46., neděle 6. 2. 2005
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Vyhlídal, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hemský, Mikeska, Bulis - Tvrdík, Divíšek, Pištek - Rolínek, Koukal, Průcha. Trenéři: Martinec a Šejba.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Jan Hanzlík, Majeský, Melichar, Richter, Řezníček, Schnábel - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Havlát, P. Nedvěd, Olesz - Ton, Sivek, Chabada - Netík, Kašpařík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 5. Hemský (Bulis, Mikeska), 17. P. Sýkora (Snopek, Dopita), 44. P. Sýkora (Blažek, Dopita), 60. Divíšek (P. Sýkora, Dopita) - 28. Kratěna (Hlaváč, Pilař), 46. Havlát (Olesz, P. Nedvěd). Rozhodčí: Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 9205 (vyprodáno). Třetiny: 2:0, 0:1, 2:1.
V té totiž Sparta inkasovala dva góly. Zbytek utkání pouze dotahovala. Vyprodaná Duhová Arena viděla vynikající hokej s úspěšnější koncovkou pro domácí, jenž zvítězili 4:2.

Utkání začalo opatrnou hrou z obou stran, nikdo nechtěl udělat chybu. Ve druhé minutě střílel z pravého křídla Nedvěd, Lašák měl betony na svém místě. Koukal nahrával od levého mantinelu, obránci Sparty však pas pokryli. V čase 4:29 se poprvé pohnul ukazatel skóre. Ďábelský kolotoč v útočném pásmu roztočil Mikeskův útok. Hemský v klidu nikým neatakován objel branku, a vystřelil pod břevno, čímž stanovil skóre 1:0 pro domácí. Akce Sparty poté většinou končily nad či vedle Lašákovi svatyně. Pardubický obránce Vyhlídal pálil od modré čáry, Pöpperle vyrazil jen před sebe, puk naštěstí odklidili obránci. Rolínek se řídil Hemského příkladem, objel branku, ale ani nadvakrát puk skrz betony hostujícího gólmana neprotlačil. Z dálky prověřil Hanzlík Lašáka, ten byl připraven. Podél levého mantinelu se prohnal Nedvěd, nahrál Havlátovi, ten vyjetého Lašáka nepřekonal. O chvíli později nahrál Ton zpoza brány najetému Chabadovi, prázdnou Lašákovu svatyni ale minul. Tomáš Netík střílel z otočky, Lášak byl opět připraven. Ve třinácté minutě hrály Pardubice přesilovku. V ní nejprve střílel od modré čáry Novotný, posléze se sám před Pöpperlem zjevil osamocený Divíšek, ale přestřelil. Po konci přesilovky pálil z pravého kruhu Kratěna, ale nedal. V čase 16:40 udeřily Pardubice podruhé. Snopek nahrál od mantinelu na modrou Sýkorovi a ten z první vypálil nechytatelný projektil. V závěru se ještě pokoušel k brance propracovat Divíšek, Řezníček ho čistě zastavil.

Druhou třetinu načal Snopek střelou od modré čáry, avšak neúspěšnou. Poté hrály Pardubice přesilovku, to na trestné lavici seděl Pilař za hrubost. K větší šanci se ale Perníkáři nedostali. V šesté minutě střílel Kratěna od modré čáry, Lašák na puk viděl. O chvíli později předvedl své zrychlení Sýkora, ale Pöpperleho nepřelstil. Obránce Havíř střílel od modré k tyči, mladý gólman Sparty měl betony na svém místě. Čas 27:28 přinesl snížení Sparty na 1:2. Zpoza brány nahrál Hlaváč mezi kruhy Kratěnovi, a ten podél betonu zasunul puk do branky. Hemský předvedl slalom mezi dvěma hráči Sparty, na přesnější koncovku mu ale nezbyly síly. Z pravé strany střílel agilní Divišek do betonů hostujícího brankáře. Posléze měl Petr Ton tři šance v jednom střídání. Nejprve střílel z levého křídla, poté netrefil poloodkrytou branku, a na potřetí z pozice mezi kruhy nepropálil skulinu mezi Lašákovými betony. Dnes útočný obránce Hanzlík opět od modré zkoušel pozornost pardubického gólmana, ten tečoval nad. Ton v přesilovce z pozice mezi kruhy trefil pouze Lašákovu lapačku. V oslabení ujeli Mikeska s Bulisem, ale sami se připravili o šanci. V tom stejném oslabení ujel i Petr Sýkora, ale Pöpperle ho „zázračně“ vychytal. I v další přesilovce Sparty měl šanci pardubický hráč. Dopita si vybojoval puk a střílel z levého kruhu do betonů mladého sparťanského brankáře. Jedinou šanci Sparty v této přesilovce měl obránce Řezníček, Lašák jeho střelecký pokus vytěsnil do ochranné sítě nad brankou. Největší šanci na vyrovnání měl Josef Melichar již po skončení početní výhody. Stojíc sám tváří v tvář Lašákovi střílel nahoru pod břevno, ale Lašák ho vychytal. Do kabin se šlo za stavu 2:1 pro Pardubice.

