MHK - SPA 5:4p - Hradec otočil první zápas

Mountfield Cup (hraje se v Hradci Králové), čtvrtek 9. 8. 2018
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: J. Pavelka – Linhart, Zámorský, Graňák (A), Cibulskis, Piché, Nedomlel, Šalda – Rákos, Koukal (C), Straka – Bezúch, Kukumberg, Réway – Chalupa, Bičevskis, Paulovič – Dragoun, Miškář, Pilař.
Sparta: Machovský – T. Pavelka, Blain, Kalina, Delisle, Gregorc (A), Piskáček, Voráček, Dvořák – Říčka, Vrána, Jarůšek (C) – Smejkal, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Beran (A) – Pšenička, Černoch, T. Jandus.
Branky a nahrávky: 16. Bičevskis (Chalupa, Paulovič), 30. Bičevskis (Paulovič), 40. Chalupa, 56. Bičevskis (Linhart), 64. Graňák (Dragoun, Paulovič) – 11. Kudrna (Kalina), 15. Říčka (Vrána), 19. Kudrna (Gregorc, Smejkal), 24. Říčka (Černoch, Jarůšek). Rozhodčí: Barek, Doležal – Maštalíř, Pechánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 071. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 5:4.
Do prvního utkání na Mountfield Cupu vstoupili sparťané skvěle, když využili všechny tři první přesilové hry. Na konci druhé třetiny vedli díky dvougólovým střelcům Andreji Kudrnovi a Robertu Říčkovi 4:1, ale Hradec Králové dokázal těsně před přestávkou snížit a ve třetí části vyrovnat. V prodloužení rozhodl o druhém bodu pro domácí obránce Dominik Graňák.

Po své úvodní utkání na Mountfield Cupu proti domácímu celku sparťané lehce pozměnili vítěznou sestavu z Karlových Varů. Poprvé se objevil kanadský obránce Blain, zahrálo si také zkušené duo Pech – Kumstát. Do branky se i tentokrát postavil Machovský.

První minuta utkání probíhala v režii domácích, kteří si vynutili i brzkou přesilovou hru. Po jejím skončením o sobě dala poprvé vědět kanadská posila. Blain skvěle vybojoval kotouč, ale na jeho zpětnou přihrávku nikdo ze spoluhráčů nedosáhl. Hradec Králové byl sice v úvodu utkání lepší, ale největší šanci nabídl soupeři. Zámorský namazal na hůl Beranovi, který byl ještě společně s Kumstátem blízko úvodního gólu.

Sparta se i tak prosadila jako první, a to v přesilové hře po faulu Réwaye. Vránova teč Jarůškovy střely ještě cestu do sítě nenašla, střela Andreje Kudrny, při které jeden z bránících hráčů jen stínoval bez zlomené hole, už ano! Zakrátko přišla druhá přesilovka a druhý sparťanský gól. Blain nabídl puk křižným pasem Robertu Říčkovi a ten u levé Pavelkovy tyče doklepával do odkryté části branky.

Početní výhodu dokázali využít i Královéhradečtí, když Maris Bičevskis na kruhu přesně trefil skákavý puk. A to ještě stále nebylo vše. Domácí kapitán Koukal totiž zbytečně oplácel poté, co ho Blain poslal k ledu, a vysloužil si trest za sekání. A Pražané využili i třetí přesilovku ze tří, když Andrej Kudrna tečoval Gregorcovu ránu.

Do prostřední dvacetiminutovky vstupovala Sparta opět s výhodou jednoho muže, její čtvrtou přesilovku totiž rozpůlila přestávka. Tentokrát se Pražané neprosadili, ale mrzet je to nemuselo, čtvrtý zásah totiž přidaly záhy ve hře pět na pět. Jarůšek s Černochem ujeli do přečíslení dva na jednoho, druhý jmenovaný ještě dojel vyražený kotouč za brankou a naservíroval ho Robertu Říčkovi. Ten měl před sebou prázdnou branku a připsal si svou čtvrtou trefu ve dvou zápasech.

V polovině zápasu se Mountfieldu podařilo snížit, a po v pokračujícím tlaku po hodně nebezpečné početní výhodě. Maris Bičevskis z první dorážky v závaru trefil jen Machovského beton, na druhý pokus už za něj kotouč protlačil. Další obrovskou šanci měl Kukumberg, proti kterému se vyznamenal Machovský. Ovšem pozadu nezůstávali ani sparťané, příležitost přidat pátý zásah měli Říčka i Jarůšek. Místo toho v samém závěru třetiny domácí snížili, když se Matěj Chalupa protlačil před branku a prostřelil Machovského.

Hradec Králové nastoupil do třetí části povzbuzený snížením na rozdíl jediné branky a jeho tlak eskaloval v přesilovce, kterou sparťané dokázali ubránit. A brzy sami zahrozili, když se před Pavelku prodral aktivní Jarůšek. Další příležitost pro domácí přišla při druhém trestu pro Blaina. Sparťané se většinu dvouminutového trestu bránili skvěle, ale v jeho závěru měli namále. Královéhradečtí jeli ve třech na Machovského, ale kombinaci až příliš zbrzdili. O chvíli později už se však prosadili a srovnali skóre po povedené teči Lotyše Marise Bičevskise, který si připsal hattrick.

Duel mezi pořadatelem turnaje a Spartou tak, stejně jako loni, dokráčel do prodloužení hraného ve třech hráčích na každé straně. V tom měl první velkou šanci domácí Cibulskis. O druhém bodu do tabulky turnaje pro domácí tým nakonec rozhodl jiný obránce, a to Dominik Graňák. Ten se prosadil úspěšným zakončením rychlého protiútoku.