MHK - SPA 3:2sn - Opět dva body pro Hradec

40., neděle 19. 1. 2014
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, Květoň - Pospíšil, Knotek, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenér: Peter Draisaitl.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Polášek, Sičák, Švrček, Hrbas, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman - od 15. navíc Kočí. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 27. Vydarený (Frühauf, Kudrna), 52. Dej (Mikuš), rozhodující sam. nájezd Kudrna - 12. Klimek (Hlinka, Polášek), 50. Kumstát. Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5323. Střely na branku: 31:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Kacetl - Kumstát.
Stejně jako ve třetím vzájemném měření sil došel souboj mezi prvním a druhým týmem tabulky do nastaveného času. Na góly Klimka a Kumstáta totiž dokázali Královéhradečtí odpovědět dvěma přesilovkovými trefami. Potřetí v sezoně si tak sparťané vyzkoušeli dovednostní soutěž, ve které rozhodl o druhém bodu pro domácí Kudrna.

Hradec ponechal po výhře nad Plzní v brance Ondřeje Kacetla a právě výkon třiadvacetiletého odchovance znojemského hokeje byl tím, co drželo Hradec v úvodu nad vodou. Útočná síla Sparty byla totiž nesmírně znát. Už ve druhé minutě přišla první gólovka dvojice Pech – Buchtele, Kacetl ji ale skvěle zastavil betonem. Minutu nato musel proti Simonovi pro změnu vytasit lapačku. Hradecká obrana měla se svým soupeřem obrovské problémy. Netrvalo dlouho, než situace rezultovala v první faul domácích barev. Přesilovka nabídla šanci Ivanu Rachůnkovi, který ovšem puk před prázdnou bránou netrefil.

Jakmile ale sparťané zahrávali druhou početní výhodu, už se radovat mohli. Tvrdou Hlinkovu střelu vyrazil Kacetl před sebe, kde si puku jako první všiml Lukáš Klimek a střelou ke druhé tyči otevřel skóre. Oba dva nedovolené zákroky na sebe natáhl Petr Ton, který však na druhou stranu odnesl Kudrnovu sekyru zraněním a utkání pro něj skončilo. Možná i díky tomu se Hradec ve zbývajících minutách první třetiny zvedl a sám si také poprvé vyzkoušel hru v pěti proti čtyřem. Kapitán Šimánek ovšem v nadějné pozici netrefil místo u bližší tyče.

3
tolikrát se během dvou zápasů na ledě Hradce prosadil útočník LUKÁŠ KLIMEK

Ještě zkraje druhé třetiny pokračovala převaha pražské Sparty, která navíc hrála další přesilovku. Ty ale v dalších minutách určovaly tempo hry především na druhé straně! Ve 27. minutě přišla pro hosty pohroma první, a vůbec největší. V rozmezí půlminuty totiž putovali za katr dva hokejisté, ten druhý odpykával trest za brankáře Pöpperleho, který vyhodil puk do ochranné sítě. A Hradec byl nekompromisní, René Vydarený na modré čáře nevymýšlel žádné zbytečnosti, využil zakrytého výhledu brankáře a u bližší tyče po deseti sekundách nekompromisně rozvlnil síť.

Dohrávanou klasickou výhodu sice Mountfield nevyužil, ale hra vypadala oproti první třetině diametrálně jinak. Domácí hráli znovu v pěti proti čtyřem a Pöpperle musel pohotově vykopnout pravý beton proti ráně Květoně. Další příležitost měl v úniku Šimánek, ten už ale musel rychle střílet bekhendem. A tak se nebezpečné situace vrátily i na druhou stranu. Jedna z kategorie mimořádných přišla v podání Kumstáta, na jehož bekhend si ale počkal bezchybný Kacetl. Tím zase zavelel do útoku svým parťákům a v šanci Deje s Květoněm už celý zimák zvedal ruce nad hlavu – jenže marně, ani jeden z nich puk do prázdné brány nedopravil.

Výkon domácích hokejistů po startu třetí části rozhodně nešel dolů, rozruch přišel po šesti minutách. Paradoxně v době, kdy hráli Hradečtí ve čtyřech, uháněl Frühauf dopředu úplně sám. Na ledě však už byl dlouho, a tak zkusil rychle zakončit mezi Pöpperleho betony, které secvakly včas. Následně šli hosté znovu do vedení. A to díky Petru Kumstátovi, který si s kličkou mezi Kacetlovy betony věděl rady.

U Petra Tona to vypadá na nějaké svalové zranění, po zápase tam byl otok. Bude v péči lékařů a čekají ho vyšetření.
- asistent kouče ZDENĚK MOTÁK

Odpověď byla rychlá, dělovku Mikuše, vytěsnil Pöpperle před sebe, kde číhal na dorážku připravený Rastislav Dej. Oba dva soupeři moc toužili strhnout vítězství na svou stranu, oba k tomu několik možností měli. Těsně před vypršením základní hrací doby Kacetla málem překvapil nechtěný biliár hostujících hráčů, na druhá straně zase novice Pospíšila vychytal Pöpperle, a tak utkání tak po zásluze dospělo do prodloužení.

Hlavně na domácí straně bylo znát, kolik vzal těžký souboj hokejistům sil. Nastavený čas se odehrál v trochu nervóznějším duchu, což vyvrcholilo patnáct sekund před jeho koncem, kdy Sparta hrála po vyloučení Květoně přesilovku čtyř proti třem. Svěřencům kouče Jandače ale nepomohl ani oddechový čas a Hradec těžkou chvíli zvládl – byť ne úplně bez úhony. Frühauf totiž schytal ránu do nohy a se závěrečnou sirénou opustil stadion na nosítkách.

Pro východočeské hráče, kteří hráli od druhé třetiny skvěle, to znamenalo další motivaci do samostatných nájezdů. Ty rozhodl jediný pokus, a k ohromné radosti domácího publika to byl nájezd Jaroslava Kudrny. Hradecký zkušenec procedil puk mezi Pöpperleho betony a protože nepřekonatelný Kacetl všechny střelce lídra vychytal, a Sparta tak s Hradcem prohrála podruhé v řadě.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): V první třetině nás Sparta jasně přehrála, Kacetl chytil minimálně dva jasné góly. Co si budeme povídat, mohlo být po zápase. Ve druhé třetině nám pomohly přesilovky, dostali jsme se zpět do utkání. Oba týmy pak začaly bruslit, gólmani byli dobří, mančafty si nic nedarovaly. Byl to dobrý hokej. Jsme rádi, jak se Kacetl popasoval se zápasy s Plzní a Spartou. Věděli jsme, že je velmi kvalitní, ale vyvinulo se to tak, že ho Kantor do brány dlouho nepustil.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme velmi zajímavé utkání s perfektní kulisou. První třetinu jsme zvládli dobře, ale pak jsme se dostali pod tlak vyloučeními. Třetí třetina byla opět z naší strany dobrá, mohli jsme rozhodnout, ale pak znovu přišlo vyloučení, které nás stálo zisk tří bodů.