KLA - SPA 1:4 - Vítězný duel pro Ukrajinu

60., úterý 8. 3. 2022
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Bow (21. Janus) – Kehar, Arzamascev, Ticháček, Wood, Suchánek (A), Baránek – Kubík, Plekanec (C), Hlava – Pytlík, Zikmund, Melka – Jágr, Indrák, Beran – Babka, Kuťák, Donaghey.
Sparta: Machovský (21. Hudáček) – Pavelka (A), Dvořák, Němeček, M. Jandus, Mikliš, Jurčina – Buchtele, Horák, Šmerha – Chlapík (C), Vitouch, Tomášek – Forman (A), Prymula, Doležal – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 54. Melka (Indrák) - 14. Vitouch (Tomášek, Chlapík), 18. Chlapík (Tomášek, Horák), 40. Němeček (Doležal, Chlapík), 59. Tomášek (Vitouch). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla - Brejcha, Lederer. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 512. Střely na branku: 17:35. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Janus - Filip Chlapík.
Sparťané v charitativním utkání na podporu rodinám a dětem z Ukrajiny utíkajících před válkou do České republiky zvítězili nad Kladnem 4:1. Náš tým si vypracoval v průběhu utkání velký náskok, díky kterému zvítězil a zároveň úspěšně završil základní část. Naši sedmou výhru v řadě sledovalo v O2 areně více než 14 tisíc diváků. Děkujeme za podporu, sparťani!

V úvodních minutách byla hra rozháraná z obou stran a více šancí si vypracovali sparťané. Obránce Němeček obdržel přesnou přihrávku na kruh, odkud prověřil lapačku kladenského brankáře. Sparťané byli nadále velmi aktivní, nicméně Horákovu šanci před brankou zastavil kladenský gólman. Hosté příliš šancí v útočném pásmu v první třetině neměli a na druhé straně hrozili sparťané. Pavelkův průjezd však zastavil jistým zákrokem brankář Bow, podobně jako pozdější nájezd talentovaného Prymuly.

V dalších minutách si sparťané udrželi na ledě mírnou převahu, kterou dokázali zužitkovat brankou. Chlapík v samostatném úniku trefil jen kladenského brankáře, který vychytal i kličku Tomáška z druhé vlny, ale na dorážku Davida Vitoucha byl už krátký. Rytíři mohli vyrovnat ve své přesilové hře, ve které však Indrák z dobré pozice střílel pouze do tyčky sparťanské branky. Náš tým byl v koncovce velmi efektivní, a ještě před startem první přestávky šel do dvoubrankového vedení. Útočník Filip Chlapík svou střelou z mezikruží zaskočil kladenského brankáře a poslal Spartu do trháku.

Oba týmy vyměnily před startem druhé části své brankáře, v brance Sparty naskočil Július Hudáček a místo v kladenském brankovišti zaujal Jaroslav Janus. Kladenští hokejisté se dostali zkraje prostřední části jako první do větší šance, když Melkova střela mířila pouze do připravené hrudi brankáře Hudáčka. Rytíři mohli vzápětí pomýšlet na snížení, jelikož na trestnou lavici putoval útočník Horák za hákování. Sparťané své oslabení ubránili bez větších potíží a stále drželi dvoubrankový náskok.

Hra ve druhé třetině rychle plynula a šance se střídaly na obou stranách. Kladenský tlak v útočném pásmu vyvrcholil střelou obránce Wooda od modré čáry, nicméně rána kladenského beka skončila jen zablokovaná clonícím protihráčem Sparty. Na opačném konci kluziště útočník Buchtele z dobré pozice trefil připraveného Januse. Naši hokejisté si vypracovali v závěru druhé třetiny velký tlak před Janusem a skóre na světelné tabuli se znovu měnilo. V poslední minutě druhé části propálil svou tvrdou bombou kladenského brankáře obránce David Němeček.

Kladenští hokejisté se dostali hned zkraje třetí třetiny do velké příležitosti v útočném pásmu, když Plekanec v situaci dva na jednoho v dobré pozici nastřelil tyčku sparťanské branky! Rytíři mohli vzápětí pomýšlet znovu na vstřelený gól, jelikož obránce Jandus vyfasoval dvě trestné minuty. Sparťané se však ubránili a drželi v zádech čisté konto. Na opačné straně kluziště mohl navíc v oslabení skórovat útočník Forman, kterému servíroval kotouč do prázdné branky Šmerha, ale první jmenovaný mířil pouze vedle branky.

Sparťanský brankář Hudáček nadále narušoval svými úspěšnými zákroky kladenskou snahu alespoň o snížení. V útočném pásmu sparťanů se dostal v přesilové hře ke střele obránce Jandus, jehož projektil od modré čáry vyrazil připravený Janus. Kladenští se však nevzdali, a ještě do konce základní hrací doby se postarali o snížení. Antonín Melka dorazil kotouč na brankovišti a obstaral první gól svého týmu v utkání. Sparťané však další výrazné komplikace nepřipustili, naopak čtvrtou trefu přidal útočník David Tomášek, který poslal kotouč do opuštěné branky. Suma sumárum, náš tým zvítězil nad Kladnem 4:1.

Jiří Burger (Rytíři Kladno): "Když budu hodnotit samotný zápas, Sparta vyhrála zcela zaslouženě a potvrdila formu z posledních zápasů. Byla jasně lepší. Tento zápas měl ale tentokrát úplně jiný účel, což si myslím, že se povedlo. Diváků přišlo opravdu hodně. Co se teď děje, je něco úplně šíleného. Těžko se k tomu říká něco víc. Nás teď čeká před baráží volno a určitě bychom chtěli sehnat soupeře na nějaký přípravný zápas, ale uvidíme. Myslím si, že to bude takhle na konci sezony složité. Budeme však pracovat, abychom nějaké utkání odehráli."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Myslím, že utkání na sto procent splnilo svůj účel. Přišlo hodně diváků, o čemž to hlavně bylo. Oběma mužstvům v podstatě už o nic nešlo, hrál se trošku bezkontaktní hokej nahoru dolů se vzájemným respektem. My jsme byli šťastnější. Filip Chlapík potvrdil svou produktivitu a dotáhl nás k vítězství, což ale tentokrát nebylo to nejdůležitější. Podstatné bylo, že přišlo tolik lidí a podpořili situaci, která se ve světě děje."