LIT - SPA 2:1 - Další prohra na hřišti soupeře

9., čtvrtek 7. 10. 2010
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: J. Hübl - Kroupa, Kubát, Pojkar, Jareš, Švarný, Kousalík, Skuhrovec, Gula - Lukeš, V. Hübl, Jenáček - Majdan, Kracík, Kubinčák - J. Černý, Vopat, Trávníček - Jánský, Gerhát, Rindoš
Sparta: Pöpperle - Vykoukal (34. Macholda), Gulaši, O´Brien, Jan Hanzlík, Salcido, Philipp - Kůrka, Broš, Bartánus - Smoleňák, D. Výborný, Ton - Hlaváč, Hlinka, Ručinský - Y. Treille, Koreis, Hromas
Branky a nahrávky: 24. Jenáček (Skuhrovec, Jánský), 41. Jánský (V. Hübl) - 49. Výborný (Jan Hanzlík, O´Brien). Rozhodčí: Šindler, Souček - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 3428. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Ani tentokrát sparťané neukořistili kýžené tři body z cizího ledu. Oba celky pojaly zápas defenzivně, byť jejich obranné linie nejsou nejpevnější. Na góly Jenáčka a Jánského dokázal odpovědět jen David Výborný. Spartě nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře.

Úvod utkání byl značně rozpačitý, oba celky se dlouhou dobu nemohly propracovat k nějaké kvalitnější střele. Teprve v páté minutě prověřila druhá litvínovská lajna Tomáše Pöpperleho, který pomalu upadal do zimního spánku. Litvínovské tato akce nakopla a jejich útočné snahy se začaly stupňovat. Chyby sparťanských obránců pouze přidělávaly práci brankáři Pöpperlemu, který už si na nedostatečné vytížení na konci desáté minuty stěžovat nemohl. Větší ruch před jeho protivníkem v brance chemiků udělal až na konci desáté minuty Hlinkův útok. Krásné vedení kotouče a závěrečná nepřesná přihrávka však brankáře Hübla teprve ke druhému zákroku nedonutila. Ve druhé polovině prvního dějství se osmělila také Sparta, avšak žádný drtivý tlak či jedovaté střely k vidění nebyly. Když si ani jedno mužstvo nevytvořilo vyloženou gólovou šanci, první třetina mohla dojít do svého konce za bezbrankového stavu.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky fauloval David Výborný a následnou přesilovou hru v jejích posledních vteřinkách využil šikovnou tečí Martin Jenáček. Od Sparty se tak čekala nějaká ofenzivní snaha, která by mohla způsobit gólovou odpověď, to se ovšem nedělo. Tento nepochopitelný fakt rozluštil až domácí Pojkar, který na konci 28. minuty fauloval. Sparťané potřebovali k vytvoření jakéhosi tlaku početní výhodu, ale dvouminutový trest litvínovského beka vyrovnání hostům nepřinesl. Po pěti minutách přišel další trest domácích, který jen podtrhl střeleckou impotenci Sparty. Z trestné lavice vzápětí naskočil do hry právě viník Rindoš a ujížděl sám na Pöpperleho. Velkou ránu do sparťanské psychiky však v podobě druhého gólu nezasadil. Sparta chtěla vyrovnat, ale marná snaha, když si holešovičtí hokejisté pořádně nepřihráli a nedostali se do větší blízkosti gólmana Hübla. Ani druhá část tak hostům gól nepřinesla.

Všichni by čekali, že na led nastoupí úplně nová Sparta. To se však nestalo a po pouhých šestatřiceti vteřinách třetí třetiny překvapil Pöpperleho bekhendovou střelou po ledě Peter Jánský. Puk mu prošel školácky mezi betony a Sparta, leč právě přišla z kabiny, byla znovu zralá na ručník. Hosté nebyli schopni vytvořit si nějakou konstruktivní šanci, namísto několika přihrávek se snažili projít útočné pásmo každý na vlastní pěst. Žádný ze sparťanů se k přímému ohrožení litvínovské branky nedostal. Hosté vycítili svou nejspíš poslední šanci na nějaké body na konci 49. minuty, kdy za katr putoval Švarný. Moc dlouho si však na trestné lavici neposeděl, protože po šesti vteřinách šikovnou tečí snížil na 2:1 David Výborný. Tím byl ovšem gólový účet zápasu uzavřen. Hosté si nevytvořili žádnou vyloženou šanci, a tak si připsali čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů.

Jiří Kučera (Litvínov): "Po dvou prohrách to pro nás nebyl lehký zápas. Říkali jsme si, že už musíme vyhrát, což se nám povedlo a chci za to klukům poděkovat. Rozhodl asi druhý gól na začátku druhé třetiny, pak jsme zápas kontrolovali. Škoda, že jsme opět neproměnili tři nebo čtyři nájezdy, stejně jako v minulém zápase."

David Volek (Sparta): "Po celou první třetinu jsme byli aktivnější. Hráli jsme pozorně v obraně, asi jsme strávili procentuálně více času na kotouči, ale bohužel jsme s ním v prostorech, ze kterých branky nepadají. Nejsme schopni si vytvořit vážnější brankovou příležitost. Ve druhé třetině naše aktivita lehce opadla, ve třetí jsme udělali korekce v sestavě a hráli jen na tři pětice. Mužstvo bojovalo, ale bohužel naše produktivita je žalostná. Víme, že někteří hráči mají za sebou devět zápasů, ve kterých nedali branku. Co se s tím dá dělat? Věřit, věřit a věřit, že se přijde zápas, kdy se historicky osvědčení střelci prosadí."