal.

Vstřelená branka hosty nabudila a ti se s chutí pouštěli do dalších útoků. Po jednom z ubráněných útoků hostí přišly velké chvilky kladenského Trončinského, nejdříve v útočné třetině promarnil velkou šanci, pak výborným skluzem zmařil brejk dvou hráčů Sparty. Vzápětí fauloval a poslal domácí do druhého oslabení v zápase. Nejdříve ostře pálil obránce Ptáček, Orct jeho pokus vytěsnil ramenem nad branku. V čase 16:20 Sparta přesilovku využila, když odražený puk za Orctova záda dorazil volný Michal Broš. Vzápětí se dvakrát pokusil snížit útočník Kladna Tenkrát, poprvé jeho šanci zmařil Pöpperle a podruhé hokejka bránícího sparťana. První útok Sparty si vytvořil tlak a Orct musel řešit několik ošemetných situací před svou brankou. Do konce první třetiny se už skóre nezměnilo, takže Sparta udržela vedení 2:0.

Na začátku druhé části si domácí za svou aktivitu vysloužili přesilovou hru. Kladnu se povedlo rozestavit ve svém útočném pásmu a Martin Procházka rozjásal domácí fanoušky přesnou střelou za Pöpperleho záda. Domácí úspěšná početní výhoda nabudila, Kuchler s Rudovským zaměstnali na dlouhé desítky sekund hostující obranu, ale k žádné vyložené příležitosti to nevedlo. Sparta se do útočného pásma dostávala velmi sporadicky. Ručinského pokus zblízka zneškodnil Orct. Další moment přinesl vyhození Gulašiho a jeho cestu k trestoměřičům za zdržování hry. Kladno svojí další početní převahu začalo dobře. Tenkrát pálil těsně mimo a po Tomajkově střele puk poskakoval před prázdnou bránou, než ho obránci Sparty neodpálili. Další šanci, už při hře v plném počtu, si připsal kladenský Kalla po špatném vyhození jednoho hostujícího beka, Pöpperle jeho utěšenou ránu vyrazil.

Úspěšné zákroky si hostující brankář připsal po střelách Kuchlera a Stielera. Ani šance Patery a Diviše zůstaly nevyužity a hosté se bránili jen za cenu icingů. Z kladenského tlaku vzešly další nedovolené zákroky hostujcích borců. V nabídnutých přesilovkách si domácí vypracovali pár střel od modré. Po návratu posledního vyloučeného sparťana se hrálo jen minutu v plném počtu, když byl poslán na trestnou lavici kladenský Bělohlav. A Sparta ukázala domácím jak se hra pěti proti čtyřem hraje, když krátce po vhazování prostřelil Orcta probuzený střelec Martin Ručinský, asistence si připsali Ton s Výborným. Obdržený gól Kladno srazil, proto se hosté dostali k dalším střeleckým pokusům, se všemi si Orct nebo domácí obrana poradila. Druhá třetina skončila vedením Sparty 3:1.

Poslední dvacetiminutovku zahájila Kratěnova střela, kterou Orct našel mezi betony. Na druhé straně to zkoušeli Frolík s Tomajkem zpoza brány, puk se nakonec ze skrumáže vykutálel mimo branku hostů. Pak přišlo několik vyloučení a hosté hráli přesilovku čtyř proti třem. Další střelu si připsal Ručinský z kruhu, ale Orct byl pozorný. Ostatní kombinace Spartě už nevyšly. Při hře v normálním počtu si Kladno vypracovalo velký závar v hostujícím brankovišti, ale Tenkrát s Kallou na několik pokusů neprotlačili puk za Pöpperleho.

Do dalších šancí se po chybách domácí obrany dostali sparťané, ale žádná se neujala. Velkou příležitost kladenskému Procházkovi nabídl Pöpperle, když vyhodil puk přímo na útočníkovu hůl před prázdnou branku, ale ten byl faulován Davidem Výborným a gól nevstřelil. Při vlastním oslabení ujel Kratěna, jenže blafákem na Orcta nevyzrál. Frolíkova přesilovková střela z úhlu proletěla těsně mimo a Tomajko nestačil tečovat. Další dvě trestné minuty si po sražení domácího hráče vysloužil Ručinský a kladenská přesilovka mohla v klidu pokračovat. Kladnu se ani tato početní výhoda nezdařila. Tak Sparta udeřila na druhé straně, když po rychlém přečíslení střelu Davida Výborného nadzvedl nad Orctovo rameno obránce Trončinský. V tu chvíli bylo utkání vcelku rozhodnuto a tak se z povinnosti dohrávalo. Z toho vybočila jen střela Frolíka a vyloučení Trončinského půl minuty před závěrečnou sirénou.

Zdeněk Müller (trenér HC GEUS OKNA Kladno): "Sparta měla jedinečný nástup a podařilo se jí vypracovat si náskok. Ve druhé části jsme si vytvořili tlak, ale bohužel klíčovým okamžikem pro nás byl gól na 1:3. Sparta si poté výsledek už v klidu pohlídala. Měli jsme dost přesilovek, ale chybí nám hlavně v obraně střelec typu Martina Ševce, který před sezonou odešel do Švédska."

Marian Jelínek (trenér HC Sparta Praha): "Přijeli jsme na Kladno po dlouhé době v opačném gardu, kdy domácí byli v tabulce výše než my. Hráči přistoupili k zápasu velmi zodpovědně a předvedli výborný výkon. Myslím, že se hrál slušný hokej. Zápas rozhodl náš třetí gól. Velmi dobře hrála naše první lajna, která utkání rozhodla."