Třetí třetinu začali aktivněji domácí. Hemský pálil z levého kruhu do náruče gólmana Pöpperleho. O moment později se řítil Nedvěd sám na Lašáka, bleskurychlá Lašákova lapačku mu ale znemožnila skórovat. Tři minuty a sedm sekund po začátku třetí třetiny se vhazovalo v obranné třetině Sparty. Pardubice buly vyhrály, a Petr Sýkora se zjevil úplně sám před brankou Sparty. Na rychlou střelu švihem nad lapačku neměl Pöpperle šanci reagovat. Pardubické gól nabudit. Ostré projektily vyslali na gólmana hostů Divíšek a Tvrdík, ten si s nimi poradil. Sparta zdramatizovala utkání v čase 45:52. Na modré si vzal puk dravý Martin Havlát a prokličkoval se až před Lašáka, a podél jeho betonů prostrčil puk do branky. O dvě minuty později nahrál Hanzlík Výbornému, ten z mezikruží střílel do Lašákových betonů. Bitvu o střední pásmo ukončil Olesz střelou z úhlu na připraveného brankáře domácích. Sparta šla do čtyř za příliš mnoho hráčů na ledě. Od modré čáry střílel Snopek, ostatní pardubičtí hráči se tlačili na dorážku, vše zachránil Pöpperle. Únik v oslabení si vyzkoušel Martin Havlát, z levého křídla však trefil pouze Lašáka. Již za plného počtu hráčů na ledě tvrdě střílel Pácal, gólman Sparty vykopl k Průchovi, ten prázdnou sparťanskou branku netrefil. Chvíli poté zatlačil na Pardubice Nedvědův útok, plynulo z toho pouze Čáslavovo vyloučení. V něm měl šanci Hlaváč střílející zleva do Lašákovi hrudi, na stejné místo se trefil Pilař. V čase 59:10 Sparta odvolala brankáře, ale k většímu tlaku se nedostala. Do prázdné klece hostujícího týmu se z poloviny hřiště trefil Divíšek. Sparta ani napočtvrté v sezóně nad Pardubicemi nevyhrála, tentokrát jim podlehla 2:4.

Vladimír Martinec (Pardubice): "Viděli jsme vynikající utkání. Povedl se nám opět vstup do utkání a vedli jsme 2:0. Ve druhé třetině, kdy byl soupeř aktivnější, nás může mrzet, že jsme v oslabení mohli rozhodnout utkání. Měli jsme tam samostatné nájezdy, ale hráči nezvolili správné řešení. Říkal jsem jim, že ideální je zrealizovat první myšlenku, kterou mají. Pak to bylo drama až do konce a díky nasazení hráčů až do samého závěru jsme utkání dovedli do vítězného konce."

Slavomír Lener (Sparta): "Byl to zápas se vším všudy. Byla v něm spousta šancí, oba týmy měly stejnou šanci na výhru nebo remízu. Pardubice daly dva famózní góly v první třetině, to co udělal Aleš Hemský byla skvělá individuální akce a druhá branka v naší síti od Petra Sýkory byla lekcí z jednoduchosti. Mužstvu nemohu nic vytknout, body jsme sice neudělali, ale herní projev byl velmi dobrý. Bylo vidět, že domácí hrají v pohodě."