MBL - SPA 3:1 - Ďalogův gól na body nestačil

38., neděle 7. 1. 2018
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Maxwell – Hanzlík (C), Říha, Němeček, Eminger, Kotvan, Dlapa – Orsava, Žejdl, Valský – Klepiš (A), Musil, Kousal – Pacovský, Holík, Lenc (A) – Volf, Urban, Samuels.
Sparta: Laco – Švrček, Piskáček, Kalina, Ďaloga, Pavelka, Michálek – Říčka, Vrána (A), Kudrna – Klimek, Pech, Forman – Reichenberg, Hlinka (C), Jarůšek – Uher, Černoch, Rousek.
Branky a nahrávky: 15. Eminger (Žejdl, Musil), 21. Holík (Kotvan, Klepiš), 60. Musil – 40. Ďaloga (Forman, Vrána). Rozhodčí: Mrkva, Pražák – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 597. Střely na branku: 29:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Petr Holík - Marek Ďaloga.
Po devíti extraligových výhrách nad Mladou Boleslaví v řadě přišla tentokrát porážka. Bruslaři šli v přesilových hrách do vedení zásluhou dvou smolných vlastních gólů sparťanských obránců. Pražané v závěru druhé třetiny snížili poté, co si nahození Marka Ďalogy srazil do své sítě gólman Maxwell. Ten si už ale žádnou další slabší chvilku nevybral, a Středočeši tak mohli vítězství potvrdit třetí trefou do prázdné branky.

První třetina se nesla ve znamení mírné střelecké i herní převahy sparťanů, kteří trávili více času v útočném pásmu. Mladoboleslavští zase vyráželi do nebezpečných rychlých protiútoků. První výraznější šanci si připsali střílející Pavelka a dorážející Vrána, po chybě Hanzlíka ve středním pásmu jel sám na Maxwella Forman. Za ním už dobrusloval obránce, tak zkusil zakončit střelou, kterou ale netrefil branku. Hned z protiútoku zahrozili v přečíslení domácí hráči. Do další podobné situace se prodrali Urban se Samuelsem, ale jejich postup zastavil k nevoli domácích fanoušků ofsajd.

Po nepřesné Jarůškově teči přišla šance zase na druhé straně a tentokrát měli domácí blízko k prvnímu gólu. Pacovský našel zpoza branky zcela osamoceného Lence, kterého vychytal Laco. Nakonec se bruslaři do vedení dostali v první přesilové hře utkání. Bránící se sparťany uzamkli v jejich pásmu a nakonec se prosadil Vladimír Eminger. Jeho střelu od modré čáry tečoval v pádu bruslí Kalina a Laco neměl šanci zareagovat na náhlou změnu směru kotouče, který proletěl mezi jeho betony. Sparťané přes další velké šance do první přestávky neskórovali.

Vstup do druhé třetiny se sparťanům vůbec nevydařil. Po půl minutě přišel faul a Mladoboleslavští dokázali i druhou přesilovou hru využít, a to hned po 11 sekundách. A opět šlo o vlastňák, když si Švrček srazil do vlastní branky střílenou nahrávku Petra Holíka. Ihned po buly se sice ještě Pražané dostali po rychlé souhře do šance, ale následující minuty patřily domácím. Jejich přečíslení dvou na jednoho zachránil Švrček, Dlapova dělovka z mezikruží letěla těsně vedle a Valského tutovku zastavil Laco.

Spartu dostal k brance soupeře po delší době až čtvrtý útok a Maxwella zaměstnal také Jarůšek. Ten objel branku ve hře čtyři na čtyři a zkoušel za něj zasunout kotouč u druhé tyčky a domácí gólman měl s jeho pokusem potíže. Poté si ještě vynutil faul. V závěru prostředního dějství už byli sparťané opět lepším týmem. Rouskovu střelu vytáhl Maxwell na břevno, Piskáčkovu dělovku obětavě zastavil vlastním tělem Holík. Nakonec se sparťané ve 40. minutě dočkali snížení, a i tentokrát šlo o vlastní gól. Marek Ďaloga jel do rohu za soupeřem, vybojoval na něm puk a poslal ho do brankoviště, kde si osamocený Maxwell vybral slabou chvilku a srazil si ho mezi betony.

Ani úvod třetí části nebyl ze sparťanské strany ideální, sám na gólmana se řítil Samuels. Zkusil vystřelit mezi betony, kde mu ale Laco mezírku nenechal. Střelu Klepiše zase sparťanský gólman ukryl lapačkou. Na druhé straně zase čaroval Maxwell. Skvěle zasáhl proti velké šanci Hlinky a pokryl i střelu Piskáčka, kterému nabil Vrána. Poté se činil zase Laco, a to proti nebezpečné dorážce Lence. Sparťanská honba za vyrovnáním pokračovala a měla i své oběti, po souboji před brankou soupeře nedohrál Vrána.

Čtyři a čtvrt minuty před koncem zápasu si Jarůšek pronikající podél mantinelu vynutil další faul a sparťané do přesilovky nasadili čtyři útočníky a jediného obránce Michálka. Dlouho se jim nedařilo usadit se v pásmu, šanci v závěru početní výhody hasil tygřím skokem Maxwell. Po přesilovce přišel sparťanský oddechový čas a hra bez brankáře. V té nejprve dojel kotouč mířící do opuštěné klece rychlonohý Ďaloga, další domácí pokus v podání Pavla Musila už ale doklouzal až do sítě a potvrdil výhru Středočechů v poměru 3:1.

Vladimír Kýhos (Mladá Boleslav): "Po sérii nepříznivých výsledků, jsme věděli, že přijede Sparta, která se zvedla. To se potvrdilo, diváci viděli pěkný hokej. My jsme konečně, i když šťastně, využili dvě přesilovky. Pak jsme ale měli ve druhé třetině přidat ještě další góly. Musíme poděkovat celému týmu za nasazení, ale hlavně Maxwellovi, který nám to dneska vybojoval. Konečně jsme si mohli zařvat v kabině."

Jaroslav Nedvěd (Sparty): "Do zápasu jsme vstoupili aktivně. Sice nemám rád slova jako štěstí a smůla, ale dali jsme si smolné dva vlastní góly, kdy tečujeme brankáři a pak si dáme gól bruslí. Boleslavi pak narostla křídla. Ve třetí třetině jsme opět přidali my, ale z tlaku jsme další gól nedali. Kluci dneska makali, Laco chytal dobře, ale nakonec to nestačilo."