KLA - SPA 2:4 - Z jasného zápasu drama ve třetí třetině

50., úterý 9. 2. 2010
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Cikánek - Kameš, F. Kaberle, Trončinský, J. Dlouhý, J. Mrázek, Šmach - Eberle, Patera, Gengel - Bílek, Kalla, Valský - Bělohlav, Stieler, Kuchler - Rudovský, Melka, Šinágl. Trenéři: Vejvoda a P. Kasík.
Sparta: Salfický - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Ručinský - Hrdel, Langhammer, Hromas - Látal, Podlešák, Kafka. Trenéři: Volek a Holaň.
Branky a nahrávky: 42. Bělohlav (Stieler, Kuchler), 49. Mrázek (Bělohlav, Kuchler) - 4. Kratěna, 12. Ručinský (Výborný, Philipp), 36. Phillipp (Hromas, Langhammer), 60. Kratěna (Koreis, Gulaši). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:6, navíc Langhammer (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2561.
P r a h a - Jako jednoznačná záležitost vypadal do začátku třetí dvacetiminutovky zápas mezi posledním Kladnem a hosty z Holešovic. Buldoci dokázali utkání ještě zdramatizovat dvěma góly, poslední slovo však měl Ondřej Kratěna, který skóroval podruhé v zápase a svým gólem do prázdné brány se uvedl do klubu hokejových střelců.

Spartě se v posledních dvou sezonách na ledě Kladna daří a to potvrdila i v zápase letošního 50. kola. Stejně jako v neděli proti Litvínovu, i na a leděledě v současnosti nejhoršího týmu vyšel Holešovickým úvod zápasu. Hned první šanci hostů využil na začátku 4. minuty Ondřej Kratěna, který ranou pod horní tyč překonal Cikánkovu lapačku a ocitl se jediný krok od zápisu do klubu hokejových kanonýrů. Kladno bylo od začátku aktivnější, jak se na domácí tým patří a vzápětí po první brance měl na holi vyrovnání Kalla. Ten však trefil jen tyč.

Další branka padla v čase 11:24. Sparta vedla 2:0 zásluhou akce Tona s Martinem Ručinským. Druhý jmenovaný zužitkoval prudkou přihrávku před branku. Sparťané další útočné snahy zazdili vlastní nedisciplinovaností, kterou ovšem Středočeši nedokázali potrestat. Další důležitý moment tak přišel až ve druhé třetině, kdy hosté polevili v útočných snahách a nechali tvořit hru buldoky. Domácí dokázali dostat Spartu pod tlak, k zakončení se ovšem mockrát nedostali a když ano, stál jim v cestě dobře chytající Dušan Salfický.

Na konci 36. minuty se radovali opět Pražané. Radek Philipp svým prvním gólem za Spartu zvyšoval na pohodlných 3:0 a zápas se zdál být rozhodnutý. Že to bylo opravdu jen zdání, přesvědčili kladenští hokejisté něco málo přes 2500 fanoušků na začátku třetí třetiny. O první radost domácího publika se postaral Radek Bělohlav. Přesilovkovou kombinaci po ose Stieler – Kuchler – Bělohlav zakončil z bezprostřední blízkosti gólmana Cikánka. Gól naděje vlil svěřencům trenéra Otakara Vejvody do žil bojovnou náladu a ta pramenila v silný tlak vedoucí ke kontaktnímu gólu.

Na 3:2 snižoval Jaroslav Mrázek, který posílil Kladno právě ze Sparty na samém konci přestupního termínu. Z první až od modré využil mladý obránce nahrávku Bělohlava zpoza brány. Sparta se dál bránila a spoléhala především na brejky. Spolehlivá defenziva a dobrý výkon Salfického donutil nakonec kouče Kladna odvolat brankáře necelou minutu před koncem, kdy navíc fauloval Langhammer a domácí mohli zkusit power play v šesti proti čtyřem. Místo vytouženého vyrovnání měl však poslední slovo Ondřej Kratěna trefou ze středního pásma do prázdné brány. Právě tato jednoduchá rána poslala hráče večera do elitní společnosti 57 klubu hokejových střelců deníku Sport.

Otakar Vejvoda (Kladno): "Sparta působila dvě třetiny velice sebevědomě a my jsem se nemohli dostat do kontaktu. Utkání jsme sice zdramatizovali, ale na bodový zisk jsme již nedosáhli."

Miloš Holaň (Sparta Praha): "Do stavu 3:0 se nám dařilo. Jasně jsem utkání ovládali a hráli výborný hokej, bohužel jsme naprosto promarnili přesilovku pět na tři, což se nám málem stalo osudné. Domácí brzy snížili na 1:3 a nastaly nám velké problémy, ale Salfický nakonec vítězství vychytal."