21., neděle 17. 11. 2013
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Francouz – Stříteský, Zeman, Gula, Šlégr, Posmyk, Kousalík – Jánský, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský – Rosa, Piroš, J. Černý – Majdan, Jurčík, Pšurný. Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Pöpperle – Pilař, Piskáček, Švrček, Sičák, Philipp, Kubát – Hrbas – Ton, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Přibyl, I. Rachůnek – Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 2. Piroš (Rosa, Černý), 6. Hübl (Lukeš, Jánský) – 25. Hlinka (Ton), 48. Hlinka (Ton, Rolinek), 52. Rachůnek I. (Klimek, Sičák). Rozhodčí: Fraňo, Wágner – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5280. Střely na branku: 24:29. Průběh utkání: 2:0, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Piroš - Hlinka.
I přes nepodařený vstup do zápasu dokázali sparťané na severu Čech udolat Litvínov a připsali si plný bodový zisk. Po šesti minutách sice prohrávali už 0:2, ale v úvodu druhé třetiny se povedlo snížit Hlinkovi. Ten přidal ve třetím dějství i vyrovnávací trefu a obrat nakonec dokonal Ivan Rachůnek. I druhý vzájemný zápas tak přinesl tři body Holešovickým.

Litvínovu se zatím příliš nedaří, ale pod novými trenéry ožil a bodoval v šesti utkáních v řadě. A stoupající formu potvrdil hned v úvodu utkání. Po minutě a půl hry dostal Kamil Piroš puk od Rosy na levý kruh, obhodil si sparťanského obránce a prostřelil Pöpperleho. I dál Litvínov tlačil, po krátkém útočném intermezzu Sparty v podání Simona přišel druhý gól domácích. Kotouč putoval po ose Jánský – Lukeš – Hübl až za záda sparťanského gólmana. Exsparťanský útočník si najel po pravé straně, zadovkou poslal puk na Lukeše a ten ho předal dál doleva na volného Viktora Hübla, který se trefil přesně pod víko.

Na druhé straně mohli v přečíslení dvou na jednoho odpovědět Rolinek s Tonem, ale přihrávka sparťanského kapitána trefila jen hokejku obránce. Krátce nato neuspěl Pech, sparťané se nedokázali prosadit ani v přesilové hře, ve které se pomalu nedostali do útočného pásma. To černožlutí si vedli v početní výhodě výrazně lépe. Ještě před odchodem sparťana na trestnou měl obrovskou šanci Martynek, v přesilovce pálil Ručinský, ale Pöpperle střelu dobře viděl a ukryl puk v lapačce. V závěru první třetiny mohl zvýšit vedení domácích Jánský, který byl na kruhu zcela sám ale přestřelil.

5
tolik střel vyslal na Pavla Francouze PETR TON, nejpilnější střelec zápasu

Další přesilová hra v úvodu druhého dějství se už domácím hráčům tolik nevydařila, po necelých pěti minutách hry naopak inkasovali. Ton za brankou sebral puk Kousalíkovi a poslal ho backhandem do mezikruží na Jaroslava Hlinku, který se z první trefil k tyči Francouzovy branky. Sparta po gólu pookřála a dalších deset minut se tlačila za vyrovnáním, Litvínov vyrážel jen do ojedinělých, ale o to nebezpečnějších protiútoků. V obrovské šanci se ocitl Forman, kterému před Francouzem utekl puk.

Hned dvakrát byl v nadějné pozici i Přibyl, Ton o chvíli později poslal puk jen do gólmana. Sparťanští fanoušci už chtěli slavit poté, co Tomáš Rachůnek pálil od modré a Forman nejprve tečoval puk a poté zkoušel dorážet, ale nepovedlo se mu přehodit Francouzův beton. V přesilové hře hrozili Kumstát s Pechem, ale druhý gól ne a ne přijít. V závěru prostřední dvacetiminutovky převzali iniciativu opět domácí a většinu času drželi kotouč u sparťanské branky.

I do třetí části vstoupili domácí náporem, do nejnebezpečnější příležitosti se prodral Pšurný. Sparťané naopak trpělivě čekali na svou šanci, která přišla ve 48. minutě. Od Rolinka se puk dostal k Tonovi, jehož střela skončila těsně před brankovou čárou. K levé Francouzově tyčce se nejrychleji dostal Jaroslav Hlinka a doklepl opuštěný puk do sítě. Do vedení se mohli sparťané prodrat v přesilové hře, ale opět se jim zrovna nevydařila. Jedinou nebezpečnější střelu najetého Kubáta ztečoval obránce do ochranné sítě.

Po návratu vyloučeného Posmyka do hry ale přece jen přišel gól v domácí síti. Po pravém křídle si najel Ivan Rachůnek a přesně našel mezírku mezi Francouzovými betony. Litvínov se následně pokoušel vyrovnat nejprve v přesilové hře, kdy si vytvořil obrovský tlak a sparťanská čtveřice měla i notnou dávku štěstí, a poté i v závěrečné power play. Blízko gólu byl po Ručinského nabídce Šlégr, poté střílel i sám Ručinský. Pöpperle už ale za svá záda puk nepustil a sparťané si ze severu Čech odvezli navzdory špatnému vstupu do zápasu po povedeném obratu tři body.

Radim Rulík (HC VERVA Litvínov): Viděli jsme dobré utkání, Sparta potvrdila svou kvalitu. My jsme byli rádi, že se nám povedl úvod a dostali jsme se do vedení, to jsme potřebovali. Potom se ale síly vyrovnaly a Sparta zápas otočila. Naši hráči odevzdali maximum a hráli nadoraz, dnes to bohužel na body nestačilo.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Do utkání jsme tentokrát vstoupili strašně špatně. Domácí byli v první třetině lepší po všech směrech. Ve druhé už to bylo výrazně lepší a ve třetí dvacetiminutovce náš výkon gradoval. Musím přiznat, že při nás dnes stálo i štěstí. Obránce Piskáček zápas nedohrál kvůli zranění v dolní části těla.