LIT - SPA 1:3 - Vítězství před přestávkou

9., neděle 11. 10. 2020
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Honzík – Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Kudla, Štich (A), Demel – P. Zdráhal, Mahbod, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Myšák, M. Hanzl (A), Zygmunt – Petružálek, Gerhát, M. Havelka.
Sparta: Machovský – Kalina, M. Jandus, T. Pavelka, Jeřábek, Tomáš Dvořák (A), Mikliš, J. Pohl – Rousek, Horák, Řepík (C) – Zikmund, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech (A), Kudrna – Dvořáček, Říčka, Forman.
Branky a nahrávky: 4. M. Hanzl (V. Hübl) – 3. Řepík (Horák), 23. Buchtele (Pech), 38. Jeřábek (T. Pavelka). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 30:39. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči utkání: David Honzík - Michal Řepík.
Nedělní utkání 9. kola Tipsport extraligy na ledě Litvínova vyšlo našim hokejistům skvěle! Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače byli střelecký aktivnějším týmem, který díky trefám Michala Řepíka, Jan Buchteleho a prvnímu extraligovému gólu Radka Jeřábka zvítězil 3:1. Sparta si tak připsala cenné vítězství před nejméně čtrnáctidenní nucenou přestávkou.

Do utkání na ledě Litvínova nezasáhli stále vinou zranění obránci Jan Košťálek s Davidem Němečkem nebo například Milan Jurčina. V prvních minutách hry měli sparťané obrovskou šanci, ale Sukeĺ svou pohotovou střelou zápěstím z mezikruží nastřelil jen brankáře Honzíka. Na druhé straně naopak marně zkoušel své štěstí od modré čáry obránce Irving.

Posléze šel zadák Martin Jandus na trestnou lavici a Litvínovští si zahráli první početní výhodu v tomto utkání. Naši hokejisté si zpočátku celého oslabení vedli parádně, jelikož Horákovi se povedlo najít v přečíslení Michala Řepíka a sparťanský kapitán prudkou ranou vymetl horní růžek Honzíkovy branky.

V téže početní nevýhodě ze strany domácích se černožlutí hráči probojovali přes útočnou modrou čáru, přičemž Hübl našel svou milimetrovou žabičkou Martina Hanzla a domácí forvard okamžitě vyrovnal. V dalším průběhu první třetiny si náš tým mimo jiné zahrál i přesilovku pěti proti třem, v níž Honzík čelil nebezpečným střelám, proti kterým odolal.

Na začátku prostřední části byl hodně aktivní v útočném pásmu Jeřábek se Zikmundem, kteří však Honzíka svými pokusy nepřekonali. Sparťany však neproměněné šance nemusely příliš mrzet, jelikož Pechovi se po krkolomném přechodu přes modrou čáru podařilo najít Jana Buchteleho, jehož přihrávku si nešťastně srazil do vlastní klece obránce Kudla. Honzíkovi projel kotouč mezi betony a sparťané si vzali své ztracené vedení zpět.

Buchtele byl při chuti i v další útočné akci, když ho našel svým pasem Kudrna. První jmenovaný vyslal střelu z levého kruhu, na kterou měl Honzík dobrý výhled a ukryl kotouč ve své náruči. Na opačné straně kluziště se pro změnu činil domácí Mahbod. Dvě střely kanadského forvarda zneškodnil svými zákroky Machovský. Těsně před koncem druhé třetiny se prosadil Radek Jeřábek, jehož čistý průstřel zapadl za záda Davida Honzíka.

Litvínovští hokejisté na začátku třetí třetiny dohrávali svoji početní výhodu z prostředního dějství, kdy se provinil nedovoleným zákrokem kapitán Řepík. Machovský si svoji branku pohlídal a nedovolil domácím borcům snížit. Litvínovské hráče početní výhoda výrazně nakopla a sparťanský brankář musel znovu do střehu. Myšákovi se otevřel prostor v útočném pásmu a následně svou střelou mířil jen těsně vedle pravé tyčky Machovského branky.

Necelých deset minut před koncem základní hrací doby se ani jeden z týmů nedokázal protlačit do vyložené gólové šance, jelikož obrany obou celků působily vcelku kompaktně. Sparťané v závěrečných minutách další komplikace už nepřipustili a po výhře 3:1 v Litvínově získali další veledůležité tři body. Nyní čeká náš tým stejně jako ostatní extraligové účastníky vynucená čtrnáctidenní pauza kvůli šíření pandemie koronaviru.

Vladimír Országh (HC Verva Litvínov): „Od začátku jsme tahali za kratší konec. Byli jsme pomalejší, nešly nám nohy a nedokázali jsme se udržet na puku v útočné fázi. Ve třetí třetině jsme už úplně odešli, nebyla tam žádná šťáva. Je to pro nás těžká situace, ale to se týká více mužstev a my se s tím musíme vypořádat.“

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Pro nás to byl důležitý zápas v tom směru, že se teď všechno zavírá a jsme rádi, že jsme v posledním utkání před přestávkou získali tři body. Domácí to měli těžké, jsou nerozehraní po karanténě, což jsou nerovné podmínky, ale nedá se nic dělat.“