25., sobota 27. 11. 2004
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Orct (Kopřiva) - Ševc, T. Kaberle, Špedla, F. Kaberle, Kasík, Čech, Zeman, Jelínek - Bílek, Hrdina, Procházka - Hořava, Gardoň, Klimt - Kysela, Zajíc, Horno - Ma. Florík, Kalla, Frolík Mich.
Sparta: Pöpperle (Valent) - Hanzlík, Pilař, Kasík, Dobroň, Schnábel, L. Procházka, Majeský - Chabada, Broš, Ton - Hlaváč, Výborný, Nedvěd - Netík, Marek, Olesz - Kašpařík, Kotrla, Dragoun.
Branky a nahrávky: 47. Gardoň - 42. Chabada (Broš), 52. Olesz, 60. Ton. Rozhodčí: Šindler - Guth, Rittich. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 3477. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Bezbrankový stav zlomil až ve 42. minutě výborného utkání zásah Chabady. Za Kladno odpověděl Gardoň, ale ležící střelec Rostislav Olesz posunul pod Orctem puk do branky a dosáhl vítězné branky. Výhru pečetil při kladenském power-play Ton. Sparta si výhrou na Kladně upevnila první místo. Další skvělý výkon předvedl brankář Tomáš Pöpperle.

Rychlosti bylo v úvodu atraktivního duelu dostatek, obě mužstva nastoupila s dobrým pohybem, rozhodčí hře nechal spád a nepřerušoval, jen šancí bylo jak šafránu. Hlavu zvedlo jako první Kladno, ale útočně laděný bek Tomáš Kaberle objetím branky Pöpperleho nakonec neohrozil. Největší šanci úvodní desetiminutovky, jinak na šance velmi chudé, měla Sparta, jmenovitě Petr Nedvěd, který těsně před Orctem tečoval střelu od modré. Touš však šel těsně mimo tyče. Kladno oplatilo útokem kapitána Zajíce, který skončil vyloučením Hanzlíka. Svojí přesilovou výhodou se Kladno doslova protrápilo, jedinou střelou byl pokus Zajíce, na kterou kladenskému forvardovi namazal Libor Procházka. Rychlý hokej pokračoval, ale obrany měly nad útoky navrch. Vše mohla změnit 16. minuta a rychlé nohy Jana Hlaváče, který se dostal až před Orcta, který ovšem proti jeho pokusu rychle sklapl betony. V úplném závěru první části se obranná okénka více otevřela, z čehož více těžila Sparta. Nedvěd žabičkou poslal do brankoviště nabídku pro své spoluhráče, ale Orct nedovolil změnu skóre. Zahrozili i domácí, 13 sekund před koncem se Pöpperle jen ohlédl za pukem z hole Tomáše Kaberleho.

Další část hry nabídla divákům mnohem více vzrušení, o což se více než Kladno zasloužili hostující sparťané. Hosty podpořila v aktivitě přesilová hra při vyloučení Klimta. V ní byl sám před odkrytou brankou Marek, ale puk netrefil tam, kam chtěl. Výborný již při hře v plném počtu jen těsně mimo tyče tečoval nahození Pilaře, vzápětí se na Orcta řítil Broš, ani on nedal. Ve 26. minutě Hořava krosčekoval Marka, který sekundu předtím nezakončil úspěšně svůj pokus o forhendový blafák. Největší šance ale přišla ve 30. minutě, Kašpařík prošel až před Orcta, odražený puk se dostal ke Hlaváčovi, ale vyhlášený střelec nedokázal puk zvednout dostatečně vysoko nad ležícího Orcta. Oslabení si od 33. minuty zahrála také Sparta. Došlo však pouze na náznaky šancí. Hokej se pomalu utápěl ve středním pásmu, až na konci třetiny se diváci opět dobře bavili. Útoky se přelévaly a největší šance závěru měli Hlaváč na jedné a Kalla na druhé straně. Právě kladenský útočník v úplném závěru třetiny zbytečně oplácel zákrok Marka a rozhodčí jej 14 sekund před druhou sirénou vyloučil.

Přesilová hra Sparty měla nálepku „tragická“. Na Orcta nezamířila ani jedna střela, ovšem o to více domácí mrzela situace v plném počtu hráčů. Broš od zadního mantinelu rychle přihrál Chabadovi a ten tvrdou střelou z mezikruží otevřel skóre. Sparta i nadále byla aktivnější, ale na zem hosty posadily zbytečné fauly. Majeský u mantinelu skolil Gardoně a šel si sednout na trestnou lavici. Zanedlouho přisedl Dobroň a dlouhou přesilovku 5 na 3 domácí využili. Ovšem vyrovnávací brance předcházely výborné zákroky Pöpperleho, který už už vyvolával na tvářích Kladeňáků zoufalství. Až střela do protipohybu v závěru výhody znamenala vyrovnání, autorem gólové střely byl Gardoň – 1:1. Kladno gól zřetelně povzbudil, ale další zásah nepřišel, naopak pro domácí šok za čtyři minuty nastal šok. Olesz v leže překonal Orcta a poslal hosty opět do vedení, to běžela 52. minuta – 1:2. Domácím velel stav útočit, ale Sparta se soustředila na obranu a držela útočné výpady Kladna u mantinelu. Závěr zápasu se hrál kupodivu ve sparťanské režii, domácí až 90 sekund před koncem přenesli hru před branku Sparty. Ale nepomohla ani hra v šesti. František Kaberle sice trefil tyč, ale následně ujela dvojice sparťanů a Ton rozhodl – 1:3. Sparta tak pokazila kladenské oslavy výhrou, což se před rokem stalo právě Spartě, stoleté výročí zkazilo Holešovickým Znojmo.

Petr Tatíček (Kladno): "Našim hráčům musím za vůli, s jakou hráli, poděkovat. Pro nás by dnes měla remíza cenu výhry, protože Sparta má vyrovnané čtyři pětky. Dnes se k nám ale nepřiklonilo štěstí, které jsme v minulosti měli. Franta Kaberle tak trefil v závěru jen tyč. Musím ale uznat, že Sparta byla o něco lepším týmem."

Leo Gudas (Sparta Praha): "Věděli jsme, že nás nečeká snadné utkání. Celý zápas jsme hráli koncentrovaně a přestáli i nápor Kladna v první třetině. Na druhou stranu jsme rádi, že nám to tam spadlo a důrazem a bojovností jsme uspěli. Mužstvo hrálo kompaktně a vůle po vítězství byla znát